Zonguldak'ta aile çalıştayı Zonguldak'ta aile çalıştayı

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Fatih Kurdoğlu, İLKSES TV ekranlarında yayınlanan Sultan Gümüş Kaya ile Birinci Sayfa programına konuk oldu. Enflasyonun tüketiciye yansımalarını ele alan Kurdoğlu, kredi kartı kullanımlarına dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu.

Kış mevsimin sert geçeceğini vurgulayan Kurdoğlu, faiz oranlarındaki artışa karşı önlem alınması gerektiğini belirterek “Borcu borç ile kapatmaya alışkınız ama şu anki faiz oranları ve ilerleyen günlerde gelecek olan faiz artışıyla bu mümkün olmayacak. Çoğu insan kredi kartının asgarisini ödeyerek o ayı kurtarmaya çalışıyordu ancak gelecek olan o faiz oranlarıyla bu çok güç olacak. Vatandaşın hukuki takiplere, icra takiplerine girmesi muhtemel. Bu kışın çok kontrollü geçirilmesini öneriyorum. Borç sarmallarıyla kışın ortasında terlemeyelim. Olabildiğince tedbirli, sakin bir kışın geçmesini sağlayın” dedi. 

fatih kurdoğlu

TÜKETİCİ İÇİN İYİCE ÇEKİLMEZ HALE GELDİ

Ekonomik krizin 2018 yılından itibaren kendisini hissettirmeye başladığını ve artarak devam ettiğini belirten Av. Kurdoğlu, şöyle devam etti: “Son süreçte yüksek enflasyon ile birlikte kişilerin ekonomik gelirlerindeki azalma artık tüketici için iyice çekilmez hale geldi. Bununla beraber tüketicilerin yani toplumun yaklaşık yüzde 80’lik kesiminin gelirinde ciddi bir azalma söz konusu. Fiyat artışı dünyanın her yerinde var ama bizdeki etkisi daha fazla. Çünkü bizim gelirimiz artmıyor tam tersine dolar, EURO endeksli olarak düşüyor. Ülke olarak dışa bağımlıyız. Temel ihtiyaçtan teknolojik ürünlere her şeyi ithal ediyoruz. Kışın yaklaşmasıyla enflasyonun etkilerini daha da hisseder hale geleceğiz. Vatandaşlar düşük faizli olduğu için kredi kartlarıyla her şeye rağmen süreci bir şekilde atlattı. Fakat kredi kartlarının da faizleri arttırılmaya başlandı. Kışın daha da artacak. Kredi imkanı da elinden alınacak. Bu kış hakikaten sert geçecek.” 

AİLELER ARTIK ÇOCUK YAPMAKTAN İMTİNA EDİYOR

Av. Kurdoğlu, şunları da ekledi: “Geçtiğimiz günlerde bir araştırma sonucuna denk geldim. Türkiye’de doğum oranları çok düşmüş. Aileler artık çocuk yapmaktan imtina ediyor. Bu ileride Türk toplumu için ciddi sorunlara neden olacak. Değil artık üç çocuk, aileler bir ya da iki çocuğun masraflarını bile karşılayamaz hale geldi. İki çocuklu aileler tek çocuğa düştü, gençler ise ya evlenmiyorlar ya da evlenseler dahi çocuk düşünmüyorlar. Bunun sadece ekonomik değil, sosyolojik boyutu da var kısacası. Çok yönlü irdelenmeli. Toplum kendi çocuğuna bakamaz hale geldi. Enflasyon devam ediyor ama temel ihtiyaçlar da o ölçüde devam ediyor. Dolayısıyla kredi kartı kullanımı noktasında buradan tüketicileri uyarmak istiyorum. Tasarrufa gidin demiyorum ama lütfen en azından bu kış ihtiyacınız olmayan şeyleri almamaya çalışın. Kredi kartları faizleri kritik durumda. Bu ay sonunu getirememenize neden olacaktır. Harcamalarınızı minimumda tutunuz. Borcu borç ile kapatmaya alışkınız ama şu an ki faiz oranları ve ilerleyen günlerde gelecek olan faiz artışıyla bu mümkün olmayacak. Çoğu insan kredi kartının asgarisini ödeyerek o ayı kurtarmaya çalışıyordu ancak gelecek olan o faiz oranlarıyla bu çok güç olacak. Vatandaşın hukuki takiplere, icra takiplerine girmesi muhtemel. Bu kışın çok kontrollü geçirilmesini öneriyorum. Borç sarmallarıyla kışın ortasında terlemeyelim. Olabildiğince tedbirli, sakin bir kışın geçmesini sağlayın.”

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Psikolojik sıkıntıların birçoğu ekonomik sebepli

Kaynak: GURBET YAVUKLU