Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne dayandırılarak iki aile hekiminin sözleşmesinin yenilenmemesini protesto eden İzmir Sağlık Platformu, İzmir İl Sağlık Müdürlüğünü alınan haksız karardan geri dönmeye davet etti

ÇAĞLA GENİŞ

İzmir Sağlık Platformu, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne dayandırılarak kentte görev yapan iki aile hekiminin sözleşmesinin yenilenmemesini protesto etti. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelen hekimler ve sendika temsilcileri, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz” diyerek alınan haksız kararın geri çekilmesini istedi. Platform adına basın açıklamasını İzmir Aile Hekimleri Derneği (İZAHED) Başkanı Dr. Muhteber Çolak okudu. Eyleme sözleşmesi yenilenmeyen aile hekimlerinden biri olan Zafer Becerik de katıldı. Hukuki mücadele başlatacağını kaydeden Becerik, “Hukuki olarak bunun üstesinden geleceğiz, bu hukuksuzluk burada kalmayacak. Onların ayıbı olarak tarihe not düşeceğiz” vurgusu yaptı.

2 HEKİMİN SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği yetkiyi kullanmaya devam ettiğini belirten Çolak, “Aile hekimleri bilindiği gibi sözleşmeli olarak çalışıyor ve 2 yılda bir bu sözleşmeler yenileniyor. 29.06.2021 tarihinde çıkan ve 01.07.2021 tarihinde yürürlüğe giren Ceza Yönetmeliği (Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği) ile sözleşme imzalama ve fesih yetkisi il sağlık müdürlüklerine verildi. Bu yönetmelikte yer alan 7.madde ‘sözleşmelerin yenilenmesi’ başlığı altında il sağlık müdürlüğüne komisyon kurma ve sözleşme yenilememe yetkisi veriyordu. Anayasa Mahkemesi açılan mahkemeler sonrası komisyon kararıyla sözleşme yenilenmemesini anayasaya aykırılık gerekçesiyle iptal etti. Yürürlüğe 2023 yılı Mart ayında girmesine karar verildi. Anayasa Mahkemesi tarafından anayasaya aykırılığı kabul edilmiş; yok hükmündeki bu yönetmeliğe dayanarak 2 aile hekimi arkadaşımızın sözleşmesi yenilenmedi” dedi.

GÖZDAĞI MI VERMEK İSTİYORSUNUZ?

Konuşmasının devamında İl Sağlık Müdürlüğüne seslenen Çolak, “Burada İzmir il Sağlık müdürüne soruyoruz: Bu hukuk tanımaz keyfi uygulamayı neden yapıyorsunuz? Hedef ne? Bize gözdağı mı vermek istiyorsunuz? Sizlerin bu yaptıklarınızdan dolayı sorumluluğunuz olmayacağını mı düşünüyorsunuz? Ülkede yaşanan sağlık sorunları ortada duruyor. Hastanelere randevu bulunamıyor. Enfeksiyon hastalıklarının yoğun olarak görüldüğü bu günlerde sağlık sisteminin yükünü omuzlayan aile sağlığı merkezlerine hak gördüğünüz bu mu? Bu hukuksuz uygulamaya karşı yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtık. Hukuki yolları sonuna kadar kullanacağız. Olumlu sonuç alacağımızdan eminiz. Bu ceza aynı zamanda bu arkadaşlarımıza kayıtlı, sözleşmesi yenilenmeyen meslektaşlarımızdan hizmet alan yurttaşlarımıza yönelik bir cezadır. Biz buradan soruyoruz; bu kararın kime ne gibi bir yararı var?” diye sordu.

İŞ GÜVENCEMİZİ TEHDİT EDİYORLAR

Verilen yanlış karardan geri dönülmesi için İzmir İl Sağlık Müdürlüğüne çağrı yapan Çolak, “Arkadaşlarımızın sözleşme feshine gerekçe gösterilen maddeler idari konular ile ilgili. Ve hukuksal sorun olmadığı ispatlanmış konular. Mesleki veya etik açıdan meslektaşlarımızın aldığı hiçbir ceza yok. Yaşadığımız sorunlarla ilgili çözüm üretmeyen müdürlük iki aile hekimini mağdur ederek ne elde edecek? Biz sağlıkta şiddete karşı çözüm bulmanızı, etkili bir sağlıkta şiddet yasası çıkarmanızı bekliyoruz. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin olması gerektiği şekilde verilebilmesi için mücadele eden aile hekimlerine destek olmanızı istiyoruz. Bir an önce sözleşmesi yenilenmeyen arkadaşlarımızın sözleşmesini yenilemenizi bekliyoruz. Biz enerjimizi mesleğimize ve hastalarımıza ayırmak istiyoruz. Ama ne yazık ki yetkili makamlardaki kişilerin keyfi ve hukuksuz uygulamaları nedeniyle yine alanlardayız. İlimizde yaşanan sağlık alanındaki sorunların çözümü için bizimle aynı tarafta olmanızı bekliyoruz. Makamlar sizin olabilir ama halka sağlık hizmeti üreten biziz. Biz yoksak sağlık yok. Bu haksız ve hukuksuz sorun çözülene kadar alanlarda olmaya devam edeceğiz. Her gün aile sağlığı merkezlerinde yaşanan şiddete sessiz kalanlar keyfi bir şekilde iş güvencemizi tehdit ediyorlar. Hastanelere randevu bulunamadığı, hekimlerin ülkeyi terk ettiği bir ortamda hekimlik mesleği ile ilgili olmayan konulardan alınan ceza puanları ile nasıl çalıştığı bilinmeyen komisyonlarda karar verilen sözleşme fesihlerini kabul etmiyoruz. İzmir İl Sağlık Müdürlüğünü bu yanlış karardan bir an önce dönmeye davet ediyoruz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz! İş güvenceli çalışmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

2023 Yılında Kasko Sigortası Yaptıracaklara Öneriler 2023 Yılında Kasko Sigortası Yaptıracaklara Öneriler

DAHA SIKINTILI HALE SOKULUYOR

Eylemde söz alan İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak ise, “İki aile hekimi arkadaşımızın sözleşmesinin yenilenmemesi ile karşı karşıya kaldık ve bunun geri çekilmesi için bir araya geldik. Aile hekimlerimiz pandemi sürecinde canlarını ortaya koymak suretiyle mücadele ettiler. MHRS sistemindeki tıkanıklıktan özlük haklarına, hekim göçünden sağlıktan şiddete kadar birçok sorunlar varken bunların üzerine yeni suni sorunlar eklenerek sağlık sistemi daha sıkıntılı hale sokulmaktadır” ifadelerini kullandı.

BU HUKUKSUZLUK BURADA KALMAYACAK

Sözleşmesi yenilenmeyen aile hekimlerinden biri olan Zafer Becerik de, “Hukuki olarak bunun üstesinden geleceğiz, bu hukuksuzluk burada kalmayacak. Onların ayıbı olarak tarihe not düşeceğiz” açıklamasını yaptı.