İzmir'de yağışları mevsim normallerinin altında kalması barajları da etkilemeye devam ediyor. Kentin barajlarındaki doluluk oranı son yılların en düşük seviyesinde seyrediyor. İZSU Genel Müdürlüğü, yaptığı paylaşımda İzmir'de bulunan Barajların doluluk oranını gösteren bir grafik yayınladı.

GÖRDES BARAJI'NDA TEHLİKE ÇANLARI

Son zamanlarda hasarlı olduğu ve tadilat edilmesi gündemde olan Gördes Barajı için tehlike çanları çalışıyor. Barajdaki doluluk oranı yüzde 7,70.

TAHTALI BARAJI DA KURAKLIKTAN ETKİLENDİ

İzmir'de kentin büyük ölçüde su ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı'nda geçen yıl mart ayı itibariyle yaklaşık yüzde 69 oranında su bulunurken bu yıl aynı dönem itibariyle bu rakam yüzde 27,68 azalmayla yüzde 41,28 oldu. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, Tahtalı Barajı'nda, hiç yağmur yağmasa dahi kente 300 gün yetecek kadar suyun kaldığını belirtti.

EN KURAK 5'İNCİ YIL

Tarihi çarşı ayaklanıyor: Soyer’den Bakanlığa çağrı Tarihi çarşı ayaklanıyor: Soyer’den Bakanlığa çağrı

Öte yandan, güncel verilere göre barajda son 23 yılın en kurak 5'inci yılının yaşandığı ifade edildi. Kentin diğer önemli barajlarından biri olan Balçova Barajı'nda aktif doluluk oranı geçen aylarda yüzde 48,18 iken bu ay yüzde 49,3 e yükseldi.

Diğer barajların doluluk oranları ise şöyle; 
Ürkmez Barajı: Yüzde 46,65
Güzelhisar Barajı: Yüzde 69,44
Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı: 49,84 

HABER MERKEZİ