HÜSEYİN DEMİR

Milli takım ve Galatasaray formasıyla birçok başarıya imza atan kadın basketbolunun sembol isimlerinden İzmirli Tuğçe Canıtez, ay yıldızlıların Avrupa Şampiyonası hazırlık dönemini anlattı. Tecrübeli ve deneyimli oyuncu milli takımdaki genç ve dinamik kadronun yetenekli olduğunu ifade ederek FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonasından önce İlkses gazetesinden Hüseyin Demir’e önemli açıklamalarda bulundu.

Basketbola başlangıcın nasıl oldu? Profesyonel kariyerine geçiş dönemini nasıl anlatırsın?

İzmir doğumluyum. Basketbola 11 yaşında ilkokulda beden eğitimi öğretmenim tarafından okul takımına seçilmemle başladım. O zamanlar altyapıya en çok yatırım yapan takımlarından birisi de Ceyhan’dı. Ceyhan’a transfer oldum ve 4 sene orada oynadıktan sonra Amerika’ya gitmeye karar verdim. Her zaman üniversiteyi bitirip eğitimimi tamamlama hayalim vardı. Amerika’da hem eğitimimi tamamlayıp hem basketbol oynadığım 4 sene sonunda Türkiye’de profesyonel kariyerime başladım.

WNBA’nin superstar yıldızlarıyla aynı formayı terlettin. Yıldız oyuncularla çalışmak senin için nasıl bir deneyim oldu? 

Birbirinden değerli antrenörlerle çalışma imkânım oldu. Valerie Garnier’ın yeri bende çok ayrı... Bu spora olan bakış açısı bana çok şey kattı diyebilirim. Kariyerim boyunca birçok deneyimli oyuncuyla WNBA yıldızlarıyla çalıştım, her zaman basketbol bilgisi iyi olan akıllı oyuncularla bir arada oynamak tabii ki çok keyifliydi ama hiçbir şey milli takım forması altında oynanan ve milli marşımızın okunduğu maçlar kadar keyifli ve güzel olamaz.

TARAFTARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM

FIBA 2023 Avrupa Şampiyonasını Elemeleri D Grubunu lider olarak tamamlayıp şampiyonaya katılıyoruz. Milli takım için neler söylemek istersin?

Milli takımda genç arkadaşlarımızın olduğu bir kadromuz var. O yüzden iyi kurulan ve iyi planlanmış bir kadro yapısına sahibiz diyebilirim. Uyum olarak herhangi bir sorun yaşamadık, hazırlık dönemlerinde neyi konuştuysak bunu sahaya yansıttık ve bu kısa vadede çok iyi bir sonuç aslında uzun vadeli planlamalarda da önümüzü görmemiz adına bizim için iyi adımlar diyebilirim. Kamp dönemini Mersin’de geçirdik, Mersin’de verimli ve etkili bir kamp dönemi oldu. Takım olarak çeşitli konularda eksiklerimiz vardı bunları kapattık ve güzel maçlar oynadık. Milli maçlarda adeta Mersin seyircisi ile bütünleştik. Hem çok keyifli hem de çok verimli bir kamp dönemi geride kaldı. Buradan sesleniyorum: ‘‘ Tekrardan milli maçlarda bizi desteklemeye gelen taraftarlarımıza çok teşekkür ediyorum’’.

Bucaspor 1928 maçının biletleri satışa çıkacak Bucaspor 1928 maçının biletleri satışa çıkacak

A Milli takım sancılı jenerasyon değişimini yaşadıktan sonra genç ve dinamik bir kadroyla turnuvada yer alıyoruz. Jenerasyon değişimi için düşüncelerini merak ediyoruz?

Jenerasyon değişimi için o eşiği artık geçtiğimizi düşünüyorum. Çünkü takım olarak son maçlarda sahada iyi performans sergiledik, geçiş dönemlerinde bu tarz durumlar olur her ülke bunu yaşar bizde bunu yaşadık. Jenerasyon değişimleri hep sancılı olur ama şu an tam olarak geçtik diyemiyorum sona çok yakınız ve geçiş dönemimiz tamamlandığında çok iyi bir takım izleyeceğinizin garantisini verebilirim. Çok yetenekli sporcularımız var ve alttan da yetenekli arkadaşlarımız gelmeye devam ediyor bundan sonra çok daha güzel bir dönem bizi bekliyor.

EKREM MEMNUN ÖNEMLİ BİR İSİM

Milli takımın tecrübeli antrenörü Ekrem Memnun ile çalışmak senin için nasıl bir deneyim? 

Ekrem Memnun, kadın basketbolu için çok değerli ve önemli bir isim. Kampta ve maçlarda bunu çok iyi bir şekilde tecrübe ettik. Hocamızdan hem benim hem de takım arkadaşlarımın öğreneceği çok şey var. Bize deneyim ve tecrübelerini aktaracağı daha çok maç olacak. Biz de onun bu aktardıklarını ve bize öğrettiklerini sahaya yansıtmak için can ve başla çalışacağız.

Fenerbahçe formasını giydikten sonra Galatasaray’a transfer oldun. Sarı kırmızılılarla sezonun geri kalan bölümü için hedeflerin neler? 

Basketbol kariyerimizde profesyonel bir hayat yaşıyoruz. Fenerbahçe’de güzel anılarım oldu ama şu an Galatasaray forması giyiyorum ve odağım tamamen Galatasaray’ın başarısı üstüne şekilleniyor. Önümüzde zor bir lig maratonu var. Avrupa Kupası’nda zor rakiplerimiz var. İki kulvarda da mutlu sonuca ulaşmak adına çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.