İzmir'de deprem meydana geldi.

İzmir'in Buca ilçesinde 23.53 sıralarında 4.9 şiddetinde deprem meydana geldi.

Türkiye diri faylarının Paleosismolojik özellikleri bu proje ile belirlenecek! Türkiye diri faylarının Paleosismolojik özellikleri bu proje ile belirlenecek!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verdiği bilgiye göre, İzmir'in Buca ilçesinde 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 23.53'te meydana gelen depremin derinliği 9.5 kilometre olarak ölçüldü.

sözbilir-1

Depremle ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Hasan Sözbilir: ''Geçen yıl meydana gelen 4.9 şiddetindeki depremin artçısı bu deprem. Depremin sarsinti süresi 10 saniyeyi geçmediği sürece korkacak bir durum yok. Ama 10 saniyeyi geçerse o zaman mutlaka güvenli bir yere geçip sarsıntının bitmesini beklemek lazim. Mesela geçen yıl 4 Kasım'da meydana gelen 4.9 şiddetindeki Buca depremi 7 saniye sürmüştü. 6 şubat ilk depremi 78 saniye, 2. depremi ise 60 saniye sürmüştü. 1960 yılında olan dünyanın en büyük Şili depremi 9.5 büyüklüğündeydi ve 10 dakika sürmüştü. Dolayısıyla depremin süresi ile büyüklüğü ve şiddeti arasında doğrusal bir ilişki var.''

Deprem anında yapmamanız gereken 5 davranış

Sabitlenmemiş eşyalara yaklaşmayın

Deprem sırasında hayat üçgeni oluşturmak için koltuk gibi bir nesnenin yanına kapanmak öneriliyor ancak bunu yaparken kapandığınız yerde sabitlenmemiş eşyaların olmadığına dikkat edin. Sabitlenmemiş raf ve dolap gibi ağır eşyaların olduğu yerde depremden korunmaya çalışmak oldukça risklidir. Depremden korunmak isterken dolapların altına kalma tehlikesi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sabitlenmemiş eşyaların altında durmamaya özen gösterin.

Deprem sırasında merdiven ve çıkışlardan uzak durun

Deprem anında, depremin sona ermesini beklemeden merdiven ve çıkışlara yönelmeyin. Deprem sırasında merdiven boşluğunda ve çıkışlarda bulunmak, olduğunuz yere kapanarak depremin sona ermesini beklemekten daha tehlikelidir. Bu nedenle deprem anında binadan kaçmaya çalışmak yerine olduğunuz yerde depremin bitmesini bekleyerek, deprem sona erdiğinde dışarı çıkmak daha güvenli olacaktır.

Telefonları gereksiz yere meşgul etmeyin

Depremin ardından herkes yakınlarına ulaşmaya çalışacağı için herkes cep telefonunu çok kısa bir süreliğine kullanıp hatları meşgul etmezse, daha çok kişi yakınına ulaşabilir. Bu konuda hassas davranarak hatları kitlememeye özen göstermek gerekiyor. 6 Şubat depreminde telefon ile ulaşımın ne kadar hayati bir önem taşıdığını görmüş olduk. Enkaz altında bulunan kişilerin bulundukları yeri bildirebilmeleri bu noktada çok mühim. O nedenle telefonları gereksiz yere meşgul etmemek gerekiyor.

Pencereden ve camdan yapılmış eşyalardan uzak durun

Sarsıntı anında, yüksek gerilim nedeniyle patlama tehlikesi taşıdığı için deprem sırasında pencere ve materyali cam olan nesnelerden uzak durmak gerekiyor.

Bina, ağaç, elektrik direği, duvar dibi gibi yerlerden uzaklaşın

Eğer depreme dışarıda yakalandıysanız mümkün olan en açık alana giderek depremin geçmesini orada beklemelisiniz. Bina, ağaç, elektrik direği gibi yerlerin altında durmaktan kaçınıp, duvar diplerinden uzak durmalısınız. Aksi takdirde sarsıntı nedeniyle başınıza bir şey düşme ya da yapının üzerinize yıkılma olasılığı hayati tehlikenizi artırmış olur.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İzmir'de elektrik kesintisi - 21 Ekim 2023 Cumartesi

Kaynak: GURBET YAVUKLU