Çok değil bundan bir hafta önce 22 Kasım 2022 günü yayınlanan köşe yazımda yine böyle bir köpek cinayetinden söz etmiştim. Bildiğin Cinayete Teşebbüs başlıklı yazımda İstanbul Maltepe’de av tüfeği ile bir vatandaş köpeğe ateş etmişti. Akıl almaz bir davranışa ülke olarak şahit olduk. Ya da haberdar olduk diyelim. İşte sosyal medya bu yüzden çok önemli anında bir çok kişiye haber ulaştırılabiliyor ve bazı yetkililerin daha çabuk müdahale etmesine vesile oluyorlar diyelim.

***

Ne oldu? Bir hafta geçti Konya’dan başka bir olay daha. Elinde kürek ile bir köpeğin başına vuran vatandaş diyelim. Şimdi kimdi, görevi neydi? Bu tür sorulara girmeyeceğim.

***

Görevi her ne olursa olsun barınakta görevli bir arkadaşa köpeklerin bu şekilde saldırması için aslında bir neden yok. Hepimiz sokak hayvanlarını her gün olmasa da arada besleyen veya sokak hayvanlarının başını okşayan insanlarız. Ben hiç saldırıya maruz kalmadım.

***

Ben sokakta bulduğum yaralı ve hasta kedi ve kedi yavrularını Belediyenin veterinerlik kliniğine götürmek isterken üç dört kez ısırıldım. Ama yine de beni ısıran kediyi veya yavruyu yakalamaktan vazgeçmedim. Onu beni ısırdığı için kendi haline bırakmadım. Şiddet uygulamadım. Asla aklıma da gelmedi. O kendini korumak için bir davranış sergiliyor bunu biliyorum.

***

Önce sokak hayvanlarının tedavisini yaptırıyorum. Sonrada acile gidip kuduz ve gerekli ise tetanoz aşılarımı oluyor. Hepsi bu. Bunun için hayvana saldırmaya şiddet uygulamaya gerek yok ki. İnanın sonra baktım. Bizim sokakta ve civarda hasta olan özellikle kediler bizim bahçeye gelir oldular. Bende ayırt etmeksizin veteriner kliniğine götürüyorum.

***

Gelelim Konya’da bulunan sahipsiz hayvanların bulunduğu barınağa. Zaten burada çalışanlar hayvanlara düzenli yemek verdikleri için o hayvanların onlara saldırmaları mümkün değil. Ben asla saldırdığına inanmam. Hele köpekler daha sevecen hayvanlar, kendilerini besleyen kimseye bu şekilde saldırmazlar. Koruma iç güdüsü ile bazı saldırıları olacaktır. Fakat kendisine besleyen barınak görevlilerine değil.

***

Hadi soralım, bir sürü çalışan görülüyor neden size saldırdı.? Tabi cevap uydurma olacak bence. Ama sağlık teknikeri veya veteriner olan bu şiddet uygulayan kişi, parazit aşısı yapacağını söylemiş, iyi de aşıyı kürekle mi yapıyorsun. Ne ara eline kürek geçti. Sen nerede aşı uyguluyorsun? Kim inanır senin bu söylediğini. Yani bir olay oluyor ambulans çağırıyorsunuz. İçinden sağlık görevlileri sağlık müdahale seti ile değil, birer kürek veya sopa ile mi geliyorlar, belki müdahale gereken kişi saldırır düşüncesi mi taşıyorlar.

***

Söylediğinize önce kendiniz inanacaksınız. Yaptığınızdan utanç duyacaksınız. Nasıl barınak öyle, hayvanlar çelimsiz, bakımsız açlıktan ölüyorlar. Belediye başkanı hiç mi buraları gezmez, hiç mi bir görevli ile denetletmez. Yazıklar olsun.

***

Barınakları belediyeler işletse de bu barınakların kontrolü veya denetlemesi kesinlikle ama kesinlikle hayvan hakları ile ilgili, gönüllü dernekleri olmalı bu kanunla de belirlenmeli.

***

Ayrıca artık hayvanlara şiddet uygulayan her kim olursa ağır bir ceza almalı ki caydırıcı bir hal alsın. Eğitimle halledilemeyen bu şiddet konusu umarım verilen cezalar ile yok edilebilir.