TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yerel Seçim Analizi

Yazının Giriş Tarihi: 12.02.2024 08:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 09:42

Aliağa

Sevgili okurlar; 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için İzmir’de 2019 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde, siyasi partilerin oy durumlarını, son genel seçimlerdeki oy oranlarını karşılaştırıp, ilçelerin son durumlarını, kulis bilgileri ve son haberleri paylaşıp İzmir’e dair fikir sahibi olmanızı sağlayacağım.

Ele alacağım ilk ilçemiz Aliağa. Aliağa, toplamda 104 binden fazla insanın yaşadığı; İzmir’in kuzey aksının en önemli ilçelerinden bir tanesi. İlçede belediye başkanlığı görevini 2 dönemdir MHP’li Serkan Acar yürütüyor. Acar, 3. dönem için Cumhur İttifakı’nın yeniden Aliağa Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. 

2019 Yerel Seçim Sonuçları

2019 Yerel Seçimleri sonuçlarına baktığımız zaman; Cumhur İttifakı’nın adayı Serkan Acar 27 bin 785 oy, Millet İttifakı’nın adayı Özcan Durmaz ise 25 bin 268 oy aldı. Aradaki fark sadece 2 bin 517. İttifak dışında kalan TKP, DP, Saadet Partisi, Vatan Partisi ve BTP ve Tahir Doğan (Bağımsız) partilerin oylarının toplamı ise; 739.

Belediye meclis üyelikleri oy oranlarındaki durum ise şu şekilde; CHP: 26 bin 467 oy, MHP: 25 bin 424 oy, Saadet Partisi: 566 oy, DP: 544 oy, DSP: 266 oy, BBP: 243 oy, TKP: 201 oy, Vatan Partisi: 138 oy, BTP: 80 oy.

Seçim sonuçlarına göre; mecliste dağılım şu şekilde: MHP 7 meclis üyesi, AK Parti 5 meclis üyesi, CHP 12 meclis üyesi, İYİ Parti ise 1 meclis üyesi.

Son yerel seçimler bizlere şunu gösteriyor: Aliağa’da başa baş giden bir yarış olmuş ve seçim sonuçları adaylar belirlemiş. Bu durumu; belediye meclis üyeliklerinde atılan oylarda gözlemleyebiliyoruz. Çünkü meclis üyeliklerinde CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı, rakibinden bin 43 oy fazla oy almıştır. CHP’nin mecliste üstünlüğü bulunmaktadır.

14 Mayıs 2023 Genel Seçim Sonuçları

Milletvekilliği seçimleri yerel seçimler ile tabi ki birebir örtüşmez fakat 2019’dan bu yana seçmenin eğilimlerinde bir değişme olup olmadığını saptamamız açısından güvenilir bir veri kaynağı olabilir. Bu açıdan baktığımızda; Cumhur İttifakı; (AK Parti ve MHP) 23 bin 164 oy ile yüzde 34.78, Millet İttifakı (CHP ve İYİ Parti) ise; 30 bin 623 oy ile yüzde 45.98 oranında oy aldı. 2018 Genel Seçimlerinde ise bu oranlar şu şekildeydi: AK Parti yüzde 28, MHP yüzde 10,4, CHP yüzde 35, İYİ Parti yüzde 11,3’tü. 2018 seçimlerinde de ittifaklarda Millet İttifakı öndeydi Aliağa’da. Fakat bu seçimde Millet İttifakı dağıldı.

31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde Kurulacak Sandık Sayısı ve Oy Kullanacak Seçmen Sayısı

Aliağa’da 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde 208 sandıkta 72 bin 197 seçmen oy kullanacak.

Yarış Hangi Başkan Adayları Arasında Olacak?

Serkan Acar (Cumhur İttifakı Adayı) ve Çağatay Güç (CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı)

Yorum ve Öngörü

SERKAN ACAR

Mevcut belediye başkanı Serkan Acar, 3. dönemi için Cumhur İttifakı’nın ilçedeki adayı. Acar’ın hakkında duyumlarımız; esnaf nezdinde olumlu izler bırakmış olması. Pandemi döneminde Acar’ın esnafa yaptığı destekler halen unutulmadı. Aliağa aynı zamanda şehir plancılığı anlamında İzmir’den çok ayrı bir düzene sahip, sanki başka şehre ait bir ilçe izlenimi veriyor.

ÇAĞATAY GÜÇ

Bu dönem; Cumhur İttifakı’nda bir dağılma yok. Haliyle Serkan Acar’ın hem mevcut belediye başkanı olması hem de ittifakın adayı olması nedeniyle 1-0 önde olduğunu düşünüyorum. Millet İttifakı’nın adayı Çağatay Güç ise partinin tabanından gelen bir isim. Her ne kadar yarışın favorisini Serkan Acar olarak görsem de CHP’de adaylık tartışmalarının olmadığı ilçelerden bir tanesi olan Aliağa’da Çağatay Güç, iyi bir organizasyon yakalar, sahada da etkin bir seçim çalışması yürütürse seçimi kazanma şansı var ve belediye meclis üyeliği dağılımı anlamında CHP’nin elini güçlendirecektir. Çünkü, Aliağa CHP’nin her zaman güçlü olduğu bir ilçe.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.