ÖZKAN PEKÇALIŞKAN
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia’nın katılımıyla gerçekleştirildi. İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, meclis toplantısında yaptığı konuşmada ekonomide zor bir dönemden geçildiğini söyleyerek orantısız kur atağının, makro dengelerde ve beklentilerde bozulmaya yol açtığını savundu. Makro dengelerdeki bozulmanın kısa vadede düşük büyüme, işsizlik, azalan yatırım ve daha az karlılığa yol açacağını ileri süren Kestelli, “Geldiğimiz noktada hükümetin ve Merkez Bankası’nın aldığı önlemler de işe yaramış görünüyor. Ancak istikrar ve beklentilerde iyileşme henüz sağlanmış değil. Biraz sabır, biraz da ekonomimize güven ile beklediğimiz iyileşmenin de kısa sürede gerçekleşeceğine yürekten inanıyorum. Zorlaşan küresel likidite şartları, her zamankinden çok daha dikkatli ve yaratıcı olmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Günümüz dünyasında sıcak paraya ulaşmak eskisinden çok daha zor. Bu yeni dönemde daha fazla üretim yapmaya ve nitelikli üretime yönelmeye mecburuz. Daralan çemberi ancak ve sadece bu yolla kırıp geçebiliriz” dedi.
TİCARET HACMİ ÇOK DÜŞÜK
Bu dönemi komşularla ekonomik ve siyasi ilişkileri gözden geçirmek açısından yeni bir başlangıç fırsatı olarak görebileceklerini anlatan Kestelli, Yunanistan ile köklü tarihi geçmişi olan iki komşu ülke olmalarına karşın dış ticaretin beklenen seviyede olmadığını belirtti. Ege Denizi’nin iki yakasındaki ülkeler olarak daha fazla ticaretin mümkün olduğunu söyleyen Kestelli, şunları anlattı: “Türkiye ve Yunanistan arasında 2017 yılında toplam 3.5 milyar dolar ticaret hacmi var. Mevcut potansiyelimizi düşündüğümüzde bu rakam gerçekten çok düşük. Tarım ve gıda ürünleri ticaretimiz ise 342 milyon dolar seviyesinde. Yani toplam ticaretimizin sadece yüzde 10’u kadar. Bunun da yarısından fazlası Yunanistan’dan ithal ettiğimiz pamuğun bedeli. Türkiye olarak Yunanistan’a tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 113 milyon dolar. Toplam tarım ve gıda ürünleri ihracatımızın yüzde 1’inden az. Yunanistan’ın 2017 yılında ithal ettiği toplam tarım ve gıda ürünlerinin değeri ise 7.5 milyar dolar. Az önce de belirttiğim gibi mevcut ticaret hacmimiz, potansiyelimizin çok gerisinde. Özetle söyleyebiliriz ki daha çok iletişimde olmalıyız.”
TURİZMDEKİ ARTIŞ ÖNEMLİ
Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia da 2016 yılının nisan ayından bu yana aynı görevi yaptığını söyleyerek ticaret, ulaştırma ve turizm alanında ikili ilişkileri geliştirmek için çalıştığını belirtti. Yetki alanlarının Marmara’dan Akdeniz’e kadar bir sahil şeridini kapsadığını anlatan Papoulia, “Son 15 yılda katlanan ekonomik ilişkiler birbirimize nasıl ihtiyaç duyduğumuzu kanıtlamıştır. 2017 yılında Türkiye’ye yapılan ihracat 2 milyona ulaştı. 2017 yılında Türkiye’den Yunanistan’a yoğun ziyaretler gerçekleşti. Hedef karşılıklı turizm ilişkilerinde 3.5 milyar Euro’dan 7 milyar Euro’ya ulaşılması. Turizm ağında artan iş ağının önemli yeri var” dedi.