TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sayısız madalyası var... Yeni başarılarıyla kız çocuklarına örnek olmak istiyor

Hamur ilçesinde keşfedilen ve kayak sporuna kazandırılan 26 yaşındaki Seher Kaçmaz, 12 yıldır milli takım forması giyiyor. Yeni başarılarıyla kız çocuklarına örnek olmak isteyen Kaçmaz, Ağrı'nın gururu olmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2024 15:50
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 15:50
Kaynak: AA
Sayısız madalyası var... Yeni başarılarıyla kız çocuklarına örnek olmak istiyor

Kandildağı köyünde çiftçilik yapan Nazmi ve Esmer Kaçmaz çiftinin 5 çocuğundan biri olan Kaçmaz, yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki ilçeye gidip gelerek çocuk yaşlardayken beden eğitimi öğretmeninin keşfettiği yeteneği sayesinde 2011 yılında kayaklı koşu sporuna yönlendirildi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı kamp eğitim merkezinde kalan Kaçmaz, elde ettiği başarılarla iki yıl sonra milli takıma seçildi.

Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışlarda 100'ün üzerinde madalya kazanan Kaçmaz, yeni başarılar için Eleşkirt ilçesinin karlı dağlarında antrenman yapıyor.

Arkadaşları tarafından "madalya avcısı" olarak tanınan ve bölgedeki kız çocuklarına örnek olmak isteyen Kaçmaz, başarılarını olimpiyat madalyasıyla taçlandırmayı hedefliyor.

Kaçmaz, yaptığı açıklamada, spor kariyerine başladıktan sonra 2 ay antrenman yaparak katıldığı ilk Türkiye Şampiyonası'nda 3. olduğunu belirtti. Kaçmaz, "Sayısız derecelerim ve madalyalarım var. 50'ye yakın Türkiye şampiyonluğum var. Ayrıca 30'a yakın Balkan şampiyonluğum bulunuyor." dedi.

Kaçmaz, kota alarak katılmayı hedeflediği Milano-Cortina 2026 Kış Olimpiyat Oyunları'na odaklandığını belirterek şunları söyledi:

"Spor beni çok mutlu ediyor ve boş zamanlarımı değerlendiriyorum. Aynı zamanda eğitimimi de sürdürüyorum. Son 20 gün içinde 4 müsabakaya katıldım. Lübnan'da 3 yarışmaya katıldım ve hepsinde ilk 3'e girerek ülkeme altın madalya kazandırdım. Sonrasında Bolu'da 2. Etap Türkiye Şampiyonası'nda 1. ve 2. oldum. Hemen ardından FIS kupasında da ilk 3'e girdim ve Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonası'nda derece elde ettim."

Kaçmaz, son 2-3 yıldır Ağrı'da yeterince kar yağmadığını ve bu nedenle son 20 gün içinde katıldığı yarışmalara sadece koşu antrenmanı yaparak hazırlandığını vurguladı.

"İçimde bir savaşçı ruhu var, hep kazanmak istiyorum" diyen Kaçmaz, il merkezinde kar olmamasının kendilerini olumsuz etkilediğini ve Eleşkirt ilçesinde antrenman yaptıklarını belirtti.

Kaçmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Eleşkirt ilçesinde dağlık alanda kar olduğu için burada kayıyoruz. 10 gün sonra Erzurum'da Türkiye Şampiyonası var, ona hazırlanıyorum. Hedefim bu şampiyonada da birinci olmak. İçimde bir savaşçı ruhu var ve hep kazanmak istiyorum. Aynı zamanda kız çocuklarına örnek ve ilham kaynağı olmak istiyorum. Çocuklar bana 'Abla çok iyi kayıyorsun, çok başarılısın, biz de senin gibi olmak istiyoruz.' dediklerinde çok hoşuma gidiyor. 200'e yakın madalyam var."

Antrenör Erhan Dursun, Seher'in çok başarılı olduğunu ve sıkı bir çalışma ile olimpiyatlara katılacağına inandığını belirtti.

Anne Esmer Kaçmaz da kızıyla gurur duyduğunu ve her zaman onun destekçisi olacaklarını vurguladı.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.