Grand Plaza’nın Balçova Teleferik Tesisleri’ndeki restoranında görevliyken kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle haksız yere işten çıkarıldığını belirten 52 yaşındaki Kılıç, Büyükşehir Belediye binası önünde eyleme başladı: “İşimi geri istiyorum!”

ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER

İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden mezun olan ve 2018 yılından beri İzmir’de yaşayan Fatma Fidan Kılıç, kendi alanında iş bulamadığı için sokaklarda oyuncak satarak geçimini sağlıyordu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile de 2019 yılındaki yerel seçim sürecinin ardından yine bir gün sokaklarda oyuncak satarken tanıştı. Bir yıl sonra ikinci karşılaşmalarında ise Başkan Soyer kendisine işe alma sözü verdi ve Buca Evka 1’deki İzmir Büyükşehir Belediyesi Aşevi’nde işe başladı. Kendisine uygun bir işte çalışmayı beklerken aşevinde bulaşıkçı olarak görevlendirilen astım hastası Kılıç, temizlik malzemelerinden etkilendiği için defalarca astım krizi geçirdi. Görev yerinin değiştirilmesi için sorumlu müdürlerle görüşmeler yapsa da bir sonuç alamadı. Burada 1 yıl çalıştıktan sonra Grand Plaza’nın Balçova Teleferik Tesisleri’ndeki restoranında görevlendirilen Kılıç, bu kez disiplin kurulu kararı ve kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı gerekçesi ile 17 Ekim’de işten çıkarıldı. Ekim ayında işe iade davası açan ve disiplin suçu sebebiyle işine son verildiği için işsizlik maaşı da alamadığından zor günler geçiren Kılıç,  Konak’taki Büyükşehir Belediye binası önünde eyleme başladı. Elinde taşıdığı “İşimi geri istiyorum” yazılı pankartla sesini Başkan Soyer’e duyurmaya çalışan Kılıç, “İş bulmanın daha da zor olduğu bir dönem... Ben 52 yaşındayım! Disiplin suçu sebebiyle işsizlik maaşı da alamıyorum. Tunç Başkan’a sesimi duyurana kadar belediye önündeki eylemime devam edeceğim” diyor.

AŞEVİNDE BULAŞIKÇILIK YAPTI

İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden 1995 yılında mezun olan Kılıç, Büyükşehir Belediyesi’nde işe başlama sürecini ve sonrasında yaşadıklarını anlatarak, “Tunç Soyer ile seçimi kazandıktan sonra, ben sokakta oyuncak satarken karşılaştım. Kendisine de oyuncak sattım hatta. İş için telefonumu aldı, iş vereceğini söyledi. 2020 Mart ayında Evka 1’de yemek üretimi ve dağıtımı yapan aşevinde işe başlatıldım, ofis işi için başvurmuştum. ‘Bulaşıkçı’ yazmışlar. ‘Astım hastasıyım, yapamam’ dedim, ‘Sonra değiştiririz’ dediler. İnkar ettiler sonra. Kocaman bulaşıkları yıkamak zor ve ben hariç hepsi erkekti! Beni dışladılar zaten, ve bolca ‘erkek gevezelikleri’! Aşevi Müdürü Ebru Asal’a anlattım. ‘Yan tarafta idari teknik var, sakin orda temizlik yok oraya git’ dedi. Yalanmış! Kimyasallar daha yoğundu temizlik sebepli! Atak geçirdim, aldırmadı ve oranın müdiresi tutanak tuttu hakkımda! Sonra başka yere verdiler, orda devam ettim. Daire başkanı değişince, her çalışanı alındığı yere gönderdi. Ben tekrar Evka 1’e gittim, bu kez bulaşık değil paketleme işine verdiler. Müdüre astımla ilgili sağlık raporumu verdiğim halde beni şirkete iade edip başından savdı” dedi.

100 yıl sonra yeniden: Kadın ve İktisat Kongresi 100 yıl sonra yeniden: Kadın ve İktisat Kongresi

İŞSİZLİK MAAŞI DA ALAMIYOR

Disiplin kurulu kararı ve kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle 17 Ekim’de iş akdinin feshedildiğini belirten Kılıç, daha sora avukatı aracılığıyla işe aide davası açtı. Disiplin suçu sebebiyle işten çıkarıldığı için işsizlik maaşı da alamayan Kılıç, “Daha sonra Grand Plaza’nın Balçova Teleferik Tesisleri’ndeki restoranına gönderdiler. Bana iş kıyafeti verilmedi! Mart başında polen böcekler alerji gibi sebepli, kapüşonu başıma taktığımda sorun ettiler! Günlük ekstra işine gelen elemanlar işini yapmayıp onların işi de bana kalınca,  gelen elemanla konuştum, beni şikayet ettiler! Sorumlu müdüre dedim, bana kızdı! Konuşmamı hakaret sayıp bana tutanak tutturdu. Olmayan kıyafet sebepli tutanak tutturdular. Akabinde savunma verdim, öyle olmadığını ve bana iş kıyafeti verilmediğini yazdım. İlk vakada, uyarı yerine ‘son ihtar’ verildi Tekrarında iş feshi yazmışlar. Haziran sonunda dizimden menisküs tedavisi gördüm. 3 haftada 3’er gün, dizime iğne sebepli ateş ağrı ile raporluyum. O ara kıyafet geldi ama! Ayakkabı ayağımı sıkıyor... Sorumlu müdüre, ‘Ayakkabı alacağım benzer, şimdilik idare edin beni tedavi boyunca’ dedim. ‘Tamam’ deyip, sonrasında bana tutanak tuttu sorumlu diğer müdür. Uyardım, işten atarlar yapmayın diye. Umursamadı. Teleferik’teki her iki müdürünün ‘keyfiyeti’ ile tutanakla kıyafet ve olmayan kıyafet disiplin suçu sayılıp işten atıldım! Üniversite mezunuyum. Lise okuyanların bile yaptığı bir işin bana çok görülmesi de ayrı bir enteresanlık. İş bulmanın daha da zor olduğu bir dönem... Ben 52 yaşındayım! Disiplin suçu sebebiyle işsizlik maaşı da alamıyorum. Tunç Başkan’a sesimi duyurana kadar belediye önündeki eylemime devam edeceğim” şeklinde konuştu.