Genç Hayat İzmir Yayın Kurulu, bu yıl ikincisini düzenlediği Genç Hayat Kültür Sanat Ödülleri duyurusunu basın toplantısı ile gerçekleştirdi

Genç Hayat İzmir Yayın Kurulu, bu yıl ikincisini düzenlediği Genç Hayat Kültür Sanat Ödülleri duyurusunu basın toplantısı ile gerçekleştirdi. İzmir Sanat Konferans Salonu'nda yapılan basın toplantısına Genç Hayat İzmir Yayın Kurulu’nun yanısıra jüri üyelerinden Duygu Ö.Yayman, Handan Gökçek, Haydar İlkay Çelik, Hıdır Işık, Mazlum Vesek, Mehmet Sait İmret, Özer Akdemir, Polat Özlüoğlu, Tuğrul Keskin ve geçen yılki ödüllerde öykü kategorsinde 18-25 yaş grubu birincisi olan Yılmaz Can Derdiyok da katıldı.

Beş Kapılar Kalesi turistlerin ilgisini çekiyor Beş Kapılar Kalesi turistlerin ilgisini çekiyor

“CEVAPLARIMIZI DAHA DA KESKİNLEŞTİRMEYE İHTİYAÇ DUYUYORUZ”
Açıklamayı Genç Hayat İzmir Yayın Kurulu adına Ilgın Çeribaş yaptı. Çeribaş, “Dünya ağacının yeşil dalları olan biz gençler dünyanın aydınlık yüzü, geleceğin mihenk taşı olmaya en güçlü aday iken bizlere karanlıklar allanıp pullanıp sunulmaya devam ediyor. Koşullar en sert biçimleriyle önümüze yeni setler çekerken bizler sorularımızı daha da güçlendirmeye, cevaplarımızı daha da keskinleştirmeye ihtiyaç duyuyoruz” dedi.“HAYAL ETTİĞİMİZ DÜNYAYI GENÇLER İRADESİYLE İŞLEDİ”
Geçen yılın temasının da “Nasıl bir düya istiyorum?” olduğunu ve İzmir’de 10 ilçeden liseli, üniversiteli, işçi-işsiz yüzlerce gencin katıldığını hatırlatan Çeribaş, “Yarışmamızda yazılan her bir dize, çizilen her bir detay çok değerli, çok anlamlıydı. Jürilerimizin katkıları, destekleri ve gençlere yön veren yaklaşımları yarışmamızı daha da anlamlı kıldı. Gerçekleştirdiğimiz ödül töreninde ise bize destek veren kurumlar, sendikalar, dernekler ve belediyelerimiz gençlerin sesine güç kattı” diye konuştu.

“BU YIL TEMAMIZ. ÖZGÜRLÜK
Çeribaş, Genç Hayat dergisinin tüm zorlu koşullara rağmen yayın hayatına devam ederken ilk günden bu yana gençliğin sesini, sorunlarını, taleplerini dile getirmekten bir adım geri durmadığını söyleyerek, “Bugüne değin binlerce gencin kürsüsü olmuş dergimiz sansüre, yasaklara, baskılara inat yazmaya devam edecektir. Ve elbette gençlerin özgürce kendisini ifade edebileceği tüm alanları yaratmak için çaba gösterecektir” dedi.

Özgürlüğe dair tarih boyunca çokça şey yazıldığını ancak yine gençlere sorulmadan özgürlük alanlarının, isteklerinin, özlemlerinin sınırlarının çoktan çizildiğine şahit olduklarını belirten Çeribaş, “Bu nedenle 2. Genç Hayat Kültür Sanat Ödülleri’nde bu kez ‘Özgürlük’ temasını ele alacağız. Son başvuru tarihimiz 1 Mart 2023, eserlerin son gönderimi 15 Mart 2023 ve ödül törenimiz 15 Nisan 2023’te Alsancak Tarihi Havagazı Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Baskıları, yasakları, çevremizde görünmez gibi etrafımızı saran tel örgüleri “ürettiklerimizle yırtıp atacağız”diye konuştu.

“GENÇLİK DENEN BİR MİLLET VAR, ONDANIZ”
Öykü, şiir, deneme, resim ve fotoğraf  kategorilerin olduğunu belirten Çeribaş, “Yarışmamızda, yaşadıklarımızın aksine özgürce, hür irademizle ‘gerçekten bizim öngördüğümüz’ özgürlüğü ele alacağız. Sınırları, farklılıkları, engelleri aşacak ve gençliğin yaratıcı, üretken gücünü göstereceğiz. Her dizede her paragrafta ve çektiğimiz her fotoğrafta bu karanlık örtüden çıkışın yollarını arayacağız. Bizlere bu karanlığı ‘gümüş tepsilerde’ sunanlara karşı var gücümüzle sesleneceğiz: ‘Gençlik denen bir millet var ondanız’” diye konuştu. 

“YOKSULLARIN GÖZLERİNE BAKARAK YAZILMIŞ ŞİİRLER…”
Çeribaş’ın konuşmasından sonra şiir kategorisinde jüri üyesi olan şair Tuğrul Keskin konuştu. Keskin, “Şiir emek ister. Okumak ve şiire emek harcamak, dünyayı ve insanı, kendi insanımızın kalbini anlamak, yoksulun gözlerini anlamak bizim yazdığımız şiir açısından en belirli öğelerdir. Biz şiir yazarken gelen şiirlerde de kuşkusuz buna dikkat edeceğiz yoksulların gözlerine bakarak yazılmış şiirleri esas alacağız. Bu yarışmaya öncüllük eden gençleri tüm kalbimler kutluyorum. Yaşasın özgürlük” dedi.

“GENÇLERİN YAZDIĞI HER HİKAYE ONLARI ANLAMAMIZDA BİR YOL HARİTASI OLACAK”
Öykü kategorisinde jüri üyesi  olan Handan Gökçek ise, “Çok güzel bir projenin içindeyiz. Gençlerin hayata bakışı sanata bakışı, siyasete bakışı bizlerden çok daha farklı. Onları anlayabilmke, onlarla beraber böyle bir projede olmak çok değerli. Birbiizimi anlarsak daha güzel bir dünya olacak buna inanıyorum. Onların yazdığı her öykü, anlattığı her hikaye bize onları anlamamızda bir yol haritası olacak” diye konuştu.

“GENÇLERİN ÖZGÜR BİR DÜNYAYI KURABİLME İRADESİ DE ARTIYOR”
Ardından ise geçen yıl öykü kategorisinde 18-25 yaş grubu birincisi olan Yılmaz Can Derdiyok da, “Geçen yıl yalbızca yarışma değildi ayn zamanda konuştuk, tartıştık önemli arkadaşlıklar kurduk, bunlar çok değerli. Bugün gençlerin seslerinin kısıldığı, akademilerde söz haklarının ellerinden alındığı, eleştirinin hiçe sayıldığı, boyun eğenin lütuf gördüğü bu dönmede gençlere söz vermek çok önemli. Baskılara ve hukuksuzluklara boyun eğmeyeceğimizi geçen yıl da dile getirdim. O günden bugüne baskılar, hukuksuzluklar artarak devam ediyor ama artarak devam eden brir şey daha var, gençlerin özgür bir dünyayı kurabilme iradesi” dedi. HABER MERKEZİ