İzmir'de 22 yıl sonra Kasım ayında yağış rekoru İzmir'de 22 yıl sonra Kasım ayında yağış rekoru

İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere büyük kentlerde artan kira ve satılık daire fiyatları insanların kabusu haline gelirken, konut piyasasında yaşanan sorunların çözümüne yönelik arayışlar devam ediyor. Gözler, dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmasının önünü açacak, 'İlk Evim Kampanyasına' odaklanırken, fahiş kira ve satılık konut artışı ise hız kesmeden devam ediyor.

Özellikle Reıden-Gyoder'in yayınladığı son veriler, konut piyasasında yaşanan fahiş artışı bir kez daha gözler önüne serdi. Rapora göre kira değerleri ağustos ayında temmuza göre yüzde 10, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 137.2 artarken, son 5 yılda ortalama kira artış oranı yüzde 891.6 olarak kaydedildi. Ağustos ayında Ankara'da kira artışı ortalama yüzde 8.4, İzmir’de yüzde 7.2, İstanbul’da ise yüzde 6,7 olarak saptanırken, üç büyük kent arasında Ankara'da son bir yıllık kira değeri yüzde 177, İzmir’de yüzde 135, İstanbul’da ise yüzde 94 olarak arttı.

SON 5 YILLIK VERİ

Reıden-Gyoder'in son 5 yıllık verilerinde ise 2018'den bugüne Ankara'daki kira artış oranı yüzde 1120 olurken, İstanbul'daki artış yüzde 843, İzmir'deki artış ise yüzde 801 seviyesine ulaştı. İlçelerin ortalama metrekare kira değerinde ise ağustos ayında kira değeri en yüksek üç ilçe İstanbul Sarıyer, Beşiktaş ve Beyoğlu oldu. Sarıyer'de konutların ortalama metrekare kira değeri 309 lira, Beşiktaş’ta 238 lira, Beyoğlu’nda ise 209 lira düzeyine erişti.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İzmir konut satışında üçüncü sırada

Kaynak: RABİA AYKUT