Çok sevilen çocuk kitaplarıyla tanınan, öğretmen yazar Pakize Özcan’ın ödüllü kitabı ‘Gücünü Yitiren Kral’, raflarda yerini aldı. Kitap, çocuklara bildikleri ve bilmedikleri hayvanlar hakkında bilgi edinme şansı sunuyor.

BURCU YANAR

Özgürlükleri için birlik olup zorbalığa karşı gelenlerin öyküsü… Çok sevilen çocuk kitaplarıyla tanınan, öğretmen yazar Pakize Özcan, ödüllü kitabı ‘Gücünü Yitiren Kral’da küçükleri hayvanlar dünyasına konuk ediyor. Bir ormanda yaşayan hayvanlar üzerinden modern dünyanın yöneten-yönetilen ikilemine, sık rastlanan zorbalıkla sindirme yöntemine dikkati çeken öykü, etkileyici toplumsal eleştiriler taşıyor. Egemen gücün baskı rejimini ortadan kaldırmak ve özgürlükleri geri kazanmak için görüş ayrılıklarının bir kenara bırakılması gerektiğine dikkat çeken kitap, aynı zamanda çocuklara bildikleri ve bilmedikleri hayvanlar hakkında bilgi edinme şansı da sunuyor.

İzmir'de, Madama Butterfly'ın hüzünlü öyküsü sahnelenecek İzmir'de, Madama Butterfly'ın hüzünlü öyküsü sahnelenecek

Özcan’a Eğitim Sen Çocuk Öykü Yarışması Seçici Kurul Özel Ödülü’nü kazandıran kitap, ünlü sanatçı Mustafa Delioğlu’nun benzersiz desenleri ve Suzan Aral’ın tasarımıyla yeniden hayat buldu.

İŞSİZLİK, FAKİRLİK, YOLSUZLUK…

Ormanlar Kralı Aslan’ın otoritesi her geçen gün biraz daha sarsılırken; işsizlik, fakirlik ve yolsuzluk da hızla tırmanır. Aslan’ın zalim yönetiminden ve ormandaki huzurun yok olmasından yakınan hayvanlar bu gidişe dur demek isterler. Ancak, farklı görüşlere sahip hayvanların zorba Kral Aslan’a karşı tek yürek olması hiç kolay değildir.

PAKİZE ÖZCAN KİMDİR?

1951’de Karabük’ün Eflani ilçesinde doğan yazar Özcan, yatılı öğretmen okulundan sonra Eskişehir Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim Önlisans Programı’nı tamamladı. Gücünü Yitiren Kral adlı çocuk öyküsü ve Gülkız adlı masal kitabıyla ödüller aldı. Öykü kitapları Ayşe’nin Kitabı (1996), Toprağa Düşen Tohum (2003) ve Tatlım Ödevini Yap’ın (2009) dışında, Yıldız Toplayan Çocuk (2004), Sürüsünü Yitiren Küçük Fil (2005) ve Minti Düşler Ülkesinde (2007) adlı çocuk romanlarını yazdı. Söyleyemediğim Sözcükler’den (2001) sonra, Günışığı Kitaplığı’nın yayımladığı Üstüme Kar Yağıyor (2005), Özcan’ın ikinci gençlik romanı. Gücünü Yitiren Kral  adlı desenli öyküsü de 2011 yılında usta sanatçı Mustafa Delioğlu’nun desenleriyle kitaba dönüşen Özcan, Mersin’de yaşıyor, iki çocuğu var.