E. ÇAĞLA GENİŞ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Yunanistan’ın yenilenen İzmir Başkonsolosluğu binasının açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Yunanistan’ı hedef alan darbecilerin ülkemizde barınmasına izin vermezdik” diyerek Yunanistan’a kaçarak sığınan FETÖ’cüler konusunda eleştiride bulundu. Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias ise, yaşanan sorunlara rağmen ilişkileri geliştirmeye çalıştıklarını belirterek, “Darbe girişimine karşı Türkiye’nin yanında yer aldık” diye konuştu.
İŞBİRLİĞİ VE DİYALOG VURGUSU
Bakan Çavuşoğlu konuk bakanı İzmir’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, Türkiye ve Yunanistan’ın coğrafyanın ve tarihin adeta kenetlediği iki ülke olarak iki büyük medeniyeti temsil ettiğine dikkat çekti. Bakan Çavuşoğlu, “Bu iki büyük medeniyetin izlerini ve zenginliklerini birlikte taşıyoruz. Niko’nun her zaman söylediği gibi Allah bizi komşu yaptı. Her iki ülkede de sayısız kültürel miraslarımız var. Gelirken bilgilere baktım, dillerimizde ortak 5 bin kelime var. Tüm bunlar halklarımızı birbirine yakınlaştırıyor. Biz Yunanistan ile ilişkilerimizde iş birliği ve diyalogu temel yapı taşı olarak görüyoruz. Niko’nun da söylediği gibi anlaşamadığımız konular var. Hatta bazen fırtınalı günler yaşıyoruz ya da durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Ama sonuçta sağduyunun hakim olmasının sebebi de iki tarafta da bu işbirliği ve diyalogu temel taşı olarak görmek yatıyor” diye konuştu.
FERİBOT SEFERLERİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl aralık ayında Yunanistan’ı ziyaret etmesinin ilişkilerde yeni bir dönüm noktası olduğunu, bu ziyaretin 65 yıl sonra devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Yunanistan ile ilişkileri Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi seviyesine çıkarttıklarını anlattı. Bu kapsamda son toplantının da İzmir’de gerçekleştiğini anımsatan Bakan Çavuşoğlu, sonraki toplantının ise Atatürk’ün doğum yeri olan Selanik’te gerçekleştirilmesinin planlandığını aktardı. İzmir ile Selanik arasında kardeş şehir ilişkisi bulunduğunu, bu bağları somut projelerle güçlendirmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, “İzmir ile Selanik arasındaki feribot seferlerinin başlamasında gecikme olmuş. Bunun bir an önce başlaması gerekiyor. Bu konuda birlikte çalışalım. Aynı şekilde İstanbul ile Selanik arasında tren yolu projemiz var, bunu da hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.
ÜLKEMİZDE BARINAMAZ
İki ülke arasında bazı konularda görüş ayrılıklarının yaşandığını ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın darbecilerle ilgili aldığı karara tepki göstererek şunları söyledi: “Ama Yunanistan özellikle Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecine her zaman çifte standarttan uzak durarak, hatta çifte standardı eleştirerek destek vermiştir. Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu esasen 1877 yılından bu yana İzmir’de bizim misafirimizdir. Biz bu ev sahipliğinden mutluluk duyuyoruz. Ülkemizde Yunanistan temsilcilikleri ve burada görev yapan tüm personel bize emanettir, bizim misafirimizdir. İki ülkenin de kültüründe misafirin önemli bir yeri vardır. Dostum Niko, burada, İzmir’de ve ülkemizde sadece Yunanistan’ın hayrına olan insanlar barınabilir. Yunanistan’ı hedef alan teröristler, darbeciler ve hainler, yani Yunanistan’ı hedef alan hainler bizim ülkemizde barınamaz. Buna da izin vermeyiz.”
Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias ise, yaşanan sorunlara rağmen ilişkileri geliştirmeye çalıştıklarını belirterek, “Darbe girişimine karşı Türkiye’nin yanında yer aldık” diye konuştu.
BAKANDAN ESPRİLİ AÇIKLAMA
Öte yandan, açılış töreni sırasında ‘İzmir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 96’ıncı yıl dönümü için 9 Eylül’de gösteri yapacak Solo Türk uçaklarının prova uçuşlarından gelen sesler de salona ulaştı. Konuk bakanın uçak sesleri üzerine parmağıyla havayı işaret etmesi üzerine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, gülümseyerek endişelenecek bir durum olmadığını söyledi.
NE OLMUŞTU?
15 Temmuz darbe girişimi gecesinde askeri helikopterle Yunanistan’a geçen sekiz asker iltica talebinde bulunmuştu. Askerlerin Türkiye’ye iade edilmemesi Ankara ile Atina arasındaki en önemli güncel sorunlardan biri. Son olarak Yunanistan İltica Dairesi, firari askerlerden Süleyman Özkaynakçı’ya iltica hakkı tanınmasına karar vermiş Atina hükümeti bu karara Danıştay’da itiraz etmişti. Ancak Danıştay hükümetin itirazını reddetti ve tüm askerlerin iltica talebinin kabul edilmesinin yolunu açmıştı.