HÜSEYİN DEMİR / RÖPORTAJ

Sosyal medyada ve gazetelerde psikoloji alanında yazılarıyla ilgi çeken, disiplinlerarası akademik çalışmalarının yanında psikolojinin klinik uygulamalarında yetkinliği olan Psikolog Melda Yakupoğlu, ilişkilerde yaşanan sorunlara ve iletişimsizliğe dair gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.  

Psikolog olmaya nasıl karar verdin? Bu mesleğe tutkuyla nasıl bağlandığını bize anlatır mısın?

İnsanları dinlemeyi seven, yardımcı olmaya çalışan, sabırlı biriyim. Aslında bölüm tercihimi yaparken bunu göz önünde bulundurdum. 2009 yılında Haliç Üniversitesi Psikoloji Bölümünü üstün başarı bursu ve ödülü ile bitirerek başladım. Ardından aynı üniversitede uzmanlık eğitimime devam ettim. Okullar, dershaneler, iş yerleri, rehabilitasyon merkezleri, hastanelerde görev aldım. 2013 yılından beri de özel bir hastanede çalışıyorum. Mesleki yazılar üreterek insanları psikoloji ile ilgili içerik üretip yazılı ve görsel medyada olabildiğince bilgilendirmeye çalışıyorum.

HER ŞEYİN BAŞI “İLETİŞİM”

İş yerlerinde motivasyon ve iletişim becerileri ile ilgili çalışmaların var. Çalışmalarından biraz bahseder misin?

Her şeyin başı iletişim... İyi bir iletişim, çalışma ortamlarında insanları motive eder, ait hissettirir. Günümüzün en büyük problemlerinden biri insanların birbirine tam olarak istediklerini ifade edememeleri ve sınır koyamamaları, işte bende kurumlara bu eğitimleri vererek işyerlerinin maksimum verim sağlamasına yardımcı oluyorum. Psikolojik olarak ne kadar donanımlı bir kadro olursa o kadar kurumsal verimlilik artar.

İLİŞKİLER HIZLI TÜKETİLİYOR

Evli Bireylerde Kontrol Odağı ile İlişkili Değişkenlerin İncelenmesi” adlı yüksek lisans tezini yazdın. Evli çiftler psikolojik destek için size başvuruyor mu?

Evli çiftler de başvuruyor, evlenme aşamasına gelmiş olanlar da, hiç evlilik düşünmeyen ama ilişkilerini toparlamak isteyenler de olabiliyor. Genç, yaşlı herkes başvuruyor. Her şeyin hızlı tüketildiği bir dönemde ilişkiler de hızlı tüketilmeye başlandı. Evlilikte problem çözme becerilerini ele almıştım o dönem ki projemde, şu anda çiftler birçok konudan ayrılma noktasına gelebiliyorlar. En sık rastladığım problemler, aldatma, kıskançlık, sosyal medya, maddi konular, kötü ve zararlı alışkanlıklar, ailelerin evliliklere karışması, kişilerin psikolojik olgunluğa erişememiş olmaları gibi çoğaltılarak sayılabilir. Bu problemlerde nasıl bir iletişim kurulmalı, denge nasıl sağlanmalı terapilerde çalışılıyor.

LOVE BOMBİNG: İLGİ BOMBIRDAMANI

İlişkilerde yaşanan flört şiddeti ve iletişimsizliğe dair çiftlere önerileriniz neler? Love Bombing kavramını kısaca açıklar mısın?

Yolunda giden bir ilişkide değerli hissedersiniz. Eğer bir ilişkide kendinizi değersiz hissediyorsanız, kafanızda şüpheleriniz oluyorsa o zaman ilişkinizde yolunda gitmeyen birşeyler var demektir. İyi bir ilişki içinde sevildiğinizi hissedersiniz, şüpheye düşmezsiniz size “acaba mı” dedirtmez… Size vakit ayırmaması, ilgilenmemesi, saygı duymaması gibi konular aslında tartışmaya da çok açık değildir. Bazen insanlar gerçeklerle yüzleşmek yerine karşı tarafın haklı olabileceği verileri buluyor ve onlara tutunuyor, karşı tarafın yaptığı olumsuz davranışları tolere ediyor. Bir ilişkide tabiki anlayış, denge ve istikrar önemlidir ancak bazen duygusal manipülasyonlara uğramamak için duygulardan arınıp nötr bakmak gerekir. Şu an ilişkilerin birçoğu taktik üzerine gidiyor, kimse kendini olduğu haliyle göstermiyor. Hep en iyi hallerini gösteriyorlar. Özellikle love bombing gibi sevgi, ilgi bombardımanı karşı tarafın sizin üstünüzde bir kontrol yaratmasına neden oluyor. Sevgi ihtiyacı olan kişiler ise bu tarz manipülasyonlara uğrarken kendilerini buluyorlar.

SPOR PSİKOLOJİSİNİN DEĞERİ ANLAŞILIYOR

Spor psikolojisi alanında eğitimler verdiniz.Neler söylemek istersin?

Başkan Erişen: En ucuz şehir İzmir’dir Başkan Erişen: En ucuz şehir İzmir’dir

Spor psikolojisinin değeri son zamanlarda daha çok anlaşıldı. Spor kuluplerinde veya bireysel olarak sporcuları eğitiyorum aynı zamanda mesleğin bu alanına öğrenci hazırlayıp, kazandırıyorum. Veliler artık daha bilinçli, çocuklarını küçük yaştan spor alana yönlendiriyorlar ve bir spor psikologu ile çocuklarının bu alandaki gidişatlarını takip ediyorlar. Eskisi gibi sadece çocuğun sınava hazırlanması ve akademik başarısı dönemi bitmek üzere, yeni nesil çocukların birçoğu her anlamda kendini yetiştirerek donanım kazanarak devam ediyor.

KİŞİSEL GELİŞİMİME ÖNEM VERİYORUM

Disiplinlerarası çalışmalardan besleniyorsunuz,üretkinliğinde neye borçlusun?

Yaratıcı olmayı seviyorum. Sanatın, çizimlerin ve resimlerin de insanların psikolojisini anlatabilmeye çok güzel bir araç olduğunu düşünüyorum. Kağıdı ve boyaları elime aldığımda tamamen doğaçlama şekilde içimden gelenleri çiziyorum. Ne kadar mizah yanınız, yaratıcılığınız olursa o kadar problemlerin üstesinden gelme gücünüz artıyor.Ben çocukluktan beri resim yapmaya, desen çizmeye merakla büyüdüm. Yapmayı çok sevdiğim şeyler ile psikolojiyi bir araya getirdiğimde de başarılı sonuçlar oldu. Değişik ülkeler, kültürler görmeyi, keşfetmeyi, gezmeyi seviyorum. Yemek yapmayı terapi gibi görüyorum. Resim yapmayı, modayı takip edip desenlerle çizim yapmayı seviyorum. Kalan boş zamanlarımda da kişisel gelişimime önem veriyorum, mesleğimle ilgili gelişmeleri takip ediyorum.