Elektrik destekli bisikletler için karavan geliştiren Manisalı girişimci, ilk ürünlerini İzmir'deki fuarda sergiledi.

Manisa'da mimarlık yapan Fevzi Aras, Kovid-19 salgını sonrası talebin hızla arttığı karavan sektörüne yeni bir soluk getirerek elektrik destekli bisiklete uyumlu karavan tasarladı.
Bisikletle uzun turlara çıkan kişilere pratik konaklama imkanı sunma hedefiyle yola çıkan Aras, ürettiği ilk karavanı Fuarİzmir'de açılan 2. Kamp, Karavan, Tekne, Outdoor ve Ekipmanları Fuarı'nda ziyaretçilerin beğenisine sundu.
Fuarda sergilenen gözde ürünler arasında yer alan karavan 50 kilogram ağırlığında ve 150 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Bir kişinin rahatlıkla uyuyabileceği büyüklükteki karavanın açılabilir pistonlu iki camı ve sabit geniş ön camı bulunuyor.
Disk freni ve güneş enerjisi paneli paketi de bulunan karavanın bisiklet turlarıyla ilgilenenler için önemli bir alternatif sunması bekleniyor.
Fevzi Aras, salgın süreciyle insanların farklı alışkanlıklar kazandığını, doğaya daha çok yaklaştığını, bu anlamda karavanın ön plana çıktığını anlattı.
Bisikletin de en sevilen doğa sporlarından olduğunu, insanların daha özgür hissedebilmek için uzun seyahatlere çıktığını dile getiren Aras, bu turlarda konaklamanın da zorlukları olduğuna işaret etti.
Klasik bisikletler için ağır olan bu tip aparatların elektrik destekli bisikletlerle taşınabilir hale geldiğini, buradan yola çıkarak bisiklet ve kampı birleştirme hayaliyle yola çıktığını kaydeden Aras, şöyle konuştu:
"Bisiklet kullanıcıları genelde çadır tercih ediyordu. Bu ürünün avantajı, yalıtımlı olması. Yani içine girdiğinizde mevsim gözetmeksizin size kamp olanağı sunuyor. Yerden yüksek olması nedeniyle daha güvenli, yani doğadaki yabani hayvanlara karşı çadırdan çok daha korunaklı. Farklı opsiyonlarımız var. Önüne tente yapabiliyoruz, sineklik var. Pileli perde yapabiliyoruz ve bataryaları şarj edebileceğiniz ekstra bir güneş paneli paketimiz var.
Avrupa'da 1-2 firma var bu üretimi yapan. Onlarla eş zamanlı olarak çıkardık. Türkiye'de bu anlamda ilk ürün bizim ürünümüz. AR-GE'si yaklaşık 1 yıl sürdü. Farklı model ve konseptlerde ürünlerimiz olacak. Ama başlangıç olarak bu modeli seçtik. İlk defa bu fuarda tanıtıyoruz, ürünümüzü yetiştirmek için uğraştık."
Fevzi Aras, Avrupa'da çıkan ürünleri de çok iyi bildiğini ve geliştirdiği karavanın sunduğu opsiyonlarla farklılaştığını belirtti.
Hedefinin karavanı yurt dışına satmak olduğunu aktaran Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bizim opsiyonlarımızda bir ürün yok Avrupa'da. Asıl hedef ihracat. Farklı firmaların ürettikleri modelleri biliyorum. Bizim ürünümüz hem onlardan daha iyi donanıma sahip hem fiyat performans olarak da daha iyi bir ürün. Bu ürünlere çok talep var. Fransa'dan, Karadağ'dan, ABD'den firmalarla görüştük, yavaş yavaş onlarla masaya oturup bunu değerlendireceğiz. Ürünümüz fuarda da müthiş ilgi gördü. Bisiklet kullanıcısı olan olmayan herkes çok ilgi gösterdi."