Kastamonu'da denizin rengi değişti Kastamonu'da denizin rengi değişti

AYSELİN UZUN/ÖZEL HABER

Türkiye’de birçok kişi farklı sebeplerle yabancı dil öğrenmek istiyor. Bu sebeplerin başını ise yurt dışına göç etme isteği çekiyor. Özellikle sağlık sektöründe olan kişiler, Türkiye’de maddi ve manevi olarak hak ettikleri değeri görmediklerini düşünerek, çözümü dil öğrenip göç etmekte buluyor. Dil Kursu müdürü Tuğçe Duran, “Göç etmek için dil öğrenen sektörlerin başında sağlık sektörü geliyor. Sağlıkçılar, göç isteğinin sebebi olarak pandemi sonrası, çalışma koşullarını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

ARTIK ALMANCA TERCİH EDİLİYOR

Tuğçe Duran, en çok tercih edilen dilleri ve sebeplerini şöyle açıkladı: “Son zamanlarda dil öğrenimi değişen koşullara ve ihtiyaçlara bağlı olarak arttı. Bundan 2 yıl önce yoğunluk İngilizce eğitimiyken artık Almanca. Nedeniyse şu; hem İngilizcenin tek başına yeterli olmaması hem de Almanya’da kursiyerlerin dikkatini çeken iş imkanları. Onun dışında dil seçimi çalışılan sektöre göre de değişmekte yoğunluk İngilizce ve Almanca son olarak da Rusça.”

Duran, “Kursiyerlerimizin şu an neredeyse yüzde 70’lik kısmı yurtdışında çalışmak için eğitim almayı tercih ediyor. Pandemi sonrası, özellikle değişen ve zorlaşan koşullar sebebiyle yurtdışına göç istediğiyle kurs alanlar epey arttı” açıklamasında bulundu.