Doğa sömürüsü devam ettiği sürece daha ağır yeni pandemilerin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Dr. Soysal, “Hazırlıklı olmamız gerekiyor” dedi

AYLİN TOPALOĞLU

Türk Tabipleri Birliği Halk Sağlığı Kolu Sekreteri ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Soysal, Sultan Gümüş Kaya İle Birinci Sayfa programına konuk oldu. Gün geçtikçe mutasyonlarıyla birlikte daha da riskli bir boyuta ulaşan Kovid-19’u gündemine alan Dr. Soysal, “Doğa sömürüsünü sürdürdüğümüz sürece daha ağır yeni pandemiler yaşamamız kaçınılmaz” dedi.

EKOSİSTEMİ YIKACAK TEK CANLI İNSAN

“Ekosistemleri etkileyecek, değiştirecek, yıkacak tek canlı insan” diyen Soysal, “İnsan da sanayi devriminden sonra katlanarak artan bir hızda olmak üzere, dünya üzerinde görüldüğü ilk andan itibaren ekosistemleri kendi rahatı ve konforu için sömürüyor, hayvanların ekolojik dengelerini bozuyor. İnsanın dünya üzerinde görüldüğü ilk andan günümüze kadar kaç canlı türü dünya üzerinden silindi hiç düşündünüz mü? Bugün yaşadığımız pandemi temelde insanın düşüncesizce yaptığı ekosistem sömürüsünün bir sonucu” bilgisini paylaştı.

MEVCUT KOŞULLAR DEVAM EDERSE…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesine gidiyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesine gidiyor

Soysal, sözlerine şöyle devam etti: “Aslında uzun bir süredir sorunlar yerel değildi. Kovid-19’a gelinceye kadar 2000’li yılların başından bu yana SARS’ı, MERS’i yaşadık. Bunlar bile bizi uyandırmadı, uyananlar da doğa sömürüsüne devam ettiler. Artık bu pandemiden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Doğa sömürüsünü sürdürdüğümüz sürece daha ağır yeni pandemiler yaşamamız kaçınılmaz.”

Mevcut koşullar devam ederse ve anlayışımızı çok hızlı olarak değiştirmediğimiz taktirde yeni pandemilerin kaçınılmaz olduğunu öne süren Soysal, “Temelde insan yüzyıllar boyu kendi çıkarları için diğer canlıların ekolojik dengesini boza boza sonuçta kendi ekolojik dengesini de bozdu. Bundan sonra ekosistemler tamir edilebilir mi? Hakikaten çok zor. Ondan dolayı yeni pandemilere hazırlıklı olmamız gerekiyor” dedi.