AYSELİN UZUN
Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu’nun (BASİFED) düzenlediği “Dijital Gelecek Zirvesi” Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Alphan Manas’ın açılış konuşmasıyla başladı. Zirvede dijital gelecek tüm yönleriyle masaya yatırıldı. Açılışta konuşan BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı, teknolojilerin fayda ve risklerini göz önüne alarak, hayatımıza entegre etmenin öneminin bilincinde ve bu bilinci yaymaya kararlı olduklarını söyledi.

Antalya Kaş'ta deniz dibi temizliği yapıldı Antalya Kaş'ta deniz dibi temizliği yapıldı20 MİLYON BİLİŞİMCİ YETİŞTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR
Yenilikçi teknolojiler, yeni endüstriler ve ürünler oluşturarak dünyanın en büyük 10 ekonomisine girebilmenin mümkün olduğunu söyleyen Mehmet Ali Kasalı, “İyi eğitimli ve nitelikli bir iş gücü ile bu alana gerekli yatırımları yapmak ve bu alandaki çalışmaları sürekli ve kalıcı ulusal politikalar ile desteklemek gerekiyor. Örneğin, Avrupa Birliği Komisyonu’nun, 2030 yılı dijital hedeflerini içeren ‘2030 Dijital Pusula’ başlıklı çalışmasına göre; AB çapında bilişim ve iletişim teknolojileri alanında, 20 milyon bilişimci yetiştirilmesi hedefleniyor. Son dönemlerde, dünyadaki bilişim ve yazılım teknolojilerinde koyarak ilerleme zorunluluğu ortaya çıktı” diye konuştu.
Günümüz ve gelecekteki teknolojik gelişmeleri ele alarak, insan yaşamını kökten değiştirecek teknolojileri tartışmanın önemine dikkat çeken Kasalı, “Yapay zekâ, arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gibi yeni teknolojilerin nasıl gelişeceği, insan hayatına nasıl etki edeceği konularını masaya yatırıyoruz ve tüm bu teknolojilerin gelecekteki gelişimleri ile kullanım alanlarını tartışıyoruz. Bu teknolojilerin fayda ve risklerini göz önüne alarak, hayatımıza entegre etmenin öneminin bilincinde ve bu bilinci yaymaya kararlıyız” dedi.HAYIRSEVERLİK PROGRAMI DEĞİLDİR
Kadının güçlenmesi için toplumsal olarak aynı dili konuşmak ve ortaklaşmak gerektiğini vurgulayan BASİFED Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Başkanı Betül Sezgin, “İZİKAD olarak yaptığımız kız çocukları okulları yönetiyor projesinde kız erkek dayanışmasını çok net ve başarılı bir şekilde gördük. Sadece okullarda ve evlerde değil kurumlarda da toplumsal cinsiyet eşitliği çok önemli. Kadınların üst düzey yönetimlerde yer alması sadece kadınlar için değil şirketlerimiz için de bir kalkınma modeli. Toplumsal cinsiyet eşitliği dediğimiz şey, zihinsel bir dönüşümdür, hayırseverlik programı değildir” şeklide açıklamalarda bulundu.“TEKNOLOJİYLE İLGİLİ, DAHA ÇOK ETKİNLİK YAPMALIYIZ”
İnternet ilk ortaya çıktı yıllarda interneti öğrenenlerin o yıllarda dünyayı yönettiği gibi, bugün de yapay zekâyı öğrenen ve uygulayanın da dünyayı yöneteceğini vurgulayan BASİFED Girişimcilik Komisyonu Başkanı Özden Erten, “Yapay zekânın insanların öğrenme şekillerini, seyahat etme şekillerini, sağlık hizmetlerini ve birbirleriyle iletişimlerini, kısaca tüm yaşam biçimimizi değiştireceği öngörülüyor. Yapay zekâ trenini kaçırmamamız için hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Tüm Türkiye’de teknolojiyle ilgili, daha çok insana ulaşabilen etkinlikler yapmalıyız. Her yaştan insana hitap eden, farklı alanlarda bilim, teknoloji ve sanat müzeleri açıp, çocuklarımızın anaokulundan itibaren bu konularla iç içe olmasını sağlamalıyız. İzmir’de bu konuda öncü olalım, tüm paydaşlar birleşerek toplumdaki okuryazarlığı artırmakla işe başlayıp, dijital yol haritası oluşturarak dijital geleceği birlikte yaratalım” sözlerini etti.“RİSK ALIP, MAYINA BASMAMIZ GEREKİYOR”
Zirveye Onur Konuğu olarak katılan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof.Dr. Yusuf Baran ise “Kilogram başına daha kıymetli ürünlerden ziyade artık fikirler en kıymetlisi oldu. Günde milyonlarca insanın zaman geçirdiği metaverse dünyalar var. Tarihi kitaplardan öğreniyorduk, şimdi bir gözlükle dünyanın içerisine girerek öğreniyoruz. Bir ülkenin en büyük sermayesi beşeri sermayesidir. Bunun farkında olan ülkeler dünyanın bütün beyinlerinin kendine göç etmesini sağlamışlar. Yapmamız gereken tek şey, risk almak, mayına basmak” dedi.