TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

17 çevreci kurumdan imza kampanyası: Türkiye’nin iklim hedefi yenilensin, ekonomi güçlensin!

İklim değişikliğine dikkat çekerek imza kampanyası oluşturan çevreciler, “Kaybedecek zamanımız da, israf edecek bütçemiz de yok” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 25.11.2023 10:52
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
17 çevreci kurumdan imza kampanyası: Türkiye’nin iklim hedefi yenilensin, ekonomi güçlensin!

İklim değişimi ve iklim krizi kavramları hayatımızın merkezine kurulurken, çevreciler sosyal platformlardan ses yükseltmeye devam ediyor. “Türkiye’nin iklim hedefi yenilensin, ekonomi güçlensin!” başlığıyla imza kampanyası oluşturan çevreciler, ‘2030 iklim hedefi’ etiketi açarak taleplerini de sıraladı.

SAĞLIĞIMIZI VE GELECEĞİMİZİ KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ

Şimdiden binlerce imzacıya ulaşan kampanya metninde, “Hepimiz, her gün ekonomik anlamda zorlanıyoruz. Bir aldığımızı başka bir gün aynı fiyata alamıyor, zamlarla boğuşuyor ve bu süreçte işimizi, sağlığımızı ve geleceğimizi korumaya çalışıyoruz. Bu durumun güçlü bir iklim hedefiyle değişebileceğini söylesek ne dersiniz? İklim değişikliği ve ekonomi ilişkisi sandığımızdan da güçlü. Aşırı hava olayları, seller, kuraklık ve yangınlarla deneyimlediğimiz iklim değişikliği ağır maddi, manevi kayıplara sebep oluyor. Öte yandan iklim değişikliğiyle planlı bir şekilde mücadele etmek doğayı korumamızı sağladığı gibi ekonomilerin kalkınmasını da sağlıyor. Yani iklim değişikliğiyle mücadele ederek ekonomimizi iyileştirmemiz mümkün” mesajı verildi.

iklim

KAYBEDECEK ZAMANIMIZ DA, İSRAF EDECEK BÜTÇEMİZ DE YOK!

“Ülkemiz iklim değişikliğine karşı bazı adımlar atıyor ancak 2030’a yönelik mevcut iklim hedefimiz, Cumhurbaşkanı’nın dile getirdiği 2053’te net-sıfır vizyonuna ulaşmak için yeterli değil” denilen açıklamada, “Karbon emisyonlarını kontrol altına alan güçlü bir ekonomiye geçildikçe maliyetler artıyor. Kaybedecek zamanımız da, israf edecek bütçemiz de yok. Türkiye, 30 Kasım'da Dubai'de başlayacak Küresel İklim Zirvesi öncesi sera gazı emisyonlarını bugünden başlayarak yüzde 35 azaltmayı taahhüt eder ve hedefe yönelik adımlar atmaya başlarsa ekonomik faydalara ulaşabilecek. Örneğin; Enerji maliyetleri düşecek. Enerjide kendine yeterlilik başarılacak. Yeni istihdam alanları yaratılarak işsizlik ve yoksulluk azaltılacak. Güneşten ve rüzgardan daha fazla elektrik üretilerek, enflasyonla mücadele gücümüz artacak. Karbonsuzlaşmayı merkeze alan temiz ve yüksek teknolojiye sahip bir sanayimiz olacak. Küresel ticarete uyum artacak.

Küresel iklim finansmanına erişim artacak. Hava kirliliği ve iklim afetlerine bağlı sağlık sorunlarının ve maliyetlerinin azaltılmasına katkı sağlanacak. 2030’da yüzde 35 mutlak emisyon azaltımı hedefi, 2053'te net-sıfır olmaya giden yolda kilit bir dönüm noktası. Ülkemizin gerekli sorumluluğu almasını talep ediyoruz ve konu özelinde etki yaratmak için desteğinizi bekliyoruz” çağrısı yapıldı.

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

Avrupa İklim Eylem Ağı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Doğal Yaşam Derneği

Ege Orman Vakfı

Esmiyor

Greenvibes Ekolojik Oluşumu

Greenpeace Akdeniz

İklim Öncüleri

İklim için Türkiye

İngev

Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFiA)

TEMA Vakfı

WWF - Türkiye

Yeşil Düşünce Derneği

Youth for Climate Türkiye

Yuva Derneği

Yuvam Derneği

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: İklim değişikliği nedeniyle göçler yaşanabilir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.