İzmir’de motor sporları tutkunlarının adresi olan Ülkü Park’ta Büyükşehir belediyesinin aldığı kararla tahliye işlemi başladı. Şampiyonalara ev sahipliği yapan pist gelecek sezon takvimde yer almayabilir.

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN-SEVAL ASLAN-ÖZEL HABER

İzmir’de motor sporlarının kalbinin attığı İzmir’in tek pisti olan Ülkü Park Yarış Pisti’nde İzmir Büyükşehir Belediyesinden gelen tebligata göre tahliye işlemleri başladı. Uzun yıllardır İzmir’de motor sporlarına hizmet veren pistin durumuyla ilgili henüz net bir açıklama yapılmazken, tahliye motor sporları tutkunlarını üzdü. Tahliye kararını gazetemize değerlendiren Ülkü Park Yarış Pisti’nin işletmecisi Milli Sporcu Ümit Ülkü, “Belediyemizin bu konuyla ilgili motor sporları adına iyi bir karar alacağına inanıyorum” dedi.

MEB, okul öncesinde haftada 5 gün "ücretsiz yemek" uygulamasına 6 Şubat'ta başlıyor MEB, okul öncesinde haftada 5 gün "ücretsiz yemek" uygulamasına 6 Şubat'ta başlıyor

MOTOR SPORLARI ADINA ÖNEMLİ TESİS

Ülkü Park’la ilgili süreci değerlendiren Ümit Ülkü, “Ülkü Park’ı İl Özel İdaresi’nden ihaleyle kiralamıştık. O günden bu güne yaklaşık 5-6 yıl kirasını ödedik ve işlettik. Süreç içerisinde İl Özel İdareleri kapanıp mülk belediyeye geçince belediyeye geçtikten sonra bizim kira kontratımız otomatikman ecrimisil işgali pozisyonuna düşüyoruz. Bugüne kadar da yaklaşık 5-6 yıl ecrimisilleri ödeyerek burada kaldık ve motor sporlarının hizmetinde olduk. Akademi kurduk, takım kurduk, eğitim kurumlarından bir sürü sporcu yetiştirdik. Ülkemizde yarışlara ve organizasyonlara ev sahipliği yapan motor sporları adına çok önemli bir tesis burası. Fakat son gelinen noktada sürecin belediye tarafından da tahliyesi fazla sıkıştırılıp fazlasıyla gündeme geldi. Onlarında kendilerince mevzuat ve yasal hak olarak tahliye hakları var. Dolayısıyla biz onlara zorluk değil, hep şunu aşıladık; motor sporları için bu tesis çok kıymetli, biz çıkarız hiç önemli değil ama burası motor sporlarına hizmet etme adına yeni ihaleye yeni işletmeciye, yeni sahiplerine bu maksatla teslim edilmesi, devredilmesi, ihale edilmesi gerektiğini söyledik. Çünkü burada ciddi bir yatırım var. Ciddi bir geçmiş tarih var. motor sporları ile ilgili olan düzen, düzenek, ekipman her şey talan edilmeden, kaybedilmeden, bozulmadan yeni ihale ve yeni işletmeci ile motor sporlarına hizmet etmesi gerektiğini hala söylüyoruz” diye konuştu.

ALTERNATİF PLANLARI DÜŞÜNÜYORUZ

Büyükşehir belediyesinin bu konuda doğru adımlar atacağına inandığını belirten Ülkü, “Çünkü bunun önemini herkes malum olduğu üzere sosyal medyada yazıyor, çiziyor. Bunun yanında yanlış kirli bilgiler de olabiliyor. Burada biz hiçbir zaman yasanın, kanunun karşısında olmadık zaten. Tek derdimiz motor sporları ile ilgili bu tesisin dönüşümü kaybedilmeden yeni işletmeciye devredilmesi ve bu maksatla işletilmesi yine motor sporlarına hizmet etmesi gerektiğini savunmaya devam edeceğiz. Görüşmelerimize devam edeceğiz. Şu anda tahliyeye başladık. Ne kadar sürer bilmiyorum ama görüşmelerimize de devam edeceğiz. Bu arada bu pistle ilgili başka bir amaç ya da motor sporlarına karşı işletilecek bu hizmetin olmama ihtimali gibi bir ihtimale karşı ileriki dönemde kararlar alınırsa bizi B,C,D planları ile ilgili çalışmalar da yaptık. Yeni bir pist oluşumu, motor sporları ile ilgili güzel bir pist kazanılmasıyla ilgili gerekli görüşme ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Güzel bir gelişme olursa da yine sizlerle paylaşırız” ifadelerini kullandı.

YENİ PİSTİN YETİŞMESİ MUCİZEVİ

Ülkü Park pistinde İzmir’de her branşdan yarışmalara ev sahipliği yapıldığını da sözlerine ekleyen Ülkü, “Bütün pist şampiyonaları, motorsiklet şampiyonaları, drift ve drag yarışlarının hepsi burada yapılıyordu. Bu tabii ki çok büyük bir eksiklik olacak. Birçok motor sporları branşının sezon içindeki şampiyonasının yapılmaması büyük bir aksaklık olacak. Yeni bir pistin yetişmesi kolay değil. Çok mucizevi bir şey olması lazım. Ama bu pisti en azından yarış zamanlarında kullandırılması ile ilgili görüşmelerimize, çalışmalarımıza devam edeceğiz. 5 senedir burası ile ilgili farklı senaryolar vardı. Otobüs garajı terminali, botanik bahçesi, farklı projeler konuşuluyordu. Burası spor kompleksi olarak spor tesisi olarak göründüğü ve bunun başka bir şey yapılması meclis kararı gibi kararlar gerektiriyor. Böyle bir şey yapılacağını da zannetmiyorum. Burasını herkesin desteği ve konunun hassasiyetini anlatarak hepimiz üzerine düşeni yapacaktır. Belediyemizin de bu konuyla ilgili motor sporları adına iyi bir karar alacağına inanıyorum” dedi.