Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde, 21 Ocak 2012 tarihinde Türkiye'de ilk yüz naklinin yapıldığı Uğur Acar ile aynı hastanede 15 Mayıs 2012'de Türkiye'nin 4. yüz nakliyle yeni yüzüne kavuşan Turan Çolak, Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği ile birlikte il ve ilçeleri gezerek insanlara organ naklinin önemini anlatıyorlar. İnsanların organ nakli konusunda bilinçlenmesi gerektiğini söyleyen Acar ve Çolak, yeni hayatlarında çok mutlu olduklarını belirterek destek veren herkese de teşekkür etti.

“HER GÖRDÜĞÜMDE ELLERİNDEN ÖPMEK İSTİYORUM”

Yeni yüzleriyle yeni hayatlarına kavuşan ikili, İzmir ziyaretlerinde yüz naklinin ardından değişen hayatlarını anlattı. Yüz nakli öncesi hep araştırmalar yaptığını söyleyen Acar, yüz nakli olma sürecini ve sonrasını şu sözlerle ifade etti: “Ankara’ya Sağlık Bakanlığı’na gittiğimde Akdeniz Üniversitesi’nde Prof.Dr. Ömer Özkan hoca olduğunu söylediler. Kendisiyle görüştüm, yüz nakliyle ilgili gereken bilgileri aldım. Çok iyi hatırlıyorum; ameliyathanede narkoz verilirken, ‘Üç sefer derin derin nefes al’ dediler. Üç sefer nefes aldıktan sonra ‘Hocam size kolay gelsin yolunuz açık olsun. İnşallah iyi bir sonuçla çıkarız ve daha iyi günlerimiz olur’ dedim. Ben yeni yüzüme kavuştum. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Ömür boyu kendisini ne ben unutacağım ne de o beni unutacak. Ellerinden öpmek istiyorum ne zaman görsem. Üniversiteye gittiğimde görüşüyoruz, konuşuyoruz. Biz bir ilki başardık.”

 

“EVLİLİK PLANIM YOK”

Acar, yolda karşılaştığı insanların ‘Yüzün çok güzel olmuş’ diye seslendiğini ve mutlu olduğunu söyledi. Türkiye’de 5. kez yüz nakli olan 27 yaşındaki Recep Sert’in nişanlandığını duyunca çok mutlu olduğunu dile getiren Acar, kendisinin henüz evlilik planı yapmadığını belirterek şöyle konuştu: “Türkiye’de ilk yüz nakli bana yapıldı, şuan yüz nakli yapılanlar arasında da en genci benim. Bunu zaman gösterecek. İlerisi için bir şey diyemem.”

“BENİ ÖZ ÇOCUKLARI GİBİ SEVİYORLAR”

Türkiye’de 4. yüz naklinin yapıldığı Turan Çolak da, yüz naklinin yapıldığı 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz’ın ailesiyle aile gibi olduklarını söyledi. Yeni hayatına onların sayesinde kavuştuğunu kaydeden Çolak, “Yüzünü aldığım kardeşimin ailesine çok teşekkür ediyorum. Oğullarının yüzünü bağışlamak kolay değil. Şimdi ‘Benim evlatlarımsınız’ diyorlar. Bizi öz çocukları gibi seviyorlar. ‘Benim bir tek evladım vardır, şimdi yedi tane oldu’ diyorlar. Haklarını asla ödeyemeyiz” dedi. Çolak, bir yıl daha fizik tedaviye gideceğini, yüz nakli nedeniyle hayatı boyunca ilaç kullanmaya devam edeceğini belirtti. (İHA/İZMİR)