Türkiye’de bu sezon zeytin rekoltesinin tarihi seviyelere çıkması beklenirken, Akhisar bu rekora ek olarak “en kaliteli” hasat sevinci yaşıyor. Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, kalitenin her yıl katlanarak arttığını söyledi.

14 milyon “bakımlı” zeytin ağacıyla Akhisar bu yıl da “en kaliteli” hasat için kolları sıvadı. Sabahın erken saatlerinde zeytin bahçelerine giden üreticiler, zeytinleri toplayıp işlenmek üzere tesislere gönderiyor. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, her yıl katlanarak artan kalitenin nedenini üreticilerin çalışkanlığı ve “iyi tarım” uygulamaları olarak açıkladı. Avrupa’da yaşanan kuraklık nedeniyle, bu yıla kadar üretim bakımından önde olan ülkelerde, rekoltenin düşük olacağına dikkat çeken Alhat, Türkiye’de tarihi bir hasat olacağını söyledi.

AKHİSAR ZİRVEDE

Akhisar’ın zeytinde bir başarı hikayesi yazdığını söyleyen Alhat, “Akhisar Organize Sanayi Bölgesi, bünyesinde 67 fabrika barındırıyor. Bu fabrikalarımızın tamamı soğuk sıkım gerçekleştiriyor. Aynı zamanda her fabrikamızda zeytinyağ tadımcısı bulunuyor. Öte yandan Akhisar Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Türkiye’de bir ilki başardık. İlk etapta 6 bin 500 ton kapasite planlanan Türkiye’nin ilk zeytinyağı lisanslı deposunu da kuruyoruz. Yer tahsisi bitti. Ege Bölgesi’nde işlem hacmini en çok artıran borsa olmayı da başardık ki Türkiye’deki tüm borsalar arasında ikinci sıradayız. Tüm bu güzel gelişmeleri Akhisarlı üreticilerimize borçluyuz” dedi.

Efes Tarlası Yaşam Köyünde çiftçi eğitimleri sürüyor Efes Tarlası Yaşam Köyünde çiftçi eğitimleri sürüyor

TÜKETİMDE SONUNCUYUZ

Zeytindeki rekor düzeyde rekolte tahminlerine karşın tüketime istenilen seviyeye gelinmediğini söyleyen Alhat “Zeytinyağ üreten ülkeler arasında, tüketim açısından en son sıradayız. Oysa Türkiye’ye zeytinyağını yetiştirmemiz gerekiyor” dedi. Alhat, bu nedenle zeytin ve zeytinyağında tüketiminin de desteklenmesi gerektiğini belirtti.

BÜYÜMEK İÇİN DESTEK LAZIM

Zeytin ve zeytinyağında hedefin kutulu, ambalajlı ve yüksek katma değerli ihraç olduğunu söyleyen Alhat “Bunun için daha fazla destek bekliyoruz. Destekler artırılırsa, ihracatta atak yaparız. Hem üretici, tüketici hem de devlet kazanır” diye konuştu.

“UNUTULMAK İSTEMİYORUZ”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı tarımsal desteklerde zeytin ve zeytinyağı prim desteğinde hiçbir artış olmaması zeytincileri hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Alhat “Bu yıl prim desteğinde güzel bir artış beklerken, umutlarımız boşa çıktı. Unutulduğumuzu düşünüyoruz, unutulmak istemiyoruz” dedi. Zeytin üreticileri olarak bir başarı hikayesi yazdıklarını belirten Alhat şöyle devam etti: “Üretimdeki artış, dünyadaki eksik üretim ile birlikte Türkiye için daha fazla ihracat demek. Bu sene ihracatta da rekor talep alıyoruz. Devlet gerekli desteği verirse biz şahlanırız”

“HASTASIYIM”

Öte yandan hasat sonrası düzenlenen tadım etkinliğinde, aynı zamanda zeytinyağı üreticisi de olan sanatçı Ayhan Sicimoğlu kaliteli zeytin ve zeytinyağı hakkında bilgi verdi. Sicimoğlu “Zeytinyağı sağlıktır. Ne kadar çok zeytinyağı, o kadar çok sağlık. Biz evde herşeydezeytinyağını kullanırız. Yumurta zeytinyağına kırılır, pilav zeytinyağıyla yapılır. Zeytinyağı benim olmazsa olmazım, hastasıyım” dedi. HABER MERKEZİ