TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#konut

konut haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, konut haber sayfasında canlı gelişmelere ulaşabilirsiniz.

TOKİ’den evi olmayanlara müjde! 4 ayrı şehirde 5 yeni TOKİ projesi geliyor! Haber

TOKİ’den evi olmayanlara müjde! 4 ayrı şehirde 5 yeni TOKİ projesi geliyor!

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için son dönemlerde artışa geçen zamlı konut fiyatları nedeniyle, vatandaşlar için oldukça zor bir hal almaya başladı. Bu zamana kadar ev sahibi olamamış kişiler için bundan sonra ev sahibi olmak bir hayal gibi kalırken, son dönemde TOKİ’den bu konuyla ilgili çok avantajlı bir haber geldi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın yapmış olduğu proje, hiç ev sahibi olamamış ve dar gelirli olan vatandaşlar için harika bir fırsat sunuyor. Bu projeler 4 ayrı şehirde 5 yeni düzenlemeyle vatandaşa sunulacak. TOKİ 4 ayrı şehirde 5 yeni projeyle karşımızda. Ev sahibi olmak isteyenler bu fırsat kaçırmamalı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Toplu Konut İdaresi Başkanlığı gelir durumu düşük olan vatandaşların ev sahibi olabilmesi adına birçok yeni projeye imza attı. TOKİ’nin resmî web sitesi üzerinden paylaşılmış olan son duyurulara göre 4 ayrı ilde 5 tane yeni proje inşasına başlandı. Yeni yapılan projelerle TOKİ ihaleleri önümüzdeki 1 hafta içinde başlayacak ve projenin genel içeriğinde toplam 811 tane konut olacak. Konutlar 4 ayrı ilde 5 farklı proje şeklinde planlanıyor. Bu şehirler Ankara, Bilecik, Artvin, Rize olarak düşünülüyor.  TOKİ tarafından yapılacak konutların adetleri ve konumları bildirildi TOKİ tarafından 4 ayrı ilde 5 yeni projeye dair detaylar şu şekilde verildi: 1.Ankara İli, Etimesgut İlçesi, Bahçekapı Mahallesi Jandarma Genel Komutanlığı Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Kışlası 119 Adet Konut 2. Bilecik İline bağlı olan Pazaryeri İlçesi Doğanlar Mahallesi 105 Adet Konut 3. Artvin İline bağlı bulunan, Yusufeli İlçesi, Yeni Yerleşim Yeri 106 Adet Konut, Tekkale Köyü 5 Adet Konut 4. Rize İlinde bulunan Merkez İlçe Yağlıtaş Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etap 189 Adet Konut 5. Bilecik İli, Osmaneli İlçesi, 287 Konut

Konut sahibi olan bir emekli iseniz bu konuya dikkat! Haber

Konut sahibi olan bir emekli iseniz bu konuya dikkat!

Son zamanlarda yaşanan ev sahibi ve kiracı çatışmalarından sonra kira geliri potansiyeli araştırılmaya başlandı. Bu konudaki uzmanlar kira gelir vergisi beyannamesine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Konut sahibi olan emekliler için bu durum oldukça önem arz etmektedir. Maliye bakanının başlattığı bu çalışma neredeyse tüm ülkede sürmektedir. Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat’ın yaptığı açıklama ise şu şekildeydi: “Kira gelirine sahip olan emekliler Mart ayında vergilerini ödediler. Bu uygulama şu anda Mersin’de de gerçekleşiyor.” şeklinde açıklama yaptı. Peki, kimler kira gelir vergi beyannamesine dikkat etmeli? Kira vergi beyannamesinde nelere dikkat ediliyor? İşte tüm detaylar haberimizde... KİMLER KİRA GELİR VERGİ BEYANNAMESİNE DİKKAT ETMELİ? Kira gelir vergi beyannamesi, üzerinde bulunan mülkten kira geliri elde edenlerin ödemekle yükümlü olduğu vergi çeşididir. Eğer kişi kira geliri elde ediyorsa bu beyannameyi hazırlayarak bildirmek zorundadır. Ancak son zamanlarda yaşanan durumlardan dolayı bu konu inceleme altına alınıyor. Özellikle hem emekli olup hem de kira geliri elde eden kişilerin dikkat etmesi gerekiyor. Uzmanlar bu konuda kişileri uyarıyor. KİRA GELİR VERGİ BEYANNAMESİNDE NELERE DİKKAT EDİLİYOR? Kira gelir vergi beyannamesi, üzerinde mülk bulunan ve kira geliri alan herkes tarafından ödenmek zorunda olan bir vergi çeşididir. Maliye bakanının yaptığı çalışma sayesinde kimlerin vergi ödeyip ödemediği araştırılıyor. Yapılan bu araştırma sırasında ise kiracılara bazı sorular soruluyor. O sorulardan bazıları ise şu şekildedir: Burada kaç sene oturuyorsunuz? Ne kadar kira veriyorsunuz? Kira artışı ne kadar? Kira ödemesi hangi kanal aracılığıyla gerçekleşiyor? gibi bazı sorular yöneltiliyor. Emeklilerin çoğu vergiden muaf olduğu biliniyor. Ancak özellikle kira geliri alan emekli vatandaşların bu konuya dikkat etmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Deprem bölgesinde 10 bin konut için kura çekilecek Haber

Deprem bölgesinde 10 bin konut için kura çekilecek

Hatay'da afetten etkilenen 80 bin 323 binadan birçoğu "yıkık", "acil yıkılacak" ve "ağır hasarlı" olarak kaydedildi. Bu durumda evlerini kaybeden afetzedeler için kent genelinde konut yapımına başlandı. TOKİ tarafından il genelinde 33 farklı noktada 2+1 planlanan 1828, 3+1 olan 30 bin 486 konutun inşası devam ediyor. Bu konutlardan 660'ı bağışçılar tarafından finanse ediliyor. Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 5 bin 582 köy tipi afet konutunun ihalesi gerçekleştirildi ve bunlardan 2 bin 650'sinin inşaatına başlandı. Kent genelinde hızla yükselen konutlardan 6 bin 572'si TOKİ konutu, 703'ü kırsal konut olmak üzere 7 bin 275 konutun kurası 3 Şubat'ta çekilecek. Hatay Valisi Mustafa Masatlı, yıkımı gerçekleşen binaların yerine daha güçlü ve estetik açıdan daha çekici yapılar inşa etmek üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla sahada 24 saat esaslı çalışma sistemine geçtiklerini ifade etti. Masatlı, kalıcı konutların bir kısmının TOKİ tarafından yapıldığını belirterek şunları söyledi: "Şu ana kadar ilimizde 33 farklı alanda 32 bin 314 konutun yapımı devam etmekte veya tamamlanmış durumdadır. Diğer bir önemli konu da kırsal konutlarımızdır. Bu kapsamda 5 bin 582 köy konutunun ihalesini gerçekleştirdik ve bunlardan 2 bin 650'sinin inşaatı devam etmektedir. Vatandaşlarımızın kalıcı konutlarına en kısa sürede kavuşabilmesi için konut kabulleri yapıldıkça kura yöntemiyle teslimler gerçekleştirilecektir. Deprem felaketinin yıl dönümü yaklaşırken, il genelinde 6 bin 572'si TOKİ kalıcı konut, 703'ü kırsal konut olmak üzere toplamda 7 bin 275 konutun kura çekimini 3 Şubat'ta gerçekleştireceğiz. Şimdiden kalıcı konutlara kavuşacak vatandaşlarımıza, daha sağlam, daha estetik yeni evlerinin hayırlı olmasını diliyoruz."

Günlük ev kiralamaya sıkı denetim Haber

Günlük ev kiralamaya sıkı denetim

Günlük konut kiralama yönetmeliği, ev sahipleri için yüksek cezalar ve yeni sorumlulukları barındırıyor. Fahiş kira artışlarının ardından, bazı ev sahipleri kullanılmayan odaları ve konutlarını gündelik kiralamaya başladı. Bu kira tercih edilen kiralama yöntemi, turistik amaçlı kiralanan konutlar için de yeni bir dönem oldu. Bu kapsamda ilk adım, Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar’dan geldi. Çağlar’ın açıklamasına göre, Turizm Amaçlı Kiralanmasına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde 1 Ocak’tan itibaren evini 100 günden az süreli kiralayacak ev sahiplerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ruhsat alması gerekecek. Hazırlanan yeni yasa ile apartmanlarda 5'ten fazla konutun kiraya verilmesi durumunda belediyeden ruhsat alınması şart olacak. Çağlar’a göre, yeni düzenleme, günlük kiraya verilen evlerin uzun süreli kiralamaya yönelmesine katkıda bulunacak. Ev sahipleri başvurmak zorunda Günlük ev kiralama uygulamasında ruhsat başvurularının e-devlet üzerinden yapılabileceğini ifade eden Çağlar, ev sahiplerinin 1 aylık süre içinde turizm konutu ruhsatına başvurması gerektiğini söyledi. Ruhsatı bulunmayan kişiler için ev kiralamanın, yasal bir suç olarak değerlendirildiğine dikkat çeken Çağlar, kurala uymadan kiralama yapan ev sahiplerine para cezası uygulanacağını kaydetti. Yeni yönetmelikle verilecek cezalar hakkında konuşan Çağlar, izin belgesi bulunmadan konutları kiraya verenlere 100 bin TL idari para cezası uygulanacağını belirtti.

Konutta balon fiyatlar düşecek Haber

Konutta balon fiyatlar düşecek

Türkiye’de uzun zamandır gündemden düşmeyen tek konu emlak fiyatları oluyor. Artan enflasyon rakamları, dünyada yaşanan savaşlar ve ekonomik sorunlar inşaat malzemelerini haliyle de emlak fiyatlarını yukarılara çekiyor. Bu durumun önüne geçebilmek için geçtiğimiz günlerde hükümet tarafından emlak fiyatlarını aşağıya çekmek için ardı ardına hamleler geldi. Atılan bu adımların bugün itibariyle uygulanmaya konulması halinde karşılığını en az 3 yıla alacaklarını belirten İzmir İnşaat Müteahhitleri Derneği (İMDER) Başkanı İslam Yıldırım, sektöre ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki 6 ay içinde sıfır konutlardaki artış hızının geçtiğimiz aylara oranla yavaşlayacağını 2. el konutlarda ise bir artış beklenmediğini belirten Yıldırım, “Merkez Bankası tarafından alınan kararları yakından takip ediyor ve saha incelemeleri yapıyoruz. Vatandaşlar tarafından şu anda konuta çok fazla talep yok. Bu yüzden önümüzdeki 6 ay içinde likidite artışının yaşanmayacağını, konut fiyatlarının normal seyrinde ilerleyeceğini ve balon fiyatların düşeceğini tahmin ediyoruz” dedi. ÖNÜMÜZDEKİ 6 AY KONUT FİYATLARI SABİT Artan inşaat maliyetleri ve yüksek enflasyon sebebiyle konut sektöründe bugüne kadar ciddi daralma yaşandığını ifade eden Yıldırım, “Özellikle 2020’de dünyada yaşanan pandemi süreci her sektörde olduğu gibi inşat sektöründe de ciddi daralmalara sebep oldu. Pandemiden sonra sudan çıkmış balığa döndük. 2020’de Türkiye’de üretilen ve satılan konutlar hemen hemen birbirini karşılıyordu. Bir arz- talep dengesi vardı. O zamanlara baktığımızda ülkemizde hem satılıkta hem de kiralıkta konut sıkıntısı yoktu. Fakat ondan sonra bir enflasyon patlaması yaşadık. Biz bu süreçte fiyatların düşmesini veya sabit kalmasını beklerken daha da arttığını gördük. Şu an bir konut fiyatı 2020 yılının neredeyse 8 katına çıktı. Bugün itibariyle baktığımızda ise önümüzdeki 6 ay içinde likidite artışının yaşanmayacağını, konut fiyatlarının normal seyrinde ilerleyeceğini, sıfır konutlarda artışlar yaşansa bile cüzi miktarda olacağını ve balon fiyatların ise düşeceğini tahmin ediyoruz” diye belirtti. SOMUT ADIMLAR ATMAMIZ GEREKİYOR Hükümet tarafından atılan adımları memnuniyetle karşıladıklarını fakat artık daha somut, gerçekçi ve pragmatik adımların atılması gerektiğini belirten Yıldırım, “Bu açıklamalar hükümetin inşaat sektörüne bakış açısını gösteriyor. Ancak bunların şu an için sahada bir yansımasını görmek mümkün değil. Alınan kararlar doğrultusunda çalışmalara bugün başlasak bile sonuçlarını almamız en az 3 yılı bulur. Şunu kesinlikle bilmeliyiz ki konut sorununu sadece belediyeler veya devlet eliyle çözmek mümkün değildir. Konut sorununa çözüm bulabilmek için özel sektör ve vatandaş desteklenmelidir. Vatandaşın biraz kendi haline bırakılması gerekiyor. Devlet vatandaşa imarlı arsaları versin. İmkânı olan kendi yaptırsın olmayanda da müteahhite versin” diye konuştu. ÖNCELİK RİSKLİ BİNALARA VERİLMELİ Türkiye’de genelinde emlak sorununun yaşandığını fakat her şeyden önce İzmir özelindeki hasarlı binaların depreme dayanıklı hale getirmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, “İzmir depreminin üzerinden 3 yıl geçti. İzmir’in şu anda yüzde 67’si riskli konutlardan oluşuyor. Biz depremin ardından 3 yıldır bu konuyla ilgili feryat ediyoruz. Konut sorunu bir tarafta riskli konutlar sorunu var. Bu daha vahim bir durum. Bizim hepsinden önce asıl önem vermemiz gereken nokta bu. Çünkü öncelikle insan sağlığını düşünmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımız sağlıklı olursa bir şekilde başını sokacakları bir yer bulurlar elbet. Zor da olsa bir konut sahibi olurlar. Biz artık enkaz altında vatandaşımızı aramayalım. 3 yıl boyunca ben vatandaşlarımıza, belediyelerimize, hükümet yetkililerine defalarca kez anlattım. Depremin ardından bir hevesle bir şeyler yapılmaya çalışıldı ama onlarda yarıda kaldı. Riskli binalar konusunda ne belediyelerimiz iş yapıyor ne de hükümetimiz. Bu konuyla ilgili acilen çalışmalar yapılıp harekete geçilmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu. KONUTLARINIZI SATMAYIN Konuşmasının sonunda konutlarını satarak farklı yatırım araçlarına yönelen vatandaşlara uyarılarda bulunan Yıldırım, “Vatandaşlarımız konutlarını satıp daha çok kar elde etmek için paralarını borsaya, altına ve dövize yatırıyor. Bunu kesinlikle yapmasınlar. İlerleyen süreçte piyasa normale döndüğü zaman ellerindeki parayla konutun yarısını alamazlar. Gayrimenkul her zaman güvenli ve karlı bir yatırım aracıdır. Vatandaşlarımız anlık kar getirecek alanlara kanarak konutlarını satmasınlar” dedi. BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR-Resmi Gazete’de yayımlandı: Konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için izin belgesi zorunluluğu getirildi!

Prestijli taahhüt projelerinde Tanyer Yapı imzası Haber

Prestijli taahhüt projelerinde Tanyer Yapı imzası

Yıllardır Narlıdere'de eğimli ve zor zemine sahip arsalarında örnek projelere imza attıklarını belirten Tanyer Yapı Genel Koordinatörü Taylan Tanyer, zemin, kazık ve ankraj çalışmalarını kendi iş makineleri ve ekipmanlarıyla yaptıklarını ve bu deneyimi de farklı projelerin taahhüt işlerinde kullandıklarını söyledi. Tanyer Yapı olarak son 3 yıldır, otoyol, metro, fabrika, ticari alanlar ve kentsel dönüşüm projelerinde taahhüt hizmetleri sunduklarını kaydeden Tanyer, “Konut inşaatlarına eğimli ve zor arazilerde başladık. Bunları yaparken önemli mühendislik ve teknik birikime sahip olduk. Kendi araç ve teknik ekipmanlarımıza ciddi yatırımlar gerçekleştirdik. Şu anda kazık makineleri, beton pompaları, tır, kamyon, ekskavatör gibi araçlara sahibiz” diye konuştu. ÖNEMLİ PROJELERİN ÇÖZÜM ORTAĞIYIZ Ülke genelinde ve İzmir'de yaptıkları altyapı çalışmaları hakkında bilgi veren Taylan Tanyer, şunları söyledi: “Türkiye genelinde bir süre otoyol viyadükleri ve köprü ayakları projelerinde hizmet verdik. Gaziemir Serbest Bölge'de bir ihaleyle başladık. Uygulamadaki istikrarlı başarımız ve titiz hizmet yaklaşımımızla, yeni ihaleler almaya devam ederek Serbest Bölge’de 6'ncı şantiyeye ulaştık. Bir buçuk yıldır bölgedeki örnek uygulamalarımız devam ediyor. Fabrika temellerinin altına fore kazık ve altyapı işlerini gerçekleştiriyoruz. Sonrasında anahtar teslim olarak fabrikayı da teslim ediyoruz. Bizim konut disiplininden gelmiş olmamız bu alanda başarılı olmamızın en temel sebeplerinden biri. Çünkü lüks konutlarda milim mertebesinde hesaplarla inşaat yapıyoruz. Konut inşaatıyla altyapı ve endüstriyel yapıya da aynı özeni göstererek müşterilerin beklentilerini karşılayan işlere imza atıyoruz. Altyapı ve fore kazık işlerine bu disiplini taşıdığımız için hizmet verdiğimiz firmalardan teşekkür alıyor olmak bizim için en büyük mutluluk ve ödül oluyor. Buca metrosunun iki durağını da tamamlayarak teslim ettik. Bergama'da BASBAŞ'ta giriş ve gümrük binalarını yapıyoruz. Son bir yılda taahhüt işine ciddi yatırımlar gerçekleştirdik. Hem makine parkımızı genişlettik; hem de deneyimli 70 kişilik bir ekip oluşturduk. Tanyer Yapı olarak toplamda 600 kişilik deneyimli ve geniş bir kadroya ulaştık” TOPRAĞIN HEM ÜSTÜNE HEM DE ALTINA YATIRIM YAPIYORUZ Tanyer Yapı olarak yurt dışına da ilk taahhüt projesini gerçekleştirmek için çalışmalara başladıklarını dile getiren Taylan Tanyer sözlerine şöyle devam etti: “Genelde müteahhitler kazançlarını arsa ve iş geliştirmeye ayırırlar. Biz bunun bir kısmını yıllardır edindiğimiz altyapı ve zemin teknolojileriyle birlikte know how'a yönelttik. Toprağın üstüne olduğu kadar altına da yatırım yapıyoruz. Böylelikle içimizden ciddi bir taahhüt firması da çıktı. Yurt içi ve yurt dışında çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki aylarda Gürcistan Batum'da yüksek katlı kulelerin altındaki temel kazıklarını yapacağız. O bölgede inşaat sektörü çok hareketli ve kent yeni yatırımlar alıyor. Tanyer Yapı olarak ilk defa yurtdışına açılmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Deprem, ülkemizin bir gerçeği. İzmir de birinci derecede fay hattında yer alıyor. İzmir'de zemini nispeten daha problemli olan Bayraklı ve Bostanlı'da kentsel dönüşüm çalışmaları yapıyoruz. İzmir'in büyük müteahhitlerinin önemli bir bölümüne de altyapı ve zemin mühendisliği anlamında güçlü bir çözüm ortaklığı sunuyoruz.” BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Türkiye'de su ürünleri ihracatında döviz girdisi ne kadar oldu?

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.