Tez-Koop-İş Sendikası'nda örgütlü Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) işçileri, ek zam talebiyle eylem yaptı. Ücretlerinin iyileştirmesi adına ek protokol imzalamak için ÇMO’yu masaya çağırdığını fakat dönüş sağlanmadığını aktaran emekçiler, Çevre Mühendisleri Odası Genel Merkezi önünde bir araya geldi.

Çevre Mühendisleri Odası emekçileri adına basın açıklamasını okuyan İşyeri Temsilcisi Cem Yenilmez, “Çevre Mühendisleri Odası emekçileri geçinemiyor! Resmi enflasyon oranlarının katbekat üstüne çıkan gerçek enflasyon oranları ve alım gücündeki sert düşüşler karşısında geçinmek, barınmak, en temel ihtiyaçlarını karşılamak oda emekçileri için imkânsız hale geliyor” dedi.

ODA EMEKÇİLERİN TALEPLERİNİ DİNLEMİYOR

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer alıyor: “Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, yapılan personel toplantılarında emekçilerin taleplerini dinlemiyor; sendikamızın ek protokol çağrısını yanıtsız bırakıyor. Ücrete ilişkin talepler odanın mali durumu gerekçe gösterilerek geri çevriliyor. Oda Yönetim Kurulu, maaşların ödenebilmesinin tek yolunun odanın bütçesinin temelini oluşturan üye aidatlarının toplanması olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Emekçilerin, oda üyeleriyle aidatların ödenmesine ilişkin yapmak durumunda kaldığı görüşmeler yine emekçileri yıpratıyor. Bu yıpratıcı süreç sonunda, son dönemlerdeki en yüksek aidat gelirlerine ulaşılmış olsa da Oda Yönetim Kurulu tarafından ücrete ilişkin bir iyileştirme öngörülmüyor. Odanın örgütsel sorunları, sorunun taraflarıyla çözülmeye çalışılmıyor. Bunun yerine oda emekçileri, çalışan olarak bir parçası ve tarafı olmadıkları çatışmaların içine çekiliyor.”

HAKLARIMIZIN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ

Tane hesabına geçilecek: Beslenme çantaları yine boş kalacak Tane hesabına geçilecek: Beslenme çantaları yine boş kalacak

“Bizler; meslek örgütü çalışanları olarak Odamızda yaşanan gerek ekonomik sorunların gerekse Oda örgütlülüğü ile ilgili sorunların tanığıyız” denilen açıklamada, “Bu zorlu süreci Oda örgütüne zarar vermeden aşmak konusunda hassasiyet ile hareket etmeye çalışırken; Oda Yönetim Kurulunun sorunları ve kaynağını yok sayan, hiçbir şekilde sorumluluk almayan bir üslupla paylaştığı açıklamadan dolayı öfke ve üzüntü içerisindeyiz! Bizler; meslek odalarının üyeleri ile birlikte çalışanlarının da hakkını savunması, her hangi bir işveren gibi değil TMMOB a bağlı bir meslek odası yönetimi gibi hareket etmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz! Dayanışma çağrımızı en geniş kanallara yaymak için gereken güç, emekçiler olarak örgütlü gücümüzde mevcuttur! Haklı olduğumuzun söylemlerde onaylanmasını değil, haklarımızın verilmesini istiyoruz” bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA