TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dünya Tüberküloz Günü ve Gerçekler

Yazının Giriş Tarihi: 24.03.2024 14:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.03.2024 14:14

Yazıma başlamadan önce günümüzden 202 yıl önce doğan Mikrobiyolog Louis Pasteur bakın ne demiş? Dedikleri gerçekleşmiş mi? Yanıtını sizler verin… “Hiç kuşkum yok ki, bilim ve barış; cehalet ve savaşı yok edecektir. Ulusların yıkmak, yok etmek için değil, yaşamı yüceltmek için birleşeceğine, geleceğimizi bu yolda, uğraş verenlere borçlu olacağımıza inanıyorum.” Louis Pasteur

Bugün Dünya Tüberküloz Günü. Maalesef bulaşıcı hastalıklar ve tüberkülozla ilgili sayısal veriler önümüze geldiğinde; nasıl olur da bu kadar bilimsel gelişmeye rağmen bu gerçekleri azalt(a)mıyoruz?

Nasıl oluyor da günümüzde Kızamıktan, Sıtmadan ve Tüberkülozdan insanlarımızı kaybediyoruz?

Dünya Tüberküloz Günü nedeniyle derneğimiz KLİMİK (Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği) çok güzel bilgilendirme notu göndermiş. Gelin bu açıklamayı okuyalım.

“Robert Koch’un verem hastalığına neden olan tüberküloz basilini bulduğunu bildirdiği 24 Mart günü “Dünya Tüberküloz Günü” olarak anılmaktadır. Tüberküloz, kişi ve toplum sağlığına büyük etkileri olan önemli bir hastalıktır. 2023 yılı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Küresel Tüberküloz Raporu dünya genelinde her yıl 10 milyon tüberküloz hastası görüldüğünü ve hastalığın, başlıca ölüm nedenleri arasında yer aldığını vurgulamaktadır. DSÖ 2023 Küresel Tüberküloz Raporu’na göre, COVID-19 pandemisinin tüberkülozun tanımlanması ve yönetimi üzerine olumsuz etkilerinin azalmasıyla 2022 yılında yeni tüberkülozlu hasta sayısı 7.5 milyona ulaşmıştır (2019 7.1 milyon; 2020 5.8 milyon ve 2021 6.4 milyon). Bu sayı 1995 yılından beri saptanan en yüksek yıllık yeni hasta sayısıdır. 2022 yılı için hesaplanan ölüm sayısı ise 1.3 milyondur ve ölüm oranları 2015 yılından 2022 yılına azalmıştır. Tüberküloz tüm ülkelerde görülse de başlıca düşük ve orta gelir sevisinde olan ülkeleri etkilemektedir. Hastaların %87’si 30 ülkede, üçte ikisi ise Hindistan, Endonezya, Çin, Filipinler, Pakistan, Nijerya, Bangladeş ve Demokratik Kongo’nun yer aldığı sekiz ülkededir. Verem Savaşı Raporu 2021’e göre Türkiye’de 2019 yılında 11 401, 2020 yılındaysa 8925 olgu raporlanmıştır. DSÖ 2023 Küresel Tüberküloz Raporu’na göreyse 2022 yılında ülkemizden 9723 yeni veya tekrarlayan olgu bildirilmiştir. Tüberküloz önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. DSÖ 2023 yılı için tüberkülozla mücadele temasını “Evet, tüberkülozu bitirebiliriz” olarak belirlemiştir. Yeni vakaların, ölüm sayısının ve hastaların karşı karşıya kaldığı maliyetlerin azaltılması başlıca hedeflerdir.”

KLİMİK Derneği Tüberküloz Çalışma Grubuna ne kadar teşekkür etsek azdır. Koruyucu hekimlik kurallarının ötelendiği, tedavi hekimlik ve buna bağlı ilaç tüketiminin öncelendiği tüm anamalcı yapılanmalarda, kısaca küresel sermayenin egemen olduğu dünyamızda; salgınlar ve buna bağlı insan ölümleri devam edecektir. Sözlerimi verem hastalığına yakalanmış bir gencin yakınmalarını içeren güzel bir Yozgat-Akmağdeni türküsü daha doğrusu ağıtı ile bitireceğim. Bu Ezgi’yi günümüze kazandıran Nida Tüfekçi hocamıza ne kadar teşekkür etsek azdır.

“Hastane Önünde İncir Ağacı (Annem Ağacı)

Doktor Bulamadı Bana İlâcı (Annem İlâcı)

Baş Tabip Geliyor Zehirden Acı (Annem Vay Acı)

Garip Kaldım Yüreğime Derdoldu (Annem Derdoldu)

Ellerin Vatanı Bana Yurdoldu (Annem Yurdoldu)

Mezarımı Kazın Bayıra Düze (Annem Vay Düze)

Yönünü Çevirin Sıladan Yüze (Annem Vay Yüze)

Benden Selâm Söylen Sevdiğimize (Sevdiğimize)

Başına Koysun Karalar Bağlasın (Annem Bağlasın)

Gurbet Elde Kaldım Diye Ağlasın (Annem Ağlasın)”

Sevgilerimle…

Kaynaklar

1. DSÖ Küresel Tüberküloz Raporu 2023

2. Sağlık Bakanlığı Verem Savaşı Raporu 2021.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.