TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kızılırmak Deltası bu kış da binlerce su kuşuna yuva oldu

OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi ile Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışmada, Kızılırmak Deltası'nda bu kış yaklaşık 160 bin su kuşunun tespit edildiği belirlendi.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2024 15:23
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 15:23
Kaynak: AA
Kızılırmak Deltası bu kış da binlerce su kuşuna yuva oldu

OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi'nden Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya genelinde her yıl ocak, şubat ve mart aylarında kış ortası su kuşu sayımının gerçekleştirildiğini ifade etti.

Yavuz, bu sayımların Hollanda merkezli Sulak Alanları Koruma ve İzleme Birimi tarafından yürütüldüğünü belirterek, sayımın göç hareketlerinin durduğu dönemde yapıldığını açıkladı.

Amaçlarının, kuş popülasyonunun dağılımını belirlemek olduğunu vurgulayan Yavuz, "Hangi türün nerede bulunduğunu tespit etmek istiyoruz. Türkiye'de, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü çatısı altında küresel sayım organizasyonunun bir parçası olarak görev alıyoruz. OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi olarak, Karadeniz Bölgesi'ndeki sulak alanların izlenmesinden sorumlu birimiz." şeklinde konuştu.

Kızılırmak Deltası'nın Karadeniz Bölgesi'ndeki 37 sulak alandan biri olduğunu vurgulayan Yavuz, "Kızılırmak Deltası'nda hem tür çeşitliliği hem de su kuşu sayısı oldukça fazla. Bu yıl Kızılırmak Deltası'nda yaklaşık 160 bin su kuşu kışladığını tespit ettik. Diğer ötücü kuşları bu dönemde saymıyoruz; onların farklı projeler içinde sayımlarını gerçekleştiriyoruz. Bu sayım, kazlar, sakar mekeler, kıyı kuşları, ördekler ve leylekleri içeriyor. Belirlediğimiz noktalarda her yıl aynı gözlem noktalarından yararlanarak, alandaki su kuşu nüfusunu belirliyoruz. Bu yıl en fazla tespit ettiğimiz türler arasında yeşilbaş ördek, sakar meke ve çamurcun yer alıyor. Kızılırmak Deltası'nda kışlayan 57 farklı türde su kuşu tespit ettik" dedi.

Yavuz, Türkiye genelinde ise yaklaşık 160 sulak alanda her yıl 2 milyona yakın su kuşunun tespit edildiğini belirtti.

Su kuşlarının hareketliliği, kuzeydeki hava koşullarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Kızılırmak Deltası'nda kışlayan kuş sayısının her yıl 70 ila 200 bin arasında değiştiğini vurgulayan Yavuz, "Türkiye'deki su kuşlarının kışlayış hareketleri, kuzeydeki hava şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kuzeydeki hava koşulları daha sert geçerse, kuşlar genellikle güneye doğru inme eğilimindedir. Bu durumda daha fazla sayıda kuş ve farklı türler gözlemlenir. Ancak daha ılıman geçen yıllarda kuşlar uzun göç yollarını tercih etmeyebilir. Dolayısıyla, bazı yıllarda daha az kuş gözlemi yapabiliriz" şeklinde konuştu.

Kızılırmak Deltası'nın Türkiye'deki kış ortası su kuşu sayımlarında en zengin sulak alanlardan biri olduğuna dikkat çeken Yavuz, "Türkiye'de gözlemlenen türlerin ve popülasyonun yüzde 7'si Kızılırmak Deltası'nda görülmektedir. Eğirdir ve Beyşehir gibi daha büyük göllerde daha fazla su kuşu görülse de, Kızılırmak Deltası'nın boyutları dikkate alındığında, bu alanın önemli bir su kuşu habitatı olduğunu görmekteyiz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.