TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Seçime 7 Kala

Yazının Giriş Tarihi: 25.03.2024 09:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.03.2024 09:01

Yerel seçime günler kala İzmir’deki parti adayları vaatlerini açıklamaya devam ediyor. Adayların kimler olduğunu hatırlayalım. CHP Dr. Cemil Tugay AK Parti Hamza Dağ, İYİ Parti Ümit Özlale, Zafer Partisi Naşit Birgüvi aday olarak gösterildi. Her seçim öncesi tüm Türkiye’de gündem kimin seçileceği oluyor. Yıllardır İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nda CHP yönetimde… Peki bu seçimde de seçilebilecek mi hep birlikte 31 Mart gecesi öğreneceğiz.

Tugay’ın yerel seçim için olan vaatlerini inceleyim. Toplu taşıma ücretlerinin adil ve dengeli hale getireceğini, yolların bakım ve tamirini yapacağını, asansör ve yürüyen merdivenlerin bakımının düzenli periyodlarda yapacağını vurgularken İzmir’e yeni ulaşım araçları katacağını da söyledi. Bunlardan biri deniz taksi. Buna pek gerek var mı düşündürücü çünkü hali hazırda sık olarak vapur seferlerine sahibiz. Bir başka ulaşım aracı olan metrobüsleri İzmir’de hayata geçireceğini vaat etti. Bunlarla sınırlı kalmayıp kira, fatura ve market harcamaları için yıllık en az 12 bin TL maddi destek sağlayacaklarını söyledi. Su faturaları içinde ilk 4 metreküp ücretsiz, sonraki kullanımların yüzde 50 indirimli olacağını da vaatlerine ekledi.

Dağ’ın katıldığı bir programda bahsettiği vaatlerine baktığımızda İzmir’in en önemli sorunlarından biri olan ulaşıma değindiğini gördük. 30 kilometrelik çevre yolunun bir an önce bitireceğini, Körfez Geçidi projesini yapacağını söyledi. Bu projenin de İzmir için önemli olduğunu vurguladı. Otobüs terminalinin taşınmayacağını şu an bulunduğu konumda bırakılacağını İzmir’e yakışacak şekilde modern olacağını ifadelerinde yer verdi. Doğalgazı her yere ulaştıracağını söyledi. İzmirim Karta yenilikler getireceğini genç, emekli, engelli, sosyal, anne gibi kartlar çıkaracağını ifadelerinde belirtti. Alsancak Gar istasyonunu geriye çekip meydan oluşturmak istediğini de sözlerine ekledi. Engelli vatandaşlar ve aileleri için mola evler projesi yapacağını da söyledi.

Özlale’nin vaatlerine baktığımızda su faturalarını yüzde 35 düşüreceğini, toplu ulaşımın 7/24 olacağını, vergi levhası olmayan tüm işletmelere kapatacaklarını ve buna Suriyeli işletmelerden başlayacaklarını vurguladı. En sorunlu mahallelerden başlayarak ada bazlı kentsel dönüşüme başlanacağını, kentsel dönüşüm olan yerlerde tüm esnaf bir AVM içinde yer alacağını da sözlerinde belirtti. Kadınların güvenliği için sokak aydınlatmalarını arttıracağını ve ring seferler düzenleyeceklerini söyledi. Yüzer otoparklar yaparak otopark sorununu büyük oranda çözmeyi hedeflediğini belirtti.

Birgüvi ise sosyal medyasından ulaşım, su ve otopark ücretlerinin iyileştirilmesi hakkında vaatlerde bulundu. Toplu taşımanın 5 TL, öğrenciler için 2,50TL, yaşlılar için 1 TL olacağını, gazi ve şehit yakınlarına ücretsiz olacağını, 90 dakika sisteminin devam edeceğini söyledi. Su faturalarında yer alan atık su ve katı atık bedeli ücretlerinin 1 TL’ye indirileceğini, suyun metreküpünün 10 TL, çevre temizlik vergisinin 5TL olacağını ifadelerinde yer verdi. Otopark ücretlerininse 10TL, aylık aidatın 300TL olacağını belirtti.

Biz İzmirliler, buraya iyi bakacak geliştirecek adayı seçmek için pazar günü sandığa gideceğiz.

O gece İzmir’in kaderi değişecek mi aynı yönetimle devam edecek mi hep birlikte öğreneceğiz. Daha güzel bir İzmir için yarışan adayların arasından bir kişi pazar gecesi İzmir’in başkanlığını kazanacak. Bakalım seçilen Başkan vaatlerini yerine getirecek mi yoksa lafta mı kalacak bunların hepsini gün geçtikçe öğreneceğiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.