İTB Zeytin ve zeytinyağı açılış töreninde konuşan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, İzmir’de bu yıl yüzde 75’lik artışla, 450-500 bin tonluk bir zeytin rekoltesi beklediklerini belirtti

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

Ege Bölgesi ve Türkiye’nin en önemli tarım ürünlerinden olan zeytin ve zeytinyağının 2022-2023 sezonu açılış töreni, İzmir Ticaret Borsası (İTB) öncülüğünde Urla’da gerçekleştirildi. Urla Köstem Zeytinyağı Müzesi’nin ev sahipliğinde yapılan etkinlikte İTB Başkanı Işınsu Kestelli ile Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen ve sektör temsilcileri de hazır bulundu. İTB Toprak ve Çocuk Projesi kapsamında ilkokul öğrencilerinin zeytin hasadıyla başlayan etkinlikler, zeytin söyleşileri ve zeytinyağı tadım etkinlikleri ile devam etti.

DOĞA BİZE CÖMERT DAVRANDI

Programda konuşan İTB Başkanı Işınsu Kestelli, doğanın bu yıl kendilerine çok cömert davrandığını ifade ederek, “Aşırı sıcaklar, yeryüzündeki zeytin ağaçlarının yüzde 90’ına ev sahipliği yapan Akdeniz coğrafyasını kavururken Anadolu toprakları bundan etkilenmedi. Ağaçlarımız sağlıklı gelişti, dalları zeytinleri taşıyamaz hale geldi. Bunun neticesi olarak Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin koordinasyonunda yapılan 2022-2023 sezonu rekolte tahmin çalışmasına göre ülkemiz 421 bin ton zeytinyağı üretimi ile İspanya’dan sonra dünya ikinciliğine yükseldi. Sofralık zeytinde ise 735 bin ton üretimle İspanya ve Mısır’ı geride bırakarak dünya liderliğine terfi etti. Yine rekolte tahminlerine göre, 2022-2023 sezonunda zeytin üretimi toplamda 2 milyon 976 bin 654 ton olacak. Geçen sezona göre zeytin üretimindeki artış yüzde oranı yüzde 71’i bulacak. Zeytin üretiminin yüzde 75’i ise yağlığa ayrılacak. Ama bu tablo bizleri şımartmamalı. İşi ciddiye alarak çalışmaya devam etmeliyiz” dedi.

REKOLTE YÜZDE 75 ARTTI

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen ise, İzmir’in hava şartları anlamında bu yıl çok iyi bir sezon geçirdiğini belirterek, “Şu an 22-23 milyon adetlik bir ürün var İzmir’de. Geçen yıl 160 bin ton civarında zeytinyağı almışken, bu yıl şanslı bir coğrafyadayız. Ülkemizin, ilimizin diğer komşularının etkilenmiş olduğu olumsuz iklim koşullarından minimum düzeyde etkilenen bir ilden bahsediyoruz. Bir var yılı bir yok yolu halk arasında bu şekilde bilinir ama Allah bize her yıl var yılı vermeye başladı son 2-3 yıldır. Bu sene inşallah rekoltemiz 450-500 bin tonlara doğru nerdeyse yüzde 75’lik bir artışla ciddi bir rakam hedefliyoruz. Yaklaşık 31 bin ton civarında da yağ elde ettik 2021 yılında. Tabi üretim miktarımıza bağlı olarak da gerçekten üretim tesisleri anlamında 300’ün üzerinde 310 adet zeytin işleme tesisi olan bir sektörden bahsediyoruz” diye konuştu.

KALİTE DÜŞÜK, ÜRETİM YÜKSEK

Çiğli Belediyesinin “engelsiz yaşam” mücadelesi sürüyor Çiğli Belediyesinin “engelsiz yaşam” mücadelesi sürüyor

Zeytine, bakanlık olarak da destek verdiklerine dikkat çeken Özen, “Adına kanun olan bir üründen bahsediyoruz. Kanunla da korumaya çalışıyoruz. Biraz daha ürünümüze, zeytin ve zeytinyağımıza kamuoyunda ve uluslararası kamuoyunda hak ettiği değerin verilmesi konusunda çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Hak etmediğimiz bir yerde olduğumuzu, İzmir’deki paydaşların yapacağı çalışmaların kıymetli olacağını düşünüyorum. Sezonun hareketli ve bereketli olacağını düşünüyorum. Biraz kalite düşüşümüz var ama üretim miktarımızla bu düşüşü karşılayacağız diye düşünüyorum. Son dönemde gelen şikayetler var. Zeytin tarlalarına yoğun şekilde hırsızların dadandığını söylüyorlar. Bu da zeytinin fiyatının ne kadar güzel olduğunu ortaya koyuyor” dedi.