TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Prof. Dr. Ali Osman Karababa: Dünya üzerindeki yaşam pamuk ipliğine bağlı!

Temiz Hava Hakkı Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Karababa, dünya üzerindeki yaşamın pamuk ipliğine bağlı denebilecek kadar kritik bir eşikte bulunduğunu söyledi

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2023 12:19
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Prof. Dr. Ali Osman Karababa: Dünya üzerindeki yaşam pamuk ipliğine bağlı!

Lancet Sağlık ve İklim Değişikliği Geri Sayım 2023 Raporu yayımlandı. Rapor, iklim değişikliği karşısında eylemsizliğin maliyetine ve bunun sağlığımız üzerindeki etkisine ışık tutuyor.

University College London öncülüğünde hazırlanan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) gibi kuruluşlardan uzmanlar tarafından hazırlanan 8. Lancet Geri Sayım raporu, dünyanın sıcaklığa bağlı ölümlerde 4,7 artış yaşaması olasılığını ve aşırı sıcakların yüzde 60’ının insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle meydana gelme olasılığının en az iki kat arttığını ortaya koyuyor.

iklim değişikliği

BİNLERCE CANLI TÜRÜ YOK OLACAK

The Lancet tarafından yayınlanan Sağlık ve İklim Değişikliği 8. Geri Sayım Raporunu değerlendiren Temiz Hava Hakkı Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Karababa, dünya üzerindeki yaşamın pamuk ipliğine bağlı denebilecek kadar kritik bir eşikte bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Karababa, şöyle dedi: “Politikacıların verdikleri kararlar hiç bu kadar büyük bir insan nüfusu ve diğer canlı türleri açısından yaşamsal olmamıştı. The Lancet raporunun da açıkça gösterdiği gibi ya küresel sıcaklık artışı 1,5 santigrat derecede sınırlandırılacak ya da milyonlar, hatta milyarlarca insan aşırı sıcaklar, salgın hastalıklar, sıcaklıklarla artan hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybedecek. Binlerce canlı türü yok olacak. Biz sağlıkçılar için bu ikisi arasında yapılacak seçim çok net. Başta dezavantajlı gruplar olmak üzere tüm insanların ve insan dışı canlıların yaşam hakkını korumak için fosil yakıtlardan bir an önce vazgeçilmeli. Üstelik kömür başta olmak üzere bu yakıtların terk edilmesi sadece orta vadede iklim krizini yavaşlatmayacak, hava kalitesini de hızla iyileştirecek. Böylece fosil yakıtlardan kaynaklı hava kirliliği yüzünden her yıl yaşanan 1,9 milyon ölümün çoğunu da önlenebilecek. Politikacılara sesleniyoruz: Fosil yakıtlara verdiğiniz teşvikleri durdurun. Acil ve adil bir planlama ile enerjide fosil yakıtlardan kurtulun.”
BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: 17 çevreci kurumdan imza kampanyası: Türkiye’nin iklim hedefi yenilensin, ekonomi güçlensin!

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.