TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

31 Mart’ın Verdiği Mesajlar ve CHP’nin Yapması Gerekenler

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2024 08:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 08:49

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri, Türkiye siyasi tarihine yeni bir dönemin başlangıcı olacağının mesajını verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi, AK Parti'yi ilk kez geride bıraktı, seçmen 'İktidarı CHP'ye devredebiliriz' mesajını ilk defa güçlü bir şekilde verdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve ekibi iktidarı hedefledikleri söylemleri ile partinin liderliğine aday olmuşlardı. Bu sözü gerçekleştirebilmek için şimdi önümüzde kritik bir dönem kendilerini bekliyor.

Zira bazen böyle durumlarda, seçmenin güvenini karşılayamazsanız; bir sonraki seçimlerde keskin bir geri dönüş gözlemleyebilirsiniz. Seçmenin size verdiği güven mesajını, karşılıksız bırakmamanız gerekiyor.

Bu güveni en güçlü şekilde verebilmenizin yolu ise kazandığınız yerel idarelerde vereceğiniz hizmetlerle mümkün.

Seçmenin CHP’yi tercih etmesinin temel nedenlerine kısaca değinecek olursak;

-Değişim mesajı, örgüt içinde tam olarak bir karşılık bulmasa da seçmen nezdinde karşılık bulmuş anlamına geliyor. Parti içi yaşanan kavgalar bir tarafa; seçmen CHP’ye karşı olumlu bakıyor. Her ne kadar Kemal Kılıçdaroğlu, CHP içinde sevilen bir figür olsa da seçmen nezdinde tam olarak karşılık bulmuyordu ve 14 Mayıs seçimleri kaybedildi.

-Aday belirleme kriterleri; doğru işleyiş gösterdi. Gençleşme, kadın kotasının artması ve adayların nitelikleri hem kendi seçmenini hem de başka partilerdeki seçmeni ikna etti.

-CHP’nin ve Özgür Özel’in genel başkanlık sürecindeki duruşu, İYİ Parti’ye yönelen ve İYİ Parti’den memnun olmayan seçmenleri kendisinden yana çekti.

-Ekonomideki mevcut kötü koşullara karşı Özgür Özel’in özellikle emeklilere karşı ürettiği doğru söylemlerin karşılık bulması, seçmende iktidar partisine ders verme ve CHP’yi deneme eğilimi doğurdu.

***

CHP’nin bundan sonra atacağı adım aldığı belediyeler üzerinden seçmenin ekonomik koşullarını iyileştirmeye veya destek olmaya yönelik olursa; vatandaşta daha büyük karşılık bulacaktır.

Bu sebeple Özgür Özel ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı kurumumun daha etkin bir şekilde çalışması, seçilen belediye başkanları üzerinde etkin bir denetim mekanizması oluşturması gerekiyor.

Başkanlar, yerel yönetimler anlamında düzenlenecek eğitimlerle donanımları artırılmalı, performansları etkin bir şekilde kontrol edilmeli, yapılacak hatalara anında müdahale edilmeli.

Parti, oluşturacağı böyle bir komisyonla, başkanları sıkı bir şekilde çalıştırırsa, ekiplerini sağlam bir şekilde oluşturmalarını sağlarsa; 5 yıl sonra iktidarın en büyük favorisi olacaktır.

***

Parti içinde aday belirleme sürecinin ardından başlayan tartışmalar kurultay söylemlerini doğurmuş, yerel seçimlerdeki olası başarısız sonuçların ardından CHP’nin kurultaya gideceği söylemleri vardı.

Bu başarı, kurultay isteyenlerin birçoğunun cesaretini kıracak.

İzmir’e de bir parantez açmak istiyorum.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın Özgür Özel’in başarısından sonra elinin güçlendiğini ve daha rahat bir görev dönemi geçireceğini ifade edebiliriz artık.

Tugay’ın bundan sonra yapması gereken en önemli şey ise; ilçe belediye başkanları ile koordineli şekilde çalışacak bir düzen oturtmak.

Kendisi Karşıyaka Belediye Başkanlığı görevinde iken Tunç Soyer’den ötürü hizmet etme anlamında çeşitli sıkıntılar yaşadığını biliyoruz.

Aynı sıkıntıları diğer belediye başkanlarının yaşamaması adına hassasiyet göstereceğini düşünüyorum.

Kazanan başkanlara başarılar diliyorum. Bizler de 5 yıl boyunca nasip olursa verdiğiniz vaatleri ve yapacağını taahhüt ettiğiniz projeleri uygulayıp uygulamayacağınızı takip edeceğiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.