Eğitimde ailelerin çocukları arasında seçim yapmak zorunda kaldığını öne süren Başkan Aydın, “Ve genelde feda edilen, okutulamayan kız çocuğu oluyor. Bu kız çocukları da evlendiriliyor” dedi.

SULTAN GÜMÜŞ KAYA/ÖZEL HABER

Sultan Gümüş Kaya ile Birinci Sayfa programının konuğu Veli-Der İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Turgut Aydın oldu. Kitlesel okul terklerini gündeme getiren Başkan Aydın, Konak ilçesinde bulunan Barbaros Hayrettin Ortaokulu’nda yaşananları örnek gösterdi. Derin yoksulluk dolayısıyla 550 mevcutlu okulda, 61 öğrencinin aylardır okula gitmediğinin tespit edildiğini vurgulayan Başkan Aydın, ‘Bu çocuklar nerede?’ sorusuna şöyle bir yanıt verdi: “Aileler çocukları arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Ve genelde feda edilen, okutulamayan kız çocuğu oluyor. Bu kız çocukları da evlendiriliyor. Yani ya cemaat yurtlarına gidiyorlar, ya fabrikalarda, tekstillerde işçi olarak çalışıyorlar ya da dediğim gibi evlendiriliyorlar.”

Öte yandan, açlık nedeniyle dezavantajlı ailelerin çocuklarında kansızlık gibi sağlık sorunlarının boy gösterdiğini öne süren Aydın, “Erkek çocuklarının yüzde 68’inde, kız çocuklarının ise yüzde 85’inde kansızlık görülüyor. Algılama, öğrenme güçlüğü çekiyorlar. Gelişimleri yavaşlıyor. Dolayısıyla yaşlarının çok altında ilerleme kat ediyorlar” sözlerine dikkat çekti.

KANSIZLIK, ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ…

Başkan Turgut Aydın, sözlerine şöyle başladı: “Özellikle dezavantajlı bölgelerdeki çocuklar yetersiz ve dengesiz beslenmede, sağlıklı suya erişimde sorunlar yaşıyor. Bunlar, genel sorunlar içerisinde öne çıkan başlıca sıkıntılar. Aileler şu an ki süreçte çocuklarının çantasına bir dilim ekmekten fazlasını koyamıyorlar. Onu bırakın, çocuklarını okula gönderirken ceplerine harçlık koyamıyorlar… Açlık nedeniyle öğrencilerde kansızlık sorunu boy göstermeye başladı. Erkek çocuklarının yüzde 68’inde, kız çocuklarının yüzde 85’inde kansızlık görülüyor. Algılama, öğrenme güçlüğü çekiyorlar. Gelişimleri yavaşlıyor. Dolayısıyla yaşlarının çok altında ilerleme kat ediyorlar.”

ÇOCUK EMEĞİNİN SÖMÜRÜSÜ

“Pandeminin getirdiği sorunlardan en fazla etkilenen yine bu dezavantajlı bölgelerde oturan aileler, onların çocukları” diyen Başkan Aydın, “Okullardan, eğitimden toplu terk yaşanmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı abartıldığını söylüyor ancak bizim elimizde İzmir’i kapsayan örnekler var. İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Barbaros Hayrettin Ortaokulu’nda okul mevcudu 550. Ancak, 61 öğrencinin aylardır okula gitmediği tespit edildi. Okul müdürü ise ailelere ulaşamayınca durumu öğrencilerin yaşadığı mahalle muhtarlıklarına bildiriyor. Muhtarın verdiği bilgiye göre ise çocuklar derin yoksulluk nedeniyle okuluna devam edemiyor. Peki, bu çocuklar nerede? Aileler çocukları arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Ve genelde feda edilen, okutulamayan kız çocuğu oluyor. Bu kız çocukları da evlendiriliyor. Yani ya cemaat yurtlarına gidiyorlar, ya fabrikalarda, tekstillerde işçi olarak çalışıyorlar ya da dediğim gibi evlendiriliyorlar. Bu ise tamamen çocuk emeğinin sömürüsüdür” bilgisini paylaştı.

BU EĞİTİM HAKKININ İHLALİDİR

Aydın, konuşmasına şöyle devam etti: “Bataklığı kurutmak yerine sivrisinekleri öldürmek sorunu çözmüyor. Eğitim sistemine getirilen palyatif çözümler de sonuca ulaştırmıyor ne yazık ki. Sorunun kökenine inmeniz gerekiyor. ‘Bu çocuklar neden devamsızlık yapıyor? Kitlesel okul terkleri neden yaşanıyor?’diye sormanız lazım. ‘Okula devam edeceğim de ne olacak? Üniversite mezunları bile işsiz düşüncesi’ de okul terkleri noktasında önemli bir etken. Çocuklardaki umudu sizler yok etmişseniz öğrencilerdeki bu düşünce yapısı çok normal. Bir an önce para kazanma düşüncesi onlar için daha önemli. Eğitim çağındaki çocuklar sadece eğitimle ilgilenmelidir. Başka bir iş ile uğraştırılmamalıdır. Aksi takdirde bu eğitim hakkının ihlalidir.”  

Düzce'de deprem nedeniyle ara verilen eğitim yeniden başladı Düzce'de deprem nedeniyle ara verilen eğitim yeniden başladı

BAŞKA BİR GÜNDEM OLMAMALI

Ayrıca siyasetçilerin asıl sorunları bir tarafa bırakıp 5-6 ay sonra yapılması planlanan seçime odaklandığını da kaydeden Başkan Turgut Aydın, “Eğitimden bahsederken çocuklarımızın bu derinleşen yoksulluk nedeniyle sağlık sorunları yaşadığına değindik. Konu insan sağlığı olunca özellikle çocuklarımızın sağlığı olunca aslında başka bir gündem olmamalı. Gündem bu olmalı. Önce bunu çözün. Siyasette muhakkak konuşulacaktır. Ama bu siyaset, sorunları çözmeye yönelik bir tavır içerisinde olmalı. Eğer bir siyaset yapılacaksa siyasete konu olması gereken eğitimdir, sağlıktır, halkın mağdur olduğu tüm noktalardır” çıkışında bulundu.