TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yusuf Çağırtekin ile İzmir’de seçim analizi- Çeşme

Yazının Giriş Tarihi: 22.02.2024 08:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 08:49

Bugünkü durağımız İzmir’in ünü dünyaya yayılmış, Türkiye’nin turizm cenneti Çeşme. İlçe son yerel seçimi Ekrem Oran’la kazanan CHP’nin yönetiminde. Fakat bu dönem Ekrem Oran aday gösterilmedi.

CHP Çeşme’de bu dönem Oran’ın yerine genç bir adayı, Lal Denizli’yi aday olarak gösterdi. Fakat bu karar ilçede krize neden olmuş, Ekrem Oran miting düzenleyerek karara tepki göstermişti. Oran’ın aday olma süresinin son gününe kadar, bağımsız olarak seçime gireceği konuşuluyordu fakat adaylık kararı almadı.

Lal Denizli ise sessiz sedasız adaylık çalışmalarına başladı. İl Örgütü’nün de desteğiyle hiçbir tartışmaya mahal vermeden seçim gezilerini sürdürüyor. İlerleyen günlerde projelerini açıklamasını bekliyoruz.

Karşısında ise ‘Çeşme hizmete tanık olacak’ sloganıyla yola çıkan ve Çeşme’de kabul gören bir aday var. Cumhur İttifakı’nın adayı Esat Tanık seçimin en önemli aktörlerinden bir tanesi olacak. Çeşme de bıçak sırtı ilçelerden bir tanesi. Birazdan verileri paylaşınca siz de bunu göreceksiniz.

2019 Yerel Seçim Sonuçları

Son yerel seçime, Millet İttifakı’yla giren CHP’li Ekrem Oran, oyların yüzde 53,72’sini (14 bin 425) alarak belediye başkanı seçilmişti. MHP’li Mustafa Cenger ise oyların yüzde 41,98’ini (11 bin 271) almıştı. O dönem RES karşıtı eylemleriyle dikkat çeken CHP’li meclis üyesi Esen Fatma Kabadayı ise oyların yüzde 2,30’unu (617) alarak üçüncü olmuştu.

Belediye meclisi üyesi seçimlerinde ise; CHP yüzde 51,00 (13 bin 517 oy), MHP yüzde 36,55 (9 bin 687 oy), Cemil Baysın yüzde 5,77 (bin 529 oy), HDP yüzde 3,65 (967 oy), TKP yüzde 1,04 (276 oy) BTP yüzde 0,57 (151 oy), Gülay Güneş                yüzde 0,48 (126 oy) almıştı.

Çeşme’de 14 Mayıs 2023 Genel Seçim Sonuçları

Ülkemizde gerçekleştirilen son seçim olma özelliği taşıyan 14 Mayıs seçimlerinde siyasi partiler ittifak halinde seçime girmişti. Çeşme’de Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti) yüzde 63,92, Cumhur İttifakı (AK Parti-MHP) yüzde 23,84, Emek ve Özgürlük İttifakı (Yeşil Sol ve TİP) yüzde 7,06, Ata İttifakı ise (Adalet Partisi ve Zafer Partisi) yüzde 2,28 oy almıştı.

14 Mayıs’taki seçimde ilçede öne çıkan partiler şu şekilde: CHP yüzde 52,32, AK Parti yüzde 17,44

İYİ Parti yüzde 11,60, Yeşil Sol yüzde 7,06, MHP ise 5,67.

31 Mart’ta Çeşme’de Kurulacak Sandık Sayısı ve Oy Kullanacak Seçmen Sayısı

İlçede kurulacak 117 sandıkta 39 bin 449 kişi oy kullanacak.

Yarış Hangi Başkan Adayları Arasında Geçer?

Seçimin favorileri CHP Çeşme adayı Lal Denizli ve Cumhur İttifakı MHP adayı Esat Tanık.

Seçim Değerlendirmesi

Cumhur İttifakı’nın adayı Esat Tanık, ilçede tanınan ve bilinen bir isim. Cumhur İttifakı’nın oylarını artıracağını düşünüyorum.

İlçede 12 ay ikamet eden seçmen nezdinde çabuk kabul görebilecek bir aday. Fakat son genel seçimde AK Parti ve MHP’nin oy oranı çok da parlak değil.

Çeşme’de Ekrem Oran döneminin çok parlak olmadığını düşünüyorum ve Esat Tanık iyi bir organizasyon yakalarsa; oy oranını çokça yükseltir.

CHP ise bu ilçede favori parti. Lal Denizli’nin çalışmalarını takip etmeye çalışıyorum. Doğru bir strateji ilerleyerek; şimdiye kadar kavgasız, gürültüsüz kendini ilçeye tanıtmaya çalışıyor.

Fakat Çeşme diğer ilçelerden farklı bir ilçe. Siyasi partiler kadar şahısların ağırlığı da önemli. İlçenin ağır toplarının işaret edeceği isimler ön plana çıkabilir ya da Esen Fatma Kabadayı örneğinde olduğu gibi bir adayın bir anda kendi partisinden çekilmesi oy oranlarını etkileyebilir.

Ve en önemlisi ilçede belli bir kitlesi olan Ekrem Oran’ın bir adayı desteklemesi onu ön plana çıkaracaktır.

Sonuç olarak; Çeşme’de Lal Denizli’yi favori görüyorum fakat Esat Tanık’ı asla hafife alamayız ve bazı denklemler sonucu belirleyecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.