TENZİLE AŞÇI/ÖZEL HABER

İYİ Parti İstanbul'a isabet eden mermi olayının detayları belli oldu İYİ Parti İstanbul'a isabet eden mermi olayının detayları belli oldu

Türkiye’yi yasa boğan ve 10 ilde etkili olan depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ederken saatler geçtikçe depremin acı sonuçları bir bir ortaya çıkıyor. Depremin ardından 3 gün geçmesine rağmen hala arama kurtarma ekiplerinin gitmediği ya da çalışmaların çok yetersiz olduğu alanlar mevcutken umutlar yavaş yavaş tükenmeye başladı.  Depremden 40 saat sonra 10 il için OHAL ilan edilirken depremin en büyük yıkımının yaşandığı ve uzun süre yardım ekiplerinin gitmediği Hatay bölgesindeki duruma ilişkin İLKSES’e konuşan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, vahim tabloyu gözler önüne serdi.

10 SAATTE MÜDAALE ETTİK ETTİK

Bulunduğu bölgede büyük bir yıkımın yaşandığını ve hala eksikliklerin olduğunu belirten Bayır, “Hatay Kırkhan’dayım. Hatay’a 40 km mesafede 180 bin nüfuslu bir yer. Ne yazık ki buranın yaklaşık yüzde 60’ı çökmüş durumda. Yüzde 20’si de çökmemiş ama ağır hasarlı. Önceki akşama kadar ki süreçte sadece 3 binada arama kurtarma işlemi yapılabiliyordu. Yeterli sayıda kurtarma aracı ve iş makinesi yoktu. Dün akşam kurtarma ekipleri geldi ama iş makinesi yine yok. Ahtapota ihtiyaç var. Dozer değil. Betonu olduğu gibi kaldırıp başka bir yere koyacak bir alete ihtiyaç var. Diğer makinelerle sonuç almak zor oluyor. Zaten depremin ardından 70 saattir önemli olan. Bizim şu an 10 saat daha şansımız var canlı kurtulması adına. 10 saatte müdahale ettik ettik. Edemezsek insanları kaderine terk etmiş olacağız” dedi.

İŞLER ÇOK AĞIR YÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu, depremin etkilediği 10 ildeki OHAL kararını da değerlendiren Bayır, “Ne yazık ki OHAL olumlu gelişmeler yarattı diyemiyorum. Burada kent dışından ve diğer illerden yardım malzemeleri getiren çok sayıda TIR var. Bunları valilik girişte durduruyor. İlçelere hemen sevk etmiyor. ‘AFAD dağıtacak bunları’ diyor. Ama çok ağır yürütüyor işler. Aradan bu kadar saat geçti. Biz Hatay’a geldiğimizde bölgede bekleyen iş makineleri vardı. Bunlar niye bekliyor diye tartışma çıktı aramızda. Oradaki arkadaşa soruyoruz ‘Ne zaman geldin’ diye. ‘3 saat oldu ben geleli’ diyor. ‘Bir yere sevk etmediler mi seni’ diyoruz sevk etmediler diyor. Bir planlama organizasyon... Kenti yönetenlerin, valiliğin deprem hazırlığı ve planı yokmuş. Böyle olunca çok ağır sonuçlara maruz kalacağımız açık istemesek de. Biz bunları söylemek istemiyoruz. Söyleyince siyaset yaptığımız söyleniyor. Ama gerçek bu. Biz ne İzmir depreminde ne de diğer depremlerden ders çıkaramamışız” diye konuştu.

ENKAZLARIN BAŞINDAN AYRILMIYORLAR

Sığınma konusunda olumlu gelişmeler olduğunu söyleyen Bayır, “Gerek AFAD gerek Kızılay gerekse de yerel yönetimler tarafından gönderilen çadırlar var. Şehir içindeki statlara çadırlar kuruluyor. Bunların yanında konteynırlar getiriliyor. Bazı otobüsler otel gibi kullanılıyor. Halkın sığınmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bugün itibariyle sokakta kalan insan olmaz sanırım. Ama mevcut yıkık binaların hemen kaldırılması gerek. Çünkü insanların yakınları enkaz altındalar ve o insanlar enkazların başından ayrılmıyorlar. Binanın başında ağlayarak duruyorlar. Bir sıkıntı var” ifadelerini kullandı.

ENKAZIN BAŞINDAN GİDİYORLAR

Arama kurtarma çalışmalarına ilişkin dikkat çeken bir hususu da paylaşan Bayır, şunları söyledi;
“Kurtarma ekibi geliyor. ‘Biz burada bir şey yapamayız’ diyorlar. Ses alamayınca çekip gidiyorlar. Bazı binalar çok kötü yıkılmış durumda. Aralarda boşluksuz yıkılmış durumdalar. ‘Sağ çıkarma imkanımız yok’ diyerek gidiyorlar. Aralarda boşluklar olan alanlara yöneliyorlar. Bugün sabah mucize eseri bir 7 yaşında küçük çocuğumuz ve 53 yaşında bir hanımefendi çıktı. Umarız 70 saati aşmadan mucizeler olur da bugün akşama kadar bazı canları o beton yığının arasından çıkarırız.”