TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#ABD

ABD haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, ABD haber sayfasında canlı gelişmelere ulaşabilirsiniz.

ABD Kongre binasında "Gazze'de acil ateşkes" gösterisi: 13 kişiye gözaltı Haber

ABD Kongre binasında "Gazze'de acil ateşkes" gösterisi: 13 kişiye gözaltı

İsrail'in Gazze'deki devam eden saldırılarını ve ABD yönetiminin İsrail'e askeri desteğini protesto eden bir grup gösterici, "Gazze'de acil ateşkes" talebiyle Kongre binası içinde eylem düzenledi. Gösteri sırasında 13 gösterici polis tarafından gözaltına alındı. İsrail'in Gazze'deki saldırılarına ABD kamuoyundan tepkiler devam ederken, başkent Washington'da bir araya gelen "Adalet Projesi" adlı oluşuma mensup göstericiler, İsrail'i ve ABD'yi protesto etti. Washington'ın sembol binalarından Union Station önünde toplanan 100'den fazla gösterici, "Gazze'de acil ateşkes" yazılı pankartlar ve sloganlar eşliğinde açıklamalarını yaptı. Aralarında farklı milletlerden çok sayıda mültecinin de bulunduğu göstericiler, Amerikan yönetiminin Filistinlilerin yerlerinden edilmemesi konusunda somut adımlar atması çağrısında bulundu. Union Station önündeki gösterinin ardından Kongre'ye doğru yürüyen grup, Cannon House binasına yöneldi ve içeri giren yaklaşık 15-20 gösterici, İsrail'e askeri yardımları durdurma çağrısı yaparak Gazze'de öldürülen binlerce sivil için anma gerçekleştirdi. Gazze'de hayatını kaybeden sivillere atıfla, ölü gibi yere yatarak saldırıları protesto eden grup, "Gazze'de şimdi ateşkes" yazılı büyük bir pankartı ortaya serdi. Polis, eylemi gerçekleştiren 13 kişiyi gözaltına alırken, dışarıda kalan diğer göstericiler ise olaysız şekilde dağıldı.

Trump'ın ceza davasının ilk duruşma tarihi belli oldu Haber

Trump'ın ceza davasının ilk duruşma tarihi belli oldu

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, hakkında açılan dört ceza davasından ilkinin duruşma tarihi belli oldu. Trump’ın, yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels'e 2016 Başkanlık seçimleri sırasında "sus payı" ödediği suçlamasıyla hakkında açılan ceza davasının ilk duruşması Yargıç Juan Merchan tarafından 24 Mart olarak belirlendi. Duruşmada gergin anlar yaşandı. Trump'ın avukatı Todd Blanche, diğer davalarla ilgili zamanlama sorunlarını gerekçe göstererek, Merchan'a duruşmayı 25 Mart'ta yapma kararını yeniden gözden geçirmesini istedi. Blanche, "Ortada hiçbir neden yokken Manhattan'daki bu mahkeme salonunda oturacağınızı söylemek tamamen seçime müdahaledir" dedi. Merchan ise, "Aynı anda birden fazla ceza davasında bulunmayacak. Lütfen sözümü kesmeyi bırakın" cevabını verdi. Yargıç Merchan, Trump’ın davanın düşürülmesine yönelik talebini reddederek, eski bir ABD Başkanı’nın ilk kez yargılanmasının önünü açtı. Duruşma öncesinde Trump, davanın siyasi amaçlı olduğu yönündeki iddialarını yineleyerek, "Başkanlığa adaylığımı koymasaydım ve seçim kampanyam iyi gidiyor olmasaydım hiçbir şekilde bu yaşanmazdı” dedi. “Sus payı” soruşturması Yetişkin film oyuncusu Daniels, Trump ile yaşadıkları ilişki konusunda sessiz kalması için 2016 yılında 130 bin dolar ödeme karşılığında bir anlaşmaya imza attığını ifade etmişti. Daniels, anlaşmanın Trump tarafından imzalanmadığı gerekçesiyle geçersiz olduğunu savunmuştu. Trump ise Daniels'ın iddialarını yalanlamıştı. Ancak Trump’a 2016'daki seçim kampanyasından önce avukatlık yapan Michael Cohen, Daniels'a Trump adına kendi hesabından 130 bin dolar ödeme yaptığını doğrulamıştı. Cohen, daha sonra kendisine Trump’ın şirketleri tarafından ikramiyelerle birlikte yaklaşık 420 bin dolar geri ödeme yapıldığını iddia etmişti. Cohen, Trump'ın seçim kampanyasına yönelik yürütülen soruşturmada "vergi kaçırma" ve "Kongre’ye yalan söyleme" suçlamalarıyla gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemede kampanya finansmanı ihlalleri de dahil olmak üzere 9 federal suçlamayı kabul etmiş, Aralık 2018’de 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Trump, geçtiğimiz sene 4 Nisan’da söz konusu ödemeyi örtbas etmek için mali kayıtlarda tahrifat yapmakla suçlandığı dava kapsamında hakim karşısına çıkmış ve duruşmada kendisine yöneltilen suçlamaları dinledikten sonra 34 suçlamanın tümünü reddetmişti.

ABD'de silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var Haber

ABD'de silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

ABD’nin Missouri eyaletindeki Kansas şehrinde Super Bowl turnuvasını kazanan Kansas City Chiefs takımı için düzenlenen geçit töreni esnasında yapılan silahlı saldırıda ilk bilanço netleşti. Kansas şehri itfaiye departmanından yapılan açıklamada, en az 1 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin yaralandığı bildirildi. Kurbanlardan üçünün hayati tehlikesinin bulunduğu, beşinin ciddi şekilde yaralandığı belirtilirken, diğer kurbanların ise hafif şekilde yaralandığı ifade edildi. Polis ise silahlı iki şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı. Kansas City Belediye Başkanı Quinton Lucas ise, saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, “herkes kadar üzgün” olduğunu belirterek, yaşananlardan ötürü hayal kırıklığına uğradığını ifade etti. Saldırı sonrasında yaşanan panik ve taraftarların vurulan bir kişiye yaptığı müdahale amatör kameralara yansırken, şüphelilerden birinin taraftarlar tarafından yakalanarak polise teslim edildiği iddia edildi. Olayla ilgili detaylı soruşturma başlatıldı. SİLAHLI SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ ABD’nin Missouri eyaletindeki Kansas şehrinde Super Bowl turnuvasını kazanan Kansas City Chiefs takımı için düzenlenen geçit töreni esnasında kimliği belirsiz kişilerce kalabalığa ateş açılmıştı. Union İstasyonu yakınında gerçekleştirilen silahlı saldırıda, çok sayıda kişinin vurulduğu ifade edilmişti.

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi bildirdi: ABD ciddi bir ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya Haber

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi bildirdi: ABD ciddi bir ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Turner, yazılı açıklama yaparak, ülkenin ciddi bir ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Turner, "Bugün İstihbarat Komitesi, tüm Kongre üyelerini bu ciddi ulusal güvenlik tehdidine ilişkin bilgilendirmiştir. Başkan Biden'dan bu tehdide ilişkin tüm bilgileri erişime açmasını talep ediyorum, böylece Kongre, yönetim ve tüm müttefiklerimiz bu tehdide nasıl karşılık verileceğini açıkça tartışabilir." ifadesini kullandı. Komite başkanı, Kongre üyelerine konuyla ilgili gönderdiği mektupta, söz konusu tehdidin "istikrarsızlaştırıcı yabancı bir askeri kapasite" ile ilgili olduğunu vurguladı. Açıklamasında, söz konusu tehdidin ne olduğuna ilişkin detay vermeyen Turner'ın çıkışı, Beyaz Saray'da karşılık buldu. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray'da düzenlediği brifingde, konuyla ilgili bir soruya yanıt verirken, söz konusu açıklamayı değerlendirdiklerini söyledi. Sullivan, ilgili istihbarat komitesi üyeleriyle perşembe günü yüz yüze görüşeceklerini, bu görüşmede ilgili konuları ele alacaklarını, ancak Turner'ın kamuoyuna bu şekilde önden bir açıklama yapmasının kendisi için "sürpriz" olduğunu ifade etti. Amerikan medyasına yansıyan bazı haberlerde ise konunun Rusya ile ilgili bir istihbarat olabileceği iddia edildi.

Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin inceleme süresi doldu Haber

Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin inceleme süresi doldu

ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin önemli aşama dün itibarıyla tamamlandı ve Kongre'deki inceleme ve itiraz süreci aşıldı. ABD Dışişleri Bakanlığının 26 Ocak'ta Kongreye gönderdiği resmi bildirimin ardından başlayan 15 günlük inceleme ve itiraz sürecinde sadece Kentucky Senatörü Rand Paul'ün Senatoya sunduğu itiraz gündeme geldi. Paul'ün sunduğu tasarı Senato Dış İlişkiler Komitesine havale edilirken, burada tasarıya ilişkin herhangi bir işlem yapılmadı. Böylece ABD yönetiminin resmi bildiriminin ardından Kongredeki 15 günlük süre dün gece ABD saatiyle sona erdi ve ABD Silah İhracat Kontrol Yasası (AECA) uyarınca satışa ilişkin sürecin ilgili kurumlar arasında başlamasının önünde engel kalmadı. Söz konusu süre, AECA yasasına göre, NATO üyesi ülkeler için 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler içinse 30 gün olarak belirtiliyor. Yabancı ülkelere silah satışı konusunda Senato Dış İlişkiler Komitesi ile Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinin değerlendirme ve varsa itiraz hakkı bulunuyor. Hem Senato hem de Temsilciler Meclisinin dış ilişkiler komiteleri, 26 Ocak'ta bildirimin yapıldığı gün yaptıkları açıklamalarla Türkiye'ye F-16 satışına onay verdiklerini duyurmuştu. Türkiye, ABD'den 40 adet yeni F-16 Blok 70 savaş uçağı ve envanterindeki 79 uçak için ise modernizasyon kiti talep etmişti. Geçen yıl bazı Kongre üyelerinin F-16'ların satılmasını şarta bağlayan ek maddeleri ABD Savunma Bakanlığı Bütçe tasarısından çıkarılmıştı.

ABD’den İran bağlantılı gruplara hava saldırısı Haber

ABD’den İran bağlantılı gruplara hava saldırısı

ABD, 28 Ocak'ta Suriye-Ürdün sınırındaki üssünde 3 askerinin ölümüyle sonuçlanan saldırıya karşılık verdi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD güçleri, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı milis gruplara yönelik Irak ve Suriye'de hava saldırıları düzenledi. ABD askeri kuvvetleri, bu operasyonda ABD'den havalanan uzun menzilli B-1 bombardıman uçakları dahil olmak üzere çok sayıda savaş uçağıyla 85'ten fazla hedefi vurdu. Hava saldırılarında 125'ten fazla hassas güdümlü mühimmat kullanıldığı bildirildi. Hedefler arasında komuta ve kontrol merkezleri, roketler, füzeler, insansız hava aracı depoları, lojistik ve mühimmat tedarik tesislerinin olduğu belirtildi. "7 Tesis Irak ve Suriye'de Vuruldu" ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, yazılı bir açıklama yaparak, "ABD güçleri, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na ve ona bağlı milislere ait olduğu tespit edilen Irak ve Suriye'deki 85'ten fazla hedefi içeren 7 tesise saldırı düzenledi. Bu, yanıtımızın ilk adımıdır" ifadelerini kullandı. Austin, ABD Başkanı Joe Biden'ın saldırıların devam etmesi yönünde talimat verdiğini belirterek, "Bu, seçtiğimiz yer ve zamanda gerçekleşecek. Orta Doğu veya başka bir bölgede çatışma aramıyoruz, ancak Başkan ve ben ABD kuvvetlerine yönelik saldırılara kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz. ABD'yi, güçlerimizi ve çıkarlarımızı savunmak için gerekli tüm önlemleri alacağız" dedi. Saldırıya uğrayan 7 tesisten 4'ünün Suriye'de, 3'ünün ise Irak'ta bulunduğu öğrenildi. Irak'ta Haşdi Şabi'ye Ait Noktalar Vuruldu: 4 Ölü Irak'ın batısında, ABD'nin Anbar bölgesinde, Şii Haşdi Şabi güçlerinin Hizbullah Tugayları'na ait hedeflere saldırdığı bildirildi. El-Sekek bölgesindeki bir karargaha yönelik gerçekleşen saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiği ve 5 kişinin yaralandığı belirtildi. Benzer şekilde, El-Kaim bölgesinde düzenlenen saldırıda da 2 kişinin öldüğü ve 6 kişinin yaralandığı öğrenildi. Irak'tan Kınama ABD'nin Irak'a yönelik saldırılarına Irak'tan tepki gecikmedi. Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani'nin sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, ABD'nin Anbar ile sınır bölgelerindeki saldırılarını "Irak'ın egemenliğinin ihlali" olarak nitelendirdi. Resul, Irak'ın bölgenin istikrarını sağlamaya çalıştığı bir dönemde Anbar kenti ile sınır bölgelerinin ABD uçaklarının hava saldırılarına maruz kaldığını belirterek, "Bu saldırılar, Irak egemenliğinin ihlali yanı sıra Irak hükümetinin barışı sağlama çabalarını baltalamaktadır" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.