Öncelikle şunu belirtmek isterim ki köpek kelimesi mecazi anlamda kullanılmıştır ve köpeklerin de en az diğer canlılar kadar bu dünyada yaşamaya hakkı vardır

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki köpek kelimesi mecazi anlamda kullanılmıştır ve köpeklerin de en az diğer canlılar kadar bu dünyada yaşamaya hakkı vardır. Yaptığınız her işte, başarıda ve çıktığınız her yolda size köstek olmaya çalışanlar olacaktır. Bununla da kalmayıp, iftira atacaklar, hakaret edecekler, doğrularınıza yanlış diyecekler, bazen hakaret edip, kendi kirlerini ve çamurlarını size atmaya çalışacaklar ama siz bildiğiniz yoldan, onlar istedi diye vazgeçmeyeceksiniz.

***

Dost, arkadaş ve kimi zaman ise aile üyeleri bile birbirinin iyiliğini ve başarısını istemez, sürekli bir çekememezlik durumundan kaynaklı tartışmalar ve kavgalar meydana gelir. İnsanlarda kin ve kıskançlık duyguları kötüdür, kişileri birbirinden uzaklaştırır ve gönüllerini soğutur sevgiye, merhamete ve iyiliğe. Böyle olunca da insanlar birbirinden uzaklaşır ve birbirlerinin kuyusunu kazmaya çalışırlar.

***

Bizlere de kin, sevgisizlik ve kıskançlık duygularıyla yaklaşanlar vardır ve tabii ki sizin hayatınızda da bu durum geçerlidir lakin birileri istedi diye, birileri olumsuz etki bıraktı diye, bir şeylerden, doğru bildiğimiz yoldan vazgeçmeyiz ve vazgeçmemeliyiz. Her tatlı dille yaklaşanı iyilik meleği görmemek lazım, her sarılanın da derman olacağını düşünmemek lazım. Bazen tatlı dille konuşan kişi, yol doğru bile olsa kötü yola yönlendirir, bazen de sarılan kişi ise daha yakından bıçağı ve zehri vermek niyetinde olabilir.

***

Günümüz insanın ne niyetle yaklaştığını çözmek veya anlamak kolay değildir çünkü giydikleri melek elbisesinin altında şeytan elbisesi de olabilir veya insan sıfatlarının içinde koskocaman deri değiştirmiş yılan olabilir. Olmaz bu kadar demeyelim çünkü neye olmaz, bu kadar da olmaz dediğimiz varsa oluveriyor. Bu yüzden iki gülümsemeye ve bir tatlı söze hemen yelkenleri suya indirmemeliyiz. Muhakkak insanlara güveneceğiz, insanlarla aynı yolları paylaşacağız ama her şeyi bilmelerine gerek yok çünkü her şeyini anlatan, hiçbir şeysiz kalır.

***

Hakkınızda her şeyi kötü yorumlayanlar olabilir, her gördüğünüz sakallıya dede diyemediğimiz gibi her gülene ve her sırtınızı ovuşturana da güvenmek yanlış olur. Zaten siz doğru yoldaysanız, arkanızdan atıp, tutmalar fazla olur ve sürekli sizi eleştirip, manipülasyonla alt etmeye çalışıyorlarsa bilin ki sizin iyiliğinizi değil, kötülüğünüzü istiyor bu birileri. Onun içindir ki bırakın size ellerinden ne geliyorsa yapsınlar ama başaramazlar çünkü rüzgarın, dağdan götüreceği tek şey tozdur.