TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Birlikte olmak güçtür…

Yazının Giriş Tarihi: 20.02.2024 08:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 08:51

İnsanlık var olduğunda beri birlik olmanın gücünü fark etmişti. Birlikte yaşam kurdular, birlikte avlandılar. Birlikte savaştılar. Birlikte düğün yaptılar, birlikte cenazelerini kaldırdılar.

Esas olan birlikte olmak, birlik olmayı becerebilmektir.

Elbette birlikte yaşamanın zorlukları var. Üstesinden gelinmeyecek sorun gibi göstermemek gerekir. Hep birlikte çözüm aramak gerekir.

Her konuda birlikte hareket edenlerin daima başarılı olduklarını görmekteyiz. Hatta kalabalık olanların diğerleri için bazen tehdit olduğunu bile yaşıyoruz. Kalabalık olmanın gücüne sığınanlarda halen günümüzde var.

Siyasette böyle değil mi? Birlikte, bir arada, bir amaç için ne kadar çok insanı bir arada tutmayı başarırsanız, başarıya ulaşmanız o kadar çok kolay değil mi?

Tam da seçimler öncesi bu konunun önemi ortada. Kim daha çok vatandaşı etkiler, kendi projelerine inandırırsa o kişiler yerel yönetimlerde başarıya ulaşacaklardır. Tabi konumuz bu değil aslında ama seçimden sonra o projeler ne kadar gerçekleşiyor tarihi kurcalamak gerek. Yani seçimden sonra kaç belediye başkanı sözünü tutuyor, halkını ayırmadan hizmet verme yarışına giriyor, yaşayıp göreceğiz.

Ben birlikte olmayı dernekler olarak değinmek istiyorum. Ülkemizde binlerce dernek var. Hepsinin amacı ayrı ayrı olduğu gibi aynı amacı güden derneklerde mevcut. Hepsinin bir vizyonu var.

Kimisi yerel bir dernek olarak hizmet etmeyi kendilerine başarı görmekte. Kimi dernekler hemşeri dernekleri olarak faaliyet göstermekteler ki bu derneklerin çok güzel işlere imza attıklarını biliyorum. Kesinlikle desteklediğim derneklerdir ki siyasetçilerinde en çok itibar gösterdiği derneklerin bu dernekler olduğunu gözlemledim.

Bazı derneklerde hedeflerini yüksek tutarlar. Aynı amaçta faaliyet gösteren derneklerin faaliyetlerinin ve vizyonlarının dar olması nedeni ile ayrıca bir siyasi düşüncenin etrafında toplanmaları sebebiyle yeni derneklerin kurulma ihtiyacı doğmaktadır. Siz aynı amacı güden dernek olarak faaliyet konusu ilgili vatandaşların taleplerini karşılayacak bir vizyon oluşturamazsanız yeni derneklerin kurulması bir ihtiyaç görünecek ve ayın amacı güden vizyon sahibi dernekler ortaya çıkacaktır.

Böylelikle aynı amacı güden birçok dernek olacak. Bu derneklerin el birliği ile çalışmaları federasyon olmaları fayda getirecektir. Ancak yöneticilerden kaynaklı bazı nedenlerden dolayı bu birleşme maalesef hemşeri dernekleri dışında biraz zor gerçekleşmektedir.

Derneğinin vizyonunun devamlı geliştiren yöneticilerin bulundukları derneklerin diğer dernekler tarafından devamlı örnek alındıkları gibi yine onlar tarafından karalandıklarını, yaptıkları işleri baltalamaya uğraştıklarına da şahit oluyoruz.

Aslında karalamak yerine herkes kendi işini yapmaya, elinden gelenin en iyisini yapmaya ve dernek olarak üyelerine hizmet etmeye gayret etmeli. Birlik ve beraberlik sağlanmalı, dernekler içinde de dernekler arasında da birlik ve beraberlik sağlanmalı, birlikte hareket etmenin gücüne inanmalı, şahsi beklentilerdin uzak durulmalıdır. Esas olan hep birlikte faaliyetlerden yararlanmak olmalı. Kişi bazında beklenti yerine üyelere fayda ve topluma yansıması değerlendirilmeli. Başarı kriteri de bu olmalı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.