TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Görüntüleriyle dikkatleri üzerlerine çeken dünyanın en ilginç hayvanları

Gündelik hayatımızda karşılaşma ihtimalimiz olmasa da sadece fotoğraflarına bakarak dahi merak duygumuzu yükselten, dünyanın en ilginç görüntüsüne sahip 5 hayvanını birlikte inceleyelim.

Haber Giriş Tarihi: 26.11.2023 12:43
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Görüntüleriyle dikkatleri üzerlerine çeken dünyanın en ilginç hayvanları

Hayatımızı güzelleştiren ve gerek görüntüleri gerek de karakterleri açısından dikkat çekici özelliklere sahip olan hayvanların, çok sayıda türü bulunur. Bu türlerden bazılarını gündelik hayatımızda sıklıkla görme imkanı bulurken, kimilerini ise yalnızca belgeseller ve fotoğraflar aracılığıyla görebiliriz. Her biri ayrı özellikleri ile ön plana çıkmaya başaran hayvanlardan bazıları, görüntülerindeki farklılıklar nedeniyle pek çok kişinin dikkatini çekmektedir. Dünyanın en ilginç hayvanları olarak tanımlanan bu hayvanlardan bazılarını, haberimizin devamında sizin için listeledik.

Dünyanın en ilginç 5 hayvanı

Ayırt edici fiziksel yapıları sayesinde ilgi odağı olmayı başaran pek çok hayvan bulunur. Bu hayvanlardan 5 tanesine birlikte göz atalım.

kirmizidudakliyarasabaligi

Kırmızı dudaklı yarasa balığı

Parlak kırmızı dudakları ile görenlerin odak noktası olan kırmızı dudaklı yarasa balığı, aktinopterygian türü balıklar arasında yer alır. Bu tür balıkların derilerinde kemikli ya da azgın dikenler yer alır. Bu nedenle de yüzgeçli balık olarak da bilinirler. Diğer balıklardan farklı olarak yüzme yetisi bulunmayan kırmızı dudaklı yarasa balığı, suyun dibinde bulunan kumlar üzerinde sürünerek hareket etmektedir.

tersiyer

Tersiyer

Primatlar grubu içerisine yer alan bir hayvan türü olan tersiyer, memeli hayvanlardandır. Diğer memeli hayvanlardan farklı olarak bitki bazlı beslenmezler. Bu anlamda türünün tek örneğidir. Ülkemizde cadı makigiller ismiyle bilinen tersiyerler, boylarının iki katı kuyruk uzunluğuna sahiptir. Güneydoğu Asya adalarında yaşamlarını sürdürürler.

yildizburunlukostebek

Yıldız burunlu köstebek

Burun bölgesinin uç kısmında yer alan ve son derece hassas yapıya sahip olan22 adet duyargamsı uzantı ile kendini diğer köstebek türlerinden kolayca ayırt ettiren yıldız burunlu köstebek, Doğu Kanada ve Kuzeydoğu Birleşik Devletler’de yaşayan bir canlı türüdür. İyi bir yüzücü olan yıldız burunlu köstebekler, nemli ve alçak arazilerde yaşamlarını sürdürürler.

proboscismaymunu_ilkses

Proboscis maymunu

İlk bakışta kolaylıkla kendini gösteren uzun burunları son derece karakteristik bir görünüm elde etmelerini sağlayan proboscis maymunu, Güneydoğu Asya’da yer alan Borneo Adası sınırları içerisinde yaşamaktadır. Erkek proboscis maymunlarının burnu, dişilerine göre daha uzundur.

venezuellakanisguvesi

Venezüella kaniş güvesi

2009 yılında Dr. Arthur Anker tarafından keşfedilen Venezüelle kaniş güvesi, bir köpek cinsi olan finoyu ve aynı zamanda bir güveyi andırmaktadır. Henüz hangi sınıfta yer aldığına karar verilemeyen bu güvenin Lepidopteran Ailesi’nden Artace cinsine ait olduğu yönünde düşünmceler bulunmaktadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.