TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Nedir Bu Kabotaj Bayramı?

Yazının Giriş Tarihi: 01.07.2024 09:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 09:14

Milli bayramlarımızdan biri olan 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı’nın önemi Türkiye’nin denizcilik kültürünü ve tarihini kutlamak ve aynı zamanda kabotaj hakkının ilan edilmesinin yıldönümünü, denizcilik sektörünün ekonomik rolünü vurgulayan önemli bir bayramdır. Denizlerimizin sunduğu zenginlikleri ve stratejik önemi bir kez daha hatırlayarak, milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeye devam etmeliyiz.

Kabotaj kanunu nedir? Ülkemizde 1 Temmuz 1926 tarihinde kabul edilen Kabotaj Kanunu ile Türkiye’nin kendi karasularında egemenlik hakkı resmiyet kazanmıştır. Bu kanun ile Türkiye’ye denizlerdeki serbestçe seyrüsefer yapma hakkı tanınmış ve denizlerdeki egemenliği güvence altına alınmıştır. Kabotaj Kanunu, Türkiye’nin denizler üzerindeki egemenlik alanını belirlerken, ticaret gemileri ve diğer deniz araçlarının Türk limanlarına ve kıyılarına giriş çıkışlarını düzenler. Bu kanun ile ülkemiz deniz ticaretinin önemli noktası haline gelmiştir. Bu kanun ülkemiz için önemli bir kanundur. Birçok önemi olan kanunu inceleyelim. Egemenlik ve güvenlik aşamasında Türkiye’nin denizlerindeki egemenlik haklarını korur ve ulusal güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunur. Ekonomik ve ticari olarak önemi Türkiye’nin geniş kıyı şeridi ve stratejik konumu, Kabotaj Kanunu çerçevesinde limanlarının serbestçe kullanılmasını sağlar. Bu da ticaretin ve ekonominin gelişmesine önemli katkılar sağlar. Türkiye, jeopolitik konumu gereği stratejik bir ülkedir. Kabotaj Kanunu, ülkenin deniz güvenliğini sağlamak ve stratejik çıkarlarını korumak için önemli bir araç olarak kullanılır. Bu kanun Türkiye’nin denizler üzerindeki egemenlik haklarını güvence altına alarak ülkenin savunma, ekonomi ve diplomasi alanlarındaki stratejik konumunu destekler.

Dünya için deniz ticareti çok önemlidir. Ticaretlerin yüzde 80’ni deniz yoluyla yapılıyor. Okyanusların denizler ile birleşmesini sağlayan birçok kanal ve boğazlar var. Bu kanal ve boğazlar bulundukları ülkelere ekonomik açıdan katkı sağlıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.