İzmir’de eylül-ekim aylarının kurak geçmesi hurma zeytini etkiledi. Urla ve Karaburun bölgesinde yağışlar ve çiğ ile dalında olgunlaşan hurma zeytin bu yıl neredeyse hiç oluşmadı.

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN-ÖZEL HABER

Küresel iklim krizin etkilerini iyiden iyiye her geçen yıl daha çok hissetmeye başladığımız bugünlerde İzmir’de sadece Urla ve Karaburun Yarımadası’nda yetişen hurma zeytin bu yıl yeterli yağış ve çiğ oluşmamasından kaynaklı olarak sofralardaki yerini alamayacak. Dalında kendi kendine olgunlaşan ve fiziksel yapısı ile hurmaya benzetilen hurma zeytin, tuzlanmaya ihtiyaç duymadan tüketilebiliyor. Hurma zeytin, taşıdığı besin değerleriyle tansiyon ve böbrek hastalarının özellikle çıkmasını beklediği eşsiz bir lezzet.

KARABURUN’DAN TEK TÜK GELİYOR

Çağlar Boyunca Akdeniz ve İzmir Sempozyumu başlıyor Çağlar Boyunca Akdeniz ve İzmir Sempozyumu başlıyor

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, hurma zeytinin bu yılki hasadı hakkında şunları söyledi: “Yağmur yağmadığı için zeytinler kötü oldu ve dalında kurudu. Kuraklıktan zeytinler büyümedi. Hurma zeytin özelinde bakarsak ise Karaburun’dan tek tük geliyor ama onlar da iç açıcı değil. Urla’da Karaburun’dan fazla hurma zeytin olurdu ama bu sene hiç yok. Yağmur yağmayınca yapacak bir şey yok. Mahsul dalında kuruyor. Böyle hiçbir zaman olmazdı ama bu sene böyle oldu. Bu sene pazarda hurma zeytine rastlayamayacağız. Geçen seneki gibi bol olmayacak. Geçen sene hurma zeytinin fiyatı 40-50 TL’ydi. Ancak şu anda bu kadar az olmasından kaynaklı hurma zeytin pazarda 100 TL’ye satılıyor. Pazarda fiyatı geçen yıl 35 TL’ye kadar düşmüştü.”

HER ZEYTİNLİKTE 1-2 KİLO HURMA

1960 yılından bu yana Urla-Çeşmealtı bölgesinde zeytincilik yapan Ali Dönmez ise bu yıl zeytinde 3’te bir oranında azalma yaşadıklarını belirterek “Böyle havalarda yağmur yağmadığı için hurma zeytin de yok. Geçen sene çok güzeldi. Yağmur ve çiğ yağmadığı için bu yıl hurma zeytin olmadı. Urla’da bu yıl hurma zeytin yok galiba Karaburun’da öyleymiş. Geçen sene bugünlerde her zeytinliğe gittiğimde 1-2 kilo hurma zeytin topluyordum. Çeşmealtı denize daha yakın olduğu için bizim bölgede hurma zeytin çok oluyordu ancak bu sene yağmur ve çiğ yağmadığı için hiç yok. Bu durumda zeytinyağında fazla sorun olmaz ama kalitesi aşağı yukarı 4’te bir oranında düşer. Hiç bu kadar kurak bir yıla denk gelmedim daha önce. Gömlekle zeytin topluyoruz” diye konuştu.

BİR AĞAÇTAN 5-6 KOVA TOPLARDIK

10 yaşından bu yana zeytinliklerde çalışan ve zeytin toplayan Zerrin Şahin de bu yıl hurma zeytine hiç rastlamadıklarına dikkat çekerek “Bu sene yağmur yağmadan zeytinleri toplamayı bitireceğiz. Hava o kadar güzel ki biz zeytin toplarken hala denize girenlerin olduğunu görüyor ve duyuyoruz. Zeytin yağmur yeseydi daha çok büyüyecekti. Geçen seneye göre zeytin taneleri daha küçük. Geçen sene hurma zeytin daha çoktu. Bir ağaçtan 5-6 kova hurma topladık bu sene bir tane bile hurma zeytine denk gelmedim daha. Herhalde iklimden ve havadan kaynaklı bu yıl böyle oldu” ifadelerini kullandı.