Yerel basın temsilcileri ile buluşan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, başkanlık için sürpriz bir isim olmadığını kaydetti: “Bir gün görevi bana da tebliğ edeceklerini düşünüyordum. Bunun da emareleri vardı.”

SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, yerel basın temsilcileri ile buluştu. İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) koordinatörlüğünde gerçekleşen ve YOUTUBE ile diğer sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan buluşmaya; İLKSES Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Erdal Erek, Ege Telgraf Gazetesi’nden Aylin Suphandağlı ile Esra Kapar, Ticaret Gazetesi’nden Cemal Tükel, İZ Gazete Yazı İşleri Müdürü Yağız Barut, Dokuz Eylül Gazetesi’nden Macit Sefiloğlu ve Yeni Bakış Gazetesi’nden Emin Varol katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Aslanoğlu, CHP İl Başkanlığı için şapkadan çıkan bir isim olmadığını belirterek, “Bu sonuç bana sürpriz olmadı. Bir gün görevi bana da tebliğ edeceklerini düşünüyordum. Bunun da emareleri vardı” dedi. Öte yandan, ittifak oldukları altılı masaya ilişkin de net ifadeler kullanan Aslanoğlu, “Altılı masadan çıkacak aday beni asla tedirgin etmiyor. Hangi aday çıkarsa çıksın bizim adayımızdır” sözlerini kullandı

SONUÇ SÜPRİZ OLMADI

CHP İzmir İl başkanlığı için sürpriz bir isim olmadığını kaydeden Aslanoğlu, “Çok fazla arkadaşımızın ismi geçmiştir. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi İzmir teşkilatı, büyük bir teşkilat. Güçlü de bir teşkilat. Bu görevi yerine getirebilecek çokça arkadaşımız var. Dönem dönem birçok arkadaşımıza da bu görev yakıştırılmıştır. Bütün bu isimler partinin diğer organlarında da tartışılmış mıdır, tartışılmamıştır bilmiyorum ama en azından sizler tarafından o koltukta görülmesi yakıştırılmış isimlerdi… Ben ise denildiği gibi son anda şapkadan çıkan bir isim değildim. Hatta yaz ayından bu yana gazeteci arkadaşlarımız benim ismimi dillendiriyorlardı. Bu sonuç bana sürpriz olmadı. Bir gün görevi bana da tebliğ edeceklerini düşünüyordum. Bunun da emareleri vardı. Tunç Soyer, kentimizin belediye başkanı. CHP’de görev alan diğer isimler gibi onun da bu noktada fikir sunma, katkıda bulunma durumu vardır. İsmimin, Sayın Soyer’e de bir sürpriz olduğunu sanmıyorum” dedi.

BENDE BÜYÜK BİR KUDRET YOK

“Bütün CHP üyelerini birbirine küstürmemek gibi bir niyetimiz var” diyen Aslanoğlu, görevindeki önceliklerini şöyle aktardı: “Ve sonuna kadar da bu düşünceyi savunma gayretindeyiz. Hiçbir yol arkadaşımı kırmayacak şeyler yapmak isterim. Milletvekili olmak için yola çıkan arkadaşlarımız var. Yarın boşalan bu yerleri doldurmak için, yedeklerin yerlerini doldurmak için yedek sayısını oluşturmamız gerekecek. Toplumun çeşitli katmanlarına dokunacak arkadaşlar ile bu boşlukları doldurmamız lazım. Birlikte uyum içerisinde çalışabileceğimiz bir takım oluşturmamız gerekecek. Bu arada daha önce aynı görevde çalışan arkadaşlarımız aynı şekilde görevlerini sürdürmeye devam edecekler. Bu bayrak yarışları ‘sen dur, kenara çekil, arkadaki gelsin’ demekle olmuyor. Birlikte koşuyoruz. Geçmiş dönem il yöneticilerimizle iki haftada bir toplantılarımız oluyor. Hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bende büyük bir kudret yok. Tüm arkadaşlarımızla birlikte bu düzen ve sistemi oluşturacağız.”

ASLANOĞLU ‘ÖBEK ÖRGÜTLENME’Yİ ANLATTI

CHP’nin tüm seçmenleri kapsayan ‘öbek örgütlenme’ modeline dikkat çeken Aslanoğlu, bu modelin seçim sürecine nasıl etki edeceğini şu sözlerle anlattı: “O çalışmanın ne durumda olduğunu, nasıl olduğunu dijital olarak da takip edebilirsiniz. Seçim tarihi bir yandan bakarsanız çok uzun bir süre, bir yakından bakarsanız da göz açıp kapayıncaya kadar geçen kısa bir süre. 100-120 günlük bir süre aslında seçim dönemleri için çok kısa günler değil. Seçim kampanyaları 45-50 günlük kampanyaları kapsıyor. O yüzden tüm çalışmalarımızı yürütebilecek geniş bir zamanımız var. Parti çok uzun süredir sahada çalışıyor. Eski il başkanım, diğer yöneticilerimiz, milletvekillerimiz de sahadaydı halen daha sahadalar. Örgütümüzün, genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun çizdiği ‘koşan örgüt’ olduğunu düşünüyorum. Örnek çalışmalarımızla seçmenin ne durumda olduğunu tespit edebiliyoruz. Ve bir de sandığa gitmediğini düşündüğümüz vatandaşlarımız var. Onlar toplumun belli bir kesimi aslında. Onların yapılarını, fikirlerini değiştirecek bir yol. Ben aynı zamanda çok şanslı olduğumu da düşünüyorum. Rüzgarın çok kuvvetli estiğini de düşünüyorum. Daha önce sandığa gitmeyen ama aslında bu iktidardan hiçbir şekilde memnun olmayan yığınlar vardı. Baskı ve zulmün boyutu o kadar büyük ki o arkadaşlarımızın dahi kalkarak bu işe katkı sunacaklarını düşünüyorum” bilgisini paylaştı.  

EKSİĞİ İZMİR TAMAMLAYACAK

Üye sayılarını arttırmak istediklerini vurgulayan Şenol Aslanoğlu, “Hedefimiz ortalığı AK Partiye bırakmayana dek üye! Var olan milletvekili seçimlerinde milletvekili sayımızı attırmak istiyoruz. Ardından yerel yönetim seçimleri gelecek. 30’da 30 ilçenin tamamını geçmiş dönemlerde olduğu gibi kazanmak istiyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Çok açık farkla bu seçimi kazanmak istiyoruz. En büyük hedeflerimizden bir tanesi o. Bizim ittifakımızın bu seçimi Türkiye genelinde 65’e 35 gibi çok ezici bir farkla almasını istiyoruz. Her zaman olduğu gibi eksik kalan bir yeri de İzmir tamamlayacak” dedi.

BUNU DİYENLERE AŞK OLSUN

İttifakı oldukları altılı masanın herhangi bir çalışma ortaya koymadığını iddia edenlere de seslenen Aslanoğlu, “Bunu diyenlere aşk olsun. Altılı masa bugüne kadar aslında o kadar çok şey yaptı ki. ‘Ana yöntemleri nasıl belirleyeceğiz’in üzerinde durdular. ‘İki yıl içerisinde tekrar parlamenter sisteme dönmek istiyoruz. Parlamenter sisteme dönmek için hangi yol haritalarını çizeceğiz’i düşündüler. Kendi içinde yönetimi nasıl yapacağına kadar ana doktrinlere, politikalara ilişkin o kadar fazla çalışma sundular ki. Altılı masadan çıkacak aday ise beni asla tedirgin etmiyor. Hangi aday çıkarsa çıksın bizim adayımızdır. Ne Cumhuriyet Halk Partisi’nde böyle bir dert oluşacağını düşünüyorum ne de altı masada. Bana sorarsanız aslında toplumun ana damarlarında da böyle bir dert yok. Güzel bir irade ortaya koydular ve başarılılar. Olumluyu ortaya çıkarmaya ihtiyacımız var. Peki, bu işi nasıl aktaracağız? Medya ile. Fakat görüyorsunuz ki birçok havuz medyası penguen belgeseli göstermekle meşgul” şeklinde konuştu.

ALTILI MASA ŞUBAT AYINDA İZMİR’DE

Altılı masaya ilişkin sözlerine devam eden Aslanoğlu, “Sanıyorum Şubat sonunda 6’lı masayı İzmir’de ağırlayacağız. Türkiye’nin her yerinde göreceğiz. Ülkenin içinde olduğu vahim koşullar nedeniyle birbiri ile fikirsel ayrılığı olan partiler, ülkenin ikinci yüzyılını demokrasiye geri götürmek ve istibdat düzenini yıkmak için bir araya gelmeye çalışıyor. Bu iradeyi yerel seçimlerde gösterdiler birçok belediyeyi dayanışma ile kazandık’’ ifadelerini kullandı.

ÜÇ KURUŞLUK FAYDA SAĞLAMIYOR

Cumhur ittifakının çalışmalarına da gönderme yapan Aslanoğlu, “İktidar, vergi affı çıkaracağını söyledi.  Ve ben üç kuruşluk bir fayda sağlayacağını sanmıyorum. Çünkü 20 yılda bunu 10 kez çıkardılar. Hatta bazı yıllar birden fazla çıkardılar. Sorun bu affı çıkarmak değil, sorun bu vergiyi toplayamamaları. Hem bir adaletsizlik yaratıyorsunuz, hem de memleketin bir sorunu var demek ki o sorunu çözemiyorsunuz. Beceriksiz olduğunuzu gösteren en önemli şeylerden biri” sözlerini kullandı.

Partili olup ayrı çalışmalar yürüten gruplar” açıklamasına dikkat çekti.

SİYASETE FARKLI BİR SOLUK…

“Biz hayata hep soldan bakıyoruz” diyen Başkan Aslanoğlu, şunları ekledi: “Siyasete farklı bir soluk getirmek istiyorum. 100 yıllık bir partiden söz ediyoruz. Benimle var olmadı, benimle de son bulmayacak. Kurulları, kökü, gelenekleri var. Örneğin Ahmet olmayacak diye Cumhuriyet Halk Partisi yıkılmayacaktır. Mehmet aldığı bayrağı daha iyi yerlere taşıyacaktır. Bugün öylesine büyük bir karanlık içerisindeyiz ki hep beraber aydınlığa gitmek istiyoruz. Ve bu karanlıkları aydınlığa kavuştururken önce çok fazla olumsuz bazı figürler ya da düşünceler üzerinde durmamalıyız.”

ÇELEBİ’YE TEPKİ: HATALAR ZİNCİRİ 

Bakan Soylu, İzmir’de ’Kökünü Kurutma Operasyonu’ hakkında açıklama yaptı Bakan Soylu, İzmir’de ’Kökünü Kurutma Operasyonu’ hakkında açıklama yaptı

CHP İzmir Milletvekilliğinden istifa ederek önce Memleket Partisi’ne ardından AK Parti’ye katılan Mehmet Ali Çelebi’ye tepki gösteren Aslanoğlu, “Partiye kattığımız arkadaşların yarın öbür gün hatalar zinciri oluşturmayacağını bilmiyoruz. Paraya, mülke, makama boyun eğip, eğmeyeceğini bilmiyoruz. Burada ayıplanması gereken kendine verilen oyları başka bir yere satan arkadaşlardır. Bu ahlaksızlığa yol açan partilere vatandaş tepki göstermeli” dedi.