Yeni eğitim ve öğrenim dönemine üniversiteye giriş yaparak adım atacak öğrenciler için ÖSYM tarafından kayıt tarihi açıklandı. Bu kapsamda üniversite kayıt tarihi, 28 Ağustos başlayarak, 1 Eylül 2023 tarihine kadar devam edecek. Fakat elektronik kayıtlar  28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleştirileceği bilgisi verildi.

2023 üniversite kayıtları başladı!

YKS sonuçları göre kayıt işlemlerini tamamlamak isteyen adayların kayıt hakkı ettikleri üniversite için kayıt işlemlerini tamamlaması için kayıtlar 28 Ağustos tarihi itibariyle başladı. Üniversite hayatına adım atmak isteyen öğrenciler yeni eğitim dönemine başlamak için gün sayarken, biryanda da kayıt işlemleri esnasında talep edilen belgelerin ne olduğunu öğrenmek istiyor. Bu kapsamda da Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), tarafından yapılan açıklama ile birlikte 2023 üniversiteye kayıt için gerekli evraklar netlik kazandı.

Üniversite kayıttı için talep edilen belgeler neler?

2023 yeni eğitim ve öğrenim dönemine üniversiteye giriş yaparak adım atacak öğrenciler için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), tarafından kayıt tarihi açıklandı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre üniversiteye kayıt için talep edilen evraklar şu şekilde yer alıyor;

Üniversiteye kayıt için öncelikle, adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da onaylı örneği yahut yeni tarihli mezuniyet belgesi talep edilmektedir.

Ek puandan faydalanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında ya da mezuniyet belgesi ibraz edilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge ibrazı gerekmektedir. (METEM programı kapsamında mezun olan adaylar, diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adının yazılması gerekmektedir.)

Üniversite kayıt işlemlerini esnasında Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi taktirde, 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf adaylardan talep edilebilir.

Ayrıca adayların, tercih etmiş üniversite için katkı payının-öğretim ücretinin ödendiğine dair belgeyi sunması gerekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak, kayıttan önce belirlenen kayıt yapılacak üniversite tarafından ilan edilmiş olan diğer belgelerin aslı ya da üniversite onaylı suretleri talep edilecektir.

Erkek adayların ise askerlikle alakalı konular ile ilişkili askerlik şubelerine, kredi konusunda kapsamlı bilgi için de üniversite rektörlüklerine ya da Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları talep edilmektedir.

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Beklenen burs programı açıklandı: Öğrenciler nasıl burs başvurusu yapacak?

Öğretmenlik kariyer sınavı online olarak yapılacak! Öğretmenlik kariyer sınavı online olarak yapılacak!

Kaynak: HABER MERKEZİ