TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Nevruz ne zaman? 2024 nevruz bayramı tarihi

Türklerin binlerce yıldır coşkuyla kutladığı Nevruz Bayramı, toplumsal birlik, beraberlik, dayanışma ve yardımlaşma özellikleri taşıyan ritüellerle dolu. Türk dünyasında "yeni yılın başlangıcı", "baharın müjdecisi", ve "doğa bayramı" olarak kabul gören bu anlamlı bayram, 18 asırdan uzun bir süredir kutlanmakta. Peki, Nevruz Bayramı ne zaman? 2024 Nevruz Bayramı tarihi…

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 09:50
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 09:50
Kaynak: HABER MERKEZİ
Nevruz ne zaman? 2024 nevruz bayramı tarihi

Nevruz Bayramı, yılın başlangıcı ve baharın müjdecisi olarak kabul edilirken, Anadolu'da uzun süredir devam eden gelenekleri ve coşkulu kutlamalarıyla öne çıkıyor. Anadolu, Orta Asya ve birçok farklı coğrafyada gerçekleştirilen Nevruz ritüelleri, kuşaktan kuşağa aktarılarak sürdürülüyor. Merak edilen Nevruz ne zaman? İşte, 2024 Nevruz Bayramı tarihi ile ilgili detaylar...

NEVRUZ BAYRAMI NE ZAMAN?

Her yıl 21 Mart'ta kutlanan Nevruz Bayramı, toplumsal birliği, dayanışmayı ve yardımlaşmayı pekiştiren bir içeriğe sahiptir. Bu özel bayram, Orta Asya'dan Anadolu'ya ve Balkanlar'a kadar geniş bir coğrafyada çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

nevruz bayramı ne zaman

NEVRUZ BAYRAMI NEDİR?

Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz, dünya genelinde çeşitli halklar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl, doğanın uyanışı ve bahar bayramı olarak bilinir. Nevruz'a 4 hafta kala her salı günü özel günler olarak adlandırılan çarşambalar gelir.

Uluslararası bir öneme sahip olan Nevruz, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 23 Şubat 2010'da alınan bir kararla 21 Mart'ı "Uluslararası Nevruz Günü" olarak ilan etmiştir. Pers kaynaklarına göre yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder. İran'da İslami bir kökeni olmamakla birlikte bir şenlik olarak kutlanan Nevruz, çeşitli topluluklar tarafından 21 Mart'ta veya Kuzey yarım kürede ilkbaharın başladığı günlerde kutlanır.

Ayrıca, Zerdüştlük ve Bahailer için kutsal bir gün olan Nevruz, Kürtlerde Demirci Kawa Efsanesi'ne dayandığına inanılan bir bayramdır. Anadolu ve Orta Asya Türk halkları da Göktürklerin Ergenekon'dan çıkışını ve baharın gelişini simgeler. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 2010'da aldığı kararla Nevruz, Dünya Nevruz Bayramı olarak kabul edilmiş ve 3000 yıldan beri kutlanan bu şenlik, Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilmiştir.

nevruz bayramı ne zaman

NEVRUZ BAYRAMI NASIL KUTLANIR?

Nevruz Bayramı, özellikle Anadolu, Orta Asya ve farklı coğrafyalarda kutlanan, ritüelleri kuşaktan kuşağa aktarılan anlamlı bir geleneğe sahiptir.

Bazı inanışlara göre, yeni senenin başladığı bu özel günü günahlarından arınmak isteyenler ateşten atlamak suretiyle karşılarlar. Yıkanmak ve sudan atlamak, arınma adetleri arasında önemli bir yer tutar. Ateş ve sudan atlamak, Nevruz kutlamalarının genelinde ortak bir unsurdur.

Nevruz'a özgü kurulan "nevruz sofrası," 7 çeşit yemeği içerir ve topluca oturularak bu zengin sofradan herkes yemek yer, yeni yılın bolluk ve bereketle geçmesini diler.

"Semeni" geleneği de uzun yıllardır yaşatılan bir adettir. Tarımda bereketli bir yıl dileğiyle, Nevruz öncesinde kaplarda arpa ve buğday çimlendirilir, ardından sofralara konulur.

Yeni yılı yeni kıyafetler giyerek karşılayan insanlar, evlerini temizler, varsa yıkılan yerleri onarır, badanalarını yaparlar. Bu adımlarla insanlar, yeni yılda her şeyin taze olmasına özen gösterirler.

Nevruz'da sıkça rastlanan ritüellerden biri de mezarlık ziyaretidir. Kabir ziyaretleri, ecdatla evlat buluşması olarak kabul edilir ve atalara saygı gösterir.

Nevruz Bayramı kutlamalarında yumurtaların tokuşturulması da yaygındır. Üremeyi simgeler ve bu yumurtalar genellikle bolluk dileğiyle boyanarak tokuşturulur. Ayrıca, spor müsabakaları düzenlenir, şarkılar söylenip dans edilir ve şairler şiir okur. Günün tarihî bağlamda Ergenekon'a dayandığı kabul edildiğinden, bu özel gün, demir dövülerek Ergenekon'dan çıkışın simgesel bir kutlamasıdır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.