Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında ABD’ye ihracatı artırma hedefinde olduklarını belirten Sertbaş, “Uzak pazar konusunda ABD nadir ülkelerden biri. ABD’den iş çıkartacağımızı düşünüyorum” dedi

NURETTİN BAKİ

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Başkanı Burak Sertbaş, düzenlenen basın toplantısında hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün 2022 yılını değerlendirmesi ve 2023 hedeflerini açıkladı. 2022 yılını 1 milyar 472 milyon dolar ihracat performansıyla geride bıraktıklarını bildiren Burak Sertbaş, 2023 yılında 1,6 milyar dolar ihracat hedeflediklerini belirtti. Düzenlenen basın toplantısına, EHKİB Başkanı Burak Sertbaş, EHKİB Başkan Yardımcısı Çağlar Bağcı, Ege İhracatçı Birlikleri(EİB) Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz ve EİB Sanayi Sektörleri Şube Müdürü Can Karadeniz katıldı.

2022'Yİ ARTIŞLA KAPATTIK

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründe Ekim ayında ihracatta düşüş sinyallerini aldıklarını aktaran Burak Sertbaş, 2022 yılını Türkiye genelinde artışla kapattıklarını ancak Ege’de yüzde bir düşüş olduğunu belirtip, “Bu konjonktürde yüzde 1 düşüş başarılı olarak nitelendirilebilir. Hedeflerimizi yüksek tutuyoruz. 2023 yılında bir önceki yıla göre daha fazla ihracat yapacağımızı düşünüyoruz. Şu anda düşüş devam ediyor. Bir önceki yılın ocak ayına göre yüzde 15 eksideyiz. Türkiye genelinde yüzde 5 eksideyiz. İhracat azaldı diye durmuyoruz. Geçen hafta Amerika’daydık. Almanya’ya gidiyoruz, müşterinin peşindeyiz. Resesyon var ama ABD’de hareket var. Avrupa’yı gözlemliyoruz. Çarşıda, turizmden dolayı bir hareket var. İç piyasada iyi gidiyor” dedi.

HEPSİ BİZİM RAKİBİMİZ

Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Uzak Ülker Stratejisi çok mantıklı olduğunu dikkat çeken Burak Sertbaş, “Hazır giyim sektörü olarak, burnumuzu dibindeki müşterileri alışmışız, uzak pazarlara gitmemişiz. Uzak pazar konusunda ABD nadir ülkelerden biri. Uzak pazarlara başka satma şansımız yok, hepsi bizim rakibimiz. ABD’den iş çıkartacağımızı düşünüyorum. ABD'de Çin'e olan olumsuz bakış, bize yönlendirme sağlayabilir. Büyük değil orta ve küçük adet müşteriler aramalıyız. ABD ziyaretimiz başarılı geçti. Sonuçlarını ilerleyen günlerde olacağız. Temmuz’da aynı fuarın ikinci versiyonuna katılacağız. Eylül’de ticaret heyeti yapacağız. ABD’ye ihracatı artırmak hedefindeyiz. Avrupa’ya olan bağımlılığı azaltmalıyız. Uzak pazarlar için çok büyük destekler var” diye konuştu. Burak Sertbaş, uluslararası fuarlara katılımları sürdüreceklerini ve ticaret heyetleri düzenlemeye devam edeceklerini vurguladı.

Meteorolojiden 14 il için kuvvetli kar uyarısı Meteorolojiden 14 il için kuvvetli kar uyarısı

YEŞİL DÖNÜŞÜM AVANTAJI

Hazırgiyim sektörünün Yeşil Dönüşüm konusunda bir şansı olduğunu dikkat çeken Sertbaş, “İleride rakiplerimizi karşı bizi bir adım ileriye atabilir. Hazırgiyim sektörü olarak geri dönüşümle alakalı çok daha fazla evrilme şansımız var. Yatırımlar için destekler almamız gerekiyor. Bu desteklerin artacağını düşünüyorum. Dönüşüme uyum sağlarsak burada Avrupa için özellikle diğer ülkelerle rekabet adına bir avantajımız olacak” ifadelerini kullandı.