Yapımına 2007 yılında başlanan, 2015 yılında zeminin kumlu ve killi olmasından dolayı projesi değiştirilen Bornova Merkez metro istasyonu aradan geçen yıllara rağmen hala yapım aşamasında gösteriliyor

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN/ÖZEL HABER

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 yılı performans programında ‘Yaşam Kalitesi’ başlığı altında yapılması planlanan raylı sistemler yatırımında Bornova Merkez istasyonu yapım işi bu yıl da performans programına alınmadı. 2007 yılında 20 ayda planlanarak yapılması düşünülen Bornova Hastane-Bornova Merkez hattı 3 istasyonlu olacaktı. Ege Üniversitesi Hastanesi’nden Bornova Cumhuriyet Meydanı’na kadar uzanacak hatta sırasıyla Ege Üniversitesi Kampüs, Evka 3 ve Bornova Merkez istasyonları yer alıyordu. Aradan geçen 15 yıllık zamanda Bornova Merkez istasyonu bir türlü yapılamadı. Sadece Ege Üniversitesi Kampüs ve Evka-3 durakları 2012 yılında törenle hizmete alınarak işletmeye açıldı. 2012 yılında İzmirspor ve Hatay metro durakları sonrasında Göztepe istasyonu açıldı. 20 kilometrelik metro ağının son iki durağı olan Poligon ve Fahrettin Altay istasyonları ise 2014 yılında işletime açıldı. Böylece Evka-3-Fahrettin Altay arasında 20 kilometrelik 17 istasyonlu güzergah tamamlandı.

ZEMİNDEN DOLAYI PROJESİ DEĞİŞTİRİLDİ

2008 yılında yapımı zeminin killi ve kumlu olması, yeraltı tüneli inşaatında üzerindeki binalar için risk oluşturması gerekçeleriyle ötelenen İzmir Metrosu Bornova Merkez istasyonu ve 1163 metrelik tünelin yapımı için Büyükşehir Belediyesi, inşaat ihalesine 2015 yılı içinde çıktı. İhaleyi kazanan ve çalışmalarını sürdüren firmanın aldığı ek sürenin de sonu olan 2015 yılı başında projeyi teslim edeceği belirtilmişti. Bu arada Büyükşehir Belediyesi, uygulama safhasında denetleyecek müşavirlik ihalesini de yapmıştı. Projeye göre, Evka-3 İstasyonu’ndan başlayacak 1163 metrelik tünel ve yapılacak istasyon ile metro Bornova Merkez’e ulaşacaktı. İptal edilen projede geniş ve tek tünel olan hat bu kez dar ve çift tünel şekline dönüştürülmüştü.

ÇİĞLİ VE NARLIDERE 2023’TE AÇILACAK

2023 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin performans programında ‘Yaşam Kalitesi’ başlığı altındaki yatırımlara 6 milyar 1 milyon 356 bin TL pay ayrıldığı belirtildi. Bu oranın mevcut bütçenin yüzde 34,17’sine tekabül ettiği bilgisi paylaşıldı. Cumhuriyetin yüzüncü yılında Narlıdere Metrosu ile Çiğli Tramvayını hizmete alınarak 2023 yılında raylı sistem yatırımlarına toplam 3 milyar 374 milyon TL bütçe ayrıldığı belirtildi. Bu bilgiler doğrultusunda F.Altay-Narlıdere Metrosu, 2022 yılı Ekim Ayı itibarı ile toplamda yüzde 92’lik tamamlanma oranına ulaştı. 2022 yılı sonuna kadar yapım işinin yüzde 93 oranında tamamlanması planlandığı bildirilirken 2023 yılı Mart sonu itibari ile deneme seferlerine başlanacağı 2023 Eylül ya da Ağustos ayları ile birlikte işletmeye açıladığı ifade edildi. İzmir Hafif Raylı Sistemi 5. Aşama Üçyol-Buca Çamlıkule Hattının ise 14 Şubat 2022 tarihinde düzenlenen temel atma töreni ile işe başlandığı işin süresinin 4 yıl olduğu ve 30 Aralık 2025 tarihinde tamamlanması öngörüldüğü bilgisi yer aldı. Çiğli Tramvayının Şubat 2021’de temeli atıldı. Çiğli Tramvayının 2022 Ekim ayı itibariyle yüzde 82,5 i tamamlandı. 2022 yılsonu itibarı ile yapım işinin yüzde 86’sının tamamlanması öngörüldüğü en geç Aralık 2022 sonunda deneme seferlerini başlanarak 2023 yılı Mart ayında yolculu ön işletmeye açmayı planlandığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşlarımız endişe etmesin, asla sokakta kalmalarına müsaade edemeyiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşlarımız endişe etmesin, asla sokakta kalmalarına müsaade edemeyiz

HARİTALAMA AŞAMASINDA

Ayrıca 2023 performans bütçesinde raylı sistem yatırımlarında İzmir’e yeni bir metro hattının daha geldiği belirtildi. Kentte nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Karabağlar ilçesinin Eskiizmir ve Bozyaka semtleri ile Gaziemir’de yaşayanlar, bir ucu Halkapınar’a diğer ucu Adnan Menderes Havalimanı’na ve Menderes İlçesine uzanan metro hattıyla rahat bir nefes alacağı ifade edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent içi trafiği rahatlatmak için hazırladığı 2030 Ulaşım Ana Planı’nda “İzmir HRS 6. Aşama Eski İzmir Hattı” adıyla yer alan metro hattı mevcut hatlardan bağımsız olarak, Havalimanı-Halkapınar metro hattı bölgedeki sosyal hayatın etkilenmemesi için yer altından günümüzün tünel teknolojileri (derin tünel) ile inşa edilecek. Hat 30 km uzunluğunda, 24 adet istasyon ve 1 adet depolama tesisiyle planlandı. İstasyon yapıları arazi durumuna göre aç-kapa veya tünel şeklinde geçmesi planlanıyor. Proje kapsamında avan güzergâh planı ile tünel ve istasyon tasarımlarına esas teşkil edecek sondaj ve laboratuvar çalışmalarının tamamlanıp, istasyonlar ve tünel projeleri ile harita çalışmalarının devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

YAPIM AŞAMASINDA GÖSTERİLİYOR

İzmir Metro’nun mevcut işletmesinde kullanılan metro araçlarında yapım aşamasında gösterilen Bornova Merkez metro durağı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 yılı performans programında yer almadı. Ancak Bornova Merkez durağının yapım aşamasında gösteriliyor olması İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bornova Merkez’e metroyu ulaştırma düşüncesinden vazgeçmediği ve planlamanın sürdüğü anlamına geliyor.