VEDAT ARAZ
Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Öğretim Görevlisi ve Yazar Kıymet Erzincan Kına,11-19 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan TÜYAP 25. İzmir Kitap Fuarı’nda sevenleriyle buluşacak. Türkiye Yazarlar Sendikası standında “Umay Ana’dan Al Karısı’na Atlı Gelip Yaya Kalanlar” adlı kitabını sevenleri için imzalayacak olan Yazar Kına, 18 Mart Cumartesi 15.30-18.00 ile 19 Mart Pazar 13.00-15.00 saatleri arasında okurlarıyla bir araya gelecek.

Sualtı arkeoparkında gerçek eserler sergilenecek Sualtı arkeoparkında gerçek eserler sergilenecek


KİTABI HAKKINDA
Hakiki olayları anlatmasalar da hakikati kulağımıza fısıldayan mitolojinin, masalların, destanların, halk şiirinin, ritüellerin izinden, yazılmamış kadın tarihine dair gerçek arayışı. Nasıl ki rüyalarda bilinçaltımıza dair sırlar vardır, buralardaki izlerde de kolektif bilinçaltımıza dair sırlar yer alır. Bu izleri bir kez takibe aldığımız anda gerçeğe dair izler çorap söküğü gibi gelmeye başlar.
Böylece daha eşitlikçi sistemlerin kalemleriyle değil de âdemoğlunu tepede tutan kalemlerin yazıya geçirdiği tarihten, kadınların nasıl silinmeye çalışıldığını, nasıl cadılaştırıldığını görmeye başlarsınız. Bozulan yapbozu yeniden yapma çabasına girersiniz. Yapbozun köşelerinde ise dilde, ritüellerde, arkeolojik bulgularda bırakılan işaret fişekleri yer alır. Ama bilmelisiniz ki bu işaret fişeklerinin en canlı izleri mecburen eşitlikçi bir yaşam sürdüren konargöçer toplumların yaşantılarında, yakın tarihlerinde ve inançlarında yer alır. Fatma Ana’nın, Sarı Kız’ın ya da Al Karısı’nın izleri, sizleri hiç ummadığınız bir mirasa ve tarihe götürebilir, örneğin. Yeter ki Umay Ana’dan Al Karısı’na Atlı Gelip Yaya Kalanlar’ın işaretlerine talip olun.