Türkiye, geçtiğimiz yıllarda Kovid-19 pandemisinin hafiflemesi ve üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte milyonlarca öğrencinin mağdur olduğu ‘barınma krizi’, üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte bir kez daha gündeme geldi.

Geçtiğimiz yıllarda başlayarak son dönemde pik yapan ve her geçen gün daha da fahiş halel gelen konut kiraları, asgari ücreti dahi aşıp öğrencilerin barınması imkansız hale gelip özel yurt fiyatları da konut kiralarını aratmayacak oranda yükselirken gözler kamu yurtlarına çevrilmişti.

Öte yandan; yerel yönetimler, öğrenciler için kalıcı çözümler üretmek için yeni yurt yapımlarının yanı sıra mevcut yurtların kapasitesinin artırılması için de adımlar atılmaya başlanmıştı.

Son olarak bünyesindeki Nene Hatun Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu’nın kapasitesini artıran Bayraklı Belediyesi, yurdun 2023-2024 yılında uygulanarak ücret tarifesini de belirledi.

Meclis gündemine gelen önerge kapsamında, yurdun 6 kişilik odalarının fiyatı aylık bin 260 lira olurken odalar için en yüksek aylık ücret olan iki kişilik odaların aylık ücreti ise bin 860 lira olarak belirlendi.

İlgili önerge meclis gündeminde, “Belediyemiz Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde yer alan Nene Hatun Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdunda uygulanacak olan 2023 -2024 Eğitim Öğretim Yılında 1 yıllık yurt ücretinin (2023 Eylül ayından başlayıp, 2024 Haziran ayına kadar) geçerli olacak şekilde yurda kayıt olacak tüm öğrenciler için Aylık; 2 kişilik oda 1.860 TL (KDV dahil), 4 kişilik oda 1.470 TL (KDV dahil) ve 6 kişilik oda 1.260 TL (KDV dahil) olarak tek tarife şeklinde uygulanmasının kabulüne ilişkin "Plan ve Bütçe", "Hukuk", "Kent Konseyi", "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği", "Engelsiz Yaşam", "Kadın, Aile ve Çocuk" Komisyonları (oy birliği) ortak raporu” ifadeleriyle yer aldı.

Yaşar Üniversitesi erişilebilirlik bayrağını aldı Yaşar Üniversitesi erişilebilirlik bayrağını aldı

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2023 Üniversite Kayıtları Başladı! Gerekli Belgeler Neler? Detaylı Bilgi Burada! 

Kaynak: TENZİLE AŞÇI