Büyükşehir Başkan Vekili Özuslu, Sayıştay’ın Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik 2021 Denetim Raporu’nda yer alan ‘zeytin ağaçları’ konusuna açıklık getirerek, “Vatandaşların kurduğu bir kooperatifle anlaşma yapılarak ağacın hasadının elde edilmesi planlanıyor” dedi

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı olağan meclis toplantısı üçüncü oturumu Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi. Oturumun açılışında konuşan Mustafa Özuslu, bir önceki oturumda gündeme gelen bazı konulara yanıt verdi.  Özuslu, Sayıştay’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik 2021 Denetim Raporu’nda yer alan ‘zeytin ağaçları’ konusuna açıklık getirdi.

DOĞRU SAYI 18 BİNDİR!

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’ın Başka Bir Tarım Mümkün vizyonuna ilişkin yapılan eleştiriler noktasında hatırlattığı “37 bin zeytin ağacı” eleştirilerine yanıt veren Özuslu, “Sayın Özgür Hızal’ın söylediği 37 bin zeytin ağacı meselesi. Evet Sayıştay raporunda geçiyor. O ağaçların kamu mülkiyetinde olduğunu saptayan biziz. Sayıştay yetkilisi gidip tek tek saymadı. Ayrıca doğru sayı da 18 bindir. Bu zeytin ağaçları nerede? Bu zeytin ağaçları bizim mezarlıklarımızda. 12 bin 50 adedi mezarlıklarda. Bir de merkez ve dış ilçelerimizde mezarlık haricinde olan yerlerde de var. Bunların sayısı da 6 bin dolayında. Bu ağaçları bizim Tarım Daire Başkanlığımız gidip bir bir saymış. Bazı yerlerdeki ağaçlar da sayılamamış çünkü sayılamayacak yerlerde. Bu ağaçlar için de Sayıştay mevcut sayıyı 2’yle çarpıyor. Sayıştay, bu ağaçların 3. kişilerce kullanıldığını ifade edip gereğinin yapılması gerektiğini belirtmiş. Bu ağaçların bir kısmı ürün veriyor, bir kısmı de perişan halde. Bu ağaçların kullanılması lazım ve Tarım Daire Başkanlığımız bu konuda gerekli çalışmayı yapıyor. Mesela Karaburun diyelim. Karaburun’da vatandaşların kurduğu bir kooperatifle anlaşma yapılarak ağacın hasadının elde edilmesi planlanıyor. Bu iş sonucunda 3 litre çıkarsa 2 litresini bize verecek 1 litresini de kendine alacak üretici. Şimdiye kadar yapılmamış bir iş bu ama biz yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Nar Projesi’nin kapanış toplantısı yapıldı Nar Projesi’nin kapanış toplantısı yapıldı