TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Asrın felaketinde kolunu ve bacağını kaybetti... Mesleği ile hayata tutundu

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta yaşanan depremlerde, 7 katlı bir binada sıkışarak sağ kolunu ve sağ bacağını kaybeden fizyoterapist Zeynep Büyükardıç, Gaziantep'te 9 yıllık fizyoterapistlik kariyerine devam ediyor. Şimdi, ülkenin tek ampute fizyoterapisti olarak hizmet veriyor.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2024 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2024 15:09
Kaynak: İHA
Asrın felaketinde kolunu ve bacağını kaybetti... Mesleği ile hayata tutundu

Zeynep Büyükardıç, 6 Şubat'taki depremlerde 7 katlı bir binanın çökmesi sonucu iki gün boyunca enkaz altında kaldı. Afet sırasında kolonların üzerine düşmesiyle sağ kolunu ve sağ bacağını kaybetti. Ancak, Büyükardıç'ın yaşama azmi ve sevinci onun hayata bağlanmasını sağladı.

Depremin ardından, önceden sosyal hayatta oldukça aktif olan Büyükardıç, yaşadığı bu büyük değişime rağmen enerjisinden hiçbir şey kaybetmedi. Proteziyle birlikte sürekli çalıştı ve kısa sürede günlük işlerini tek başına yapabilecek hale geldi. Bu gayreti ve kararlılığı sayesinde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ortez-Protez Uygulama Merkezi'nde Türkiye'nin ilk ampute fizyoterapisti olarak eski mesleğine geri döndü.

Şimdi, kendisi gibi benzer bir travma yaşamış diğer deprem mağdurlarını tedavi ederek onlara umut olmaya çalışıyor.

Büyükardıç, kendisini ayağa kaldıranın mesleğine olan tutkusu olduğunu belirterek, “Mesleğimi çok seviyorum. Benim enkaz altında ilk sorduğum soru mesleğimi yapabilecek miyim. Çünkü kolumun gittiğini biliyordum” dedi.

Şu anda mesleğini icra edebiliyor olmanın kendisine büyük bir motivasyon sağladığını dile getiren Büyükardıç, “Mesleğimi hala yapabilmek beni güçlendiriyor. Enkaz altındayken de bunun farkındaydım; beni kurtaracak tek şey mesleğime devam etmekti” şeklinde konuştu.

“Seans sırasında engelli çocuklara hepimiz birer engelli adayı derdim”

Deprem öncesinde engelli çocuklarla çalıştığını anlatan Büyükardıç, “Seans sırasında şunu daima belirtirdim; ‘Hepimiz engelli adayıyız.’ Bu gerçekten inandığım bir şeydi. Kimse bu tür bir durumun başına geleceğini bilemez. 'Bana gelmez' diye düşünebilirsiniz, ancak gerçekten gelebilir. Bunu anladım ve yaşadım ve bu gerçekten acı verici bir deneyim. Biz depremzede olduk, biz ampute olduk, ama hayatımıza devam etmeliyiz. Ben hayatıma döndüm, hastalarımın da hayatlarına geri dönmesi ve bir şekilde protezlerle işlerine, hayatlarına devam etmeleri gerekiyor. Şu anda bunu aşmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Naile Karabulut, deprem sırasında damın duvarının üzerine çökmesi sonucu beyin kanaması geçirdiğini ve diz altından ampute olduğunu anlatarak, “Bir ampute bireyi anlamak senelerce o insanla çalışsanız bile çok zor. Çünkü hiçbir zaman amputasyon geçirmediğiniz sürece o insanı anlayamayacaksınız. Bu bir bel ağrısı, sırt ağrısı gibi değil. Zeynep Hanım şu anda ampute bir birey olarak fizyoterapistlik mesleğini devam eden tek fizyoterapist arkadaşımız. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak biz ortezlerini, protezlerini yapalım ama vatandaşlarımız tekrar hayata tutunabilsinler” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ortez Protez Merkezi Birim Sorumlusu Enver Katırcı da Zeynep’in bir rol model olduğunu belirterek, “Bir insana bir şeyler anlatmaktansa görsel olarak göstermek ve bunu deneyimletmek insan hayatına daha fazla dokunduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.