Vergi uzmanı Ozan Bingöl, yeni yıl ile birlikte gelecek tütün ve alkol zammı ile ilgili, 'Otomatik ÖTV artışına hazır olun' uyarısında bulundu.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, vergiyedair.com'da yazdığı köşe yazısında 2023 yılının ilk zam haberini verdi. Bingöl, tütün ürünlerine ve alkollü içeceklere gelecek olan zammı yazdı.

"Alkol ve tütün ürünlerinde aksi yönde Cumhurbaşkanı kararı alınmadığı sürece otomatiğe bağlanmış ÖTV artışı söz konusudur" diyen Bingöl, "Alkollü içecekler ve tütün ürünleri üzerinden alınan maktu/asgari maktu ÖTV tutarları, ÖTV Kanununun 12 inci maddesinin 3 üncü fıkrası uyarınca altı ayda bir ÜFE oranları dikkate alınarak otomatik olarak artıyor. Bu artışın olmaması için Cumhurbaşkanının artış olmayacağı yönünde bir Karar alması ve bunun Resmi Gazetede yayımlanması gerekiyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı tarafından bu yönde bir karar alınmadığı takdirde 3 Ocak 2023 sabah 10.00’da TÜİK’in ÜFE rakamlarını açıklaması ile birlikte alkollü içecek ve tütün ürünleri üzerindeki maktu ve ek maktu vergiler 2022-Temmuz-Aralık dönemi Yİ-ÜFE artışı oranında otomatik bir şekilde artacak" ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri karda mahsur kalanları kurtardı İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri karda mahsur kalanları kurtardı

HABER MERKEZİ